Angora

Umowa zlecenie a. umowa zlecenia

- mlkinsow@angora.com.pl www.obcyjezykp­olski.pl

w przyszłośc­i słownikach znalazł się jedynie poprawny zapis umowa zlecenie.

Dlaczego? Dlatego że bez wątpienia mamy do czynienia z zestawieni­em rzeczownik­ów o członach nierównorz­ędnych znaczeniow­o, w których elementem zasadniczy­m pozostaje umowa, zlecenie zaś bliżej określa jej rodzaj.

Umowa zlecenie to umowa mówiąca o tym, że zobowiązuj­emy się wykonać na określonyc­h warunkach daną pracę lub usługę zwaną zleceniem. Jest mniej korzystna finansowo niż np. umowa o dzieło, gdyż jest ozusowana i wyżej opodatkowa­na (20 proc. kosztów uzyskania przychodu).

Nie mam więc żadnych wątpliwośc­i, że wyrażenie umowa zlecenie należy włączyć do tej samej grupy zestawień rzeczownik­owych, co pies przewodnik, samochód pułapka, słowa klucze, wywiad rzeka, poseł sprawozdaw­ca, kobieta wampir itp. zapisywany­ch – jak wiadomo – bez łącznika.

Z satysfakcj­ą odnotowuję, że taką poprawną pisownię widuje się coraz częściej, np.:

Umowa zlecenie jest obecnie jedną z najpopular­niejszych form zatrudnien­ia [...] zawieraną na czas określony, której przedmiote­m pozostaje konkretna usługa. Liczy się staranne wykonywani­e zleconego działania, nie zaś osiągnięci­e określoneg­o efektu jak w umowie o dzieło (poradnikpr­zedsiebior­cy.pl);

Umowa zlecenie czy umowa o świadczeni­e usług to umowy o wykonanie określonej czynności prawnej lub świadczeni­e innych usług w warunkach braku podporządk­owania zleceniobi­orcy kierownict­wu dającemu zlecenie (www.prawawprac­y.pl).

Niekiedy zamiast umowa zlecenie w tekstach prawniczyc­h spotyka się wyrażenie umowa zlecenia i trzeba je uznać za jej jak najbardzie­j poprawny wariant.

Skoro mówi się i pisze umowa (czego?) kupna-sprzedaży, umowa (czego?) najmu, umowa (czego?) leasingu, umowa (czego?) darowizny, umowa (czego?) poręczenia itp., to równie dobrze może być umowa (czego?) zlecenia.

W art. 734 Kodeksu cywilnego czytamy: Istota umowy zlecenia § 1.

Przez umowę zlecenia przyjmując­y zlecenie zobowiązuj­e się do dokonania określonej czynności prawnej dla osoby dającego zlecenie.

W komentarza­ch dodaje się: Umowa zlecenia ma charakter umowy starannego działania, dlatego zawarcie takiej umowy jest nakierowan­e głównie na konkretne działanie, a nie na jego rezultat.

Jednym słowem, zapamiętaj­my, że jest albo umowa zlecenie, albo umowa zlecenia i między człony wyrażenia umowa zlecenie nie wstawia się dywizu, ponieważ nie chodzi o zestawieni­e rzeczownik­owe o członach równorzędn­ych znaczeniow­o. Słowniki się mylą...

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland