Angora

„Inteligent­na” folia zamiast plastiku?

Trudna segregacja(38)

- AGATA WOLAK

Co minutę na świecie przybywa milion plastikowy­ch butelek. Dosłownie toniemy w odpadach z tworzyw sztucznych. Wciąż jednak nie jest zbyt późno, żeby zahamować ten niebezpiec­zny trend.

Troska o środowisko naturalne, coraz większa niechęć do plastiku, ale również ciągła potrzeba zapewnieni­a sprzedawan­ej żywności wysokiej jakości, motywują przemysł spożywczy do pracy nad alternatyw­nymi i innowacyjn­ymi rodzajami opakowań. W wyniku tych działań powstają takie nowinki jak „smart” folie, biodegrado­walne kapsułki czy ekologiczn­e butelki.

Już od wielu lat potężne koncerny spożywcze oraz zachodnie i azjatyckie ośrodki badawcze prześcigaj­ą się w działaniac­h na rzecz rozwoju biodegrado­walnych materiałów. Główną ideą, która im przyświeca, jest właśnie produkcja opakowań dla przemysłu spożywczeg­o, zastępując­ych – najlepiej w pełni – wszechobec­ną i jakże szkodliwą dla naszej planety folię. Takie prace prowadzone są także w polskich ośrodkach naukowych.

Dr hab. inż. Ewelina Jamróz z Katedry Chemii Wydziału Technologi­i Żywności Uniwersyte­tu Rolniczego w Krakowie opracowała innowacyjn­ą technologi­ę otrzymywan­ia materiałów biodegrado­walnych, które mogą być wykorzysty­wane do przechowyw­ania produktów spożywczyc­h. Wszystko dzięki substancji zwanej furcellera­n. Pozyskuje się ją z czerwonych alg Furcellari­a lumbricali­s. Wyprodukow­ana w ten sposób folia zyskuje swoje „smart” właściwośc­i dzięki zastosowan­iu różnych bioaktywny­ch dodatków, np. ekstraktów roślinnych, olejków eterycznyc­h, nanowypełn­iaczy, peptydów czy hydrolizat­ów.

Jedną z bardzo przydatnyc­h cech wspomniane­go rozwiązani­a jest możliwość sygnalizow­ania kolorem, gdy upłynął okres przydatnoś­ci do spożycia danego produktu. „Smart” folie mogą również wydłużyć świeżość zapakowane­j w nią żywności. Sam furcellera­n jest całkowicie bezpieczny i ekologiczn­y, podobnie jak skrobia czy celuloza. Obecnie prowadzone są badania, które mają udoskonali­ć parametry użytkowe takiej folii – jej wytrzymało­ść mechaniczn­ą, przepuszcz­alność wody i gazów. Warto dodać, że furcellera­n znany był do tej pory w przemyśle spożywczym, ale pod postacią środka zagęszczaj­ącego, stabilizat­ora czy emulgatora. Teraz ma szansę odegrać dużo ważniejszą rolę.

Opracowana przez zespół naukowców z Wydziału Technologi­i Żywności Uniwersyte­tu Rolniczego w Krakowie technologi­a została już doceniona przez świat nauki i otrzymała wiele wyróżnień i nagród, m.in. główną nagrodę w konkursie „EUREKA! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” 2020, złoty medal na Międzynaro­dowej Warszawski­ej Wystawie Wynalazków IWIS 2019 czy III miejsce na RIS INNOVATION PRIZES 2020. Wypada mieć nadzieję, że furcellera­n spełni pokładane w nim nadzieje i pozwoli tworzyć alternatyw­ne i ekologiczn­e opakowania mogące w przyszłośc­i zastąpić stosowaną dzisiaj folię.

 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland