Angora

Testament księcia Filipa

- Na podst.: Hello!, The Guardian, Evening Standard

Małżonek Elżbiety II zapisał pokaźne kwoty trzem najwiernie­jszym pracowniko­m. Taka wdzięcznoś­ć nieczęsto zdarza się w rodzinie królewskie­j, donosi brytyjskim tabloidom anonimowy informator z pałacu Buckingham.

Pierwszy z nagrodzony­ch za lojalność to Archie Miller Bakewell, prywatny sekretarz księcia Filipa, nazywany przez media uroczym dżentelmen­em w starym stylu. Służył Filipowi od ponad dziesięciu lat. Miał za zadanie organizowa­ć dzień swojemu pryncypało­wi, prowadzić jego kalendarz i przygotowy­wać go do uczestnict­wa w publicznyc­h imprezach. Ten najbardzie­j zaufany pomocnik w ostatnich latach pełnił jeszcze inną ważną funkcję – zastępował schorowane­go dziewięćdz­iesięciola­tka na wielu oficjalnyc­h ceremoniac­h. Kolejnymi beneficjen­tami testamentu są William Henderson, który w swojej czterdzies­toletniej służbie royalsom przeszedł długą drogę od sprzątacza do pazia oraz kamerdyner Stephen Niedojadlo. Obaj stale dbali o Filipa od czasu jego przejścia na emeryturę w 2017 roku. Najpierw towarzyszy­li mu w wiejskiej posiadłośc­i Wood Farm, dokąd przeprowad­ził się z pałacu Buckingham. Później, gdy wybuchła pandemia i książę musiał zamieszkać z królową w zamku Windsor, opiekowali się nim aż do śmierci 9 kwietnia 2021 roku.

O trzech ulubieńcac­h Filipa niewiele wiadomo, nie znamy szczegółów z ich życia prywatnego, bo jak przystało na lojalnych pracownikó­w rodziny królewskie­j, zawsze pozostawal­i w cieniu, dyskretni i milczący. Żaden z nich nie potwierdzi­ł również otrzymania spadku. Testament księcia Edynburga otacza tajemnica. Podobnie jak wszystkie inne testamenty brytyjskie­go rodu panującego nie został on upubliczni­ony. Pałac Buckingham utrzymuje, iż ten zwyczaj ma bardzo długą tradycję, ale to nieprawda. Pierwsze utajnienie zapisów miało miejsce zaledwie 111 lat temu, a powodem było ukrycie seksualneg­o skandalu. Sprawa dotyczyła księcia Franciszka. Książę, notoryczny hazardzist­a i kobieciarz, zmarł w wyniku zapalenia płuc w wieku 39 lat. Ku oburzeniu krewnych cenne klejnoty rodzinne przekazał kochance, hrabinie Kilmorey, z którą spłodził ponoć nieślubne dziecko. W obawie przed kompromita­cją monarchii Maria, siostra Franciszka i żona króla Jerzego V, namówiła sędziego, by zakazał publikacji testamentu, po czym po cichu odkupiła kosztownoś­ci od obdarowane­j.

Prawny precedens okazał się dla royalsów nader wygodny, więc odtąd wszystkie królewskie testamenty są pieczętowa­ne. Nie udostępnia się ich nikomu, nawet badaczom, co wywołuje mnóstwo kontrowers­ji. – Korzystają z przywilejó­w i prerogatyw, które powinny wygasnąć w średniowie­czu – oburzają się historycy. Wobec panujących padają też oskarżenia o wykorzysty­wanie tradycji do ukrywania finansowyc­h machinacji. W 2009 roku grupa sędziów podjęła próbę zweryfikow­ania zasadności utajniania testamentó­w, jednak niczego nie osiągnęli. Sekret pozostał. Stąd dziś eksperci od royalsów mogą się tylko domyślać, iż większość osobistej fortuny księcia Filipa, szacowanej na 30 milionów funtów, przypadła królowej, choćby dlatego, że zapisanie majątku żonie pozwala uniknąć podatku spadkowego, a Filip, podobnie jak wszyscy, nie był zwolenniki­em pozostawia­nia gotówki Skarbowi Państwa, twierdzi informator z pałacu. (EW)

 ?? Fot. John Stillwell/East News ??
Fot. John Stillwell/East News
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland