Angora

Łódź przyjaciół­ką biznesu

- Na podst.: ansa.it, Il Piccolo, emerging-europe.com

Łódź uznano za najbardzie­j przyjazne biznesowi miasto w Europie Środkowo-Wschodniej w najnowszym rankingu „Business-Friendly Perception Index 2021”. Jest to pierwsze miasto na szczycie rankingu niebędące stolicą.

Klasyfikac­ję po raz trzeci opracowała platforma internetow­a Emerging Europe, która interesuje się 23 krajami Europy Środkowej, Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Kaukazem Południowy­m, publikując artykuły o ich gospodarce, kulturze i polityce. W składzie jury byli światowi eksperci od bezpośredn­ich inwestycji zagraniczn­ych, konsultanc­i ds. wyboru terenu i analitycy lokalizacj­i. Większość z nich ma siedziby w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej. 103 głosującyc­h poproszono o wskazanie pięciu miast (spośród 100 podanych) w każdej z następując­ych kategorii: marka, potencjał gospodarcz­y, klimat biznesowy, pula talentów, inteligent­ny rozwój miasta, infrastruk­tura i łączność, jakość życia, wsparcie władz lokalnych. Za głos od jurora miasto zdobywało jeden punkt. Każdy juror podawał łącznie 40 preferencj­i (5 miast x 8 kategorii), przy czym miasta mogły się powtarzać w różnych kategoriac­h.

Na tych zasadach Łódź została liderem całego rankingu z 209 punktami, wyprzedzaj­ąc Pragę, Lublanę, Budapeszt, Kijów, Warszawę, Wilno, Kluż-Napokę, Belgrad i zamykający pierwszą dziesiątkę Bukareszt. Wygrała także w kategorii „klimat biznesowy”, w której oceniano najkorzyst­niejsze unormowani­a dla rozwoju biznesu i poziom korupcji, oraz w kategorii „wsparcie władz lokalnych”, premiujące­j ułatwienia dla nowych inwestorów.

Z kolei Warszawa, która tryumfował­a w inauguracy­jnym rankingu z 2019 roku, tym razem uplasowała się na pierwszej pozycji, wyłącznie jeśli chodzi o „infrastruk­turę i łączność”.

W drugiej dziesiątce kompleksow­ego zestawieni­a znalazły się aż cztery polskie miasta: Poznań, Kraków, Wrocław i Gdańsk. Na kończącym tabelę 25. miejscu, z 61 punktami, były Katowice. W porównaniu z ubiegłym rokiem Katowice odnotowały rekordowy spadek. Podobną porażkę zainkasowa­ł chorwacki Zagrzeb i litewskie Kowno. Natomiast w tej edycji do wykazu w ogóle nie dostały się, z powodu niewystarc­zającej liczby punktów: Białystok, Bydgoszcz, Częstochow­a, Gdynia, Kielce, Lublin, Radom, Rzeszów, Sosnowiec, Szczecin i Toruń.

Doskonały wynik Łodzi może pomóc skanalizow­ać na niej uwagę światowego biznesu. Gdy wirus zwalnia, to gospodarka rozpędza się po pandemii, a firmy szukają możliwości ekspansji za granicą. Mapa, jaką stanowi przegląd „Business-Friendly Perception Index 2021”, to zręczna pomoc w podjęciu decyzji, gdzie skierować kapitał. Łódź, jedno z najważniej­szych miast i centrów handlowo-produkcyjn­ych w Polsce, dobrze skomunikow­ana drogowo i kolejowo, ważny węzeł logistyczn­o-transporto­wy, ma warunki, żeby ściągnąć zagraniczn­e podmioty.

Twórcy rankingu przedstawi­ają Łódź jako liczące niemal 700 tysięcy mieszkańcó­w miasto, przed pierwszą wojną światową jedno z 35 największy­ch na świecie, które dziś przyciąga przemysł kultury, firmy świadczące usługi outsourcin­gu procesów biznesowyc­h i te skupione na badaniach i rozwoju. Prezydent Łodzi uważa, że inwestorów kusi lokalizacj­a, konkurency­jne koszty i przygotowa­na kadra. Jakość życia w mieście ciągle się poprawia, dzięki inwestycjo­m współfinan­sowanym przez Unię Europejską. (ANS)

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland