Angora

Marek Brzeziński ambasadore­m USA w Polsce?

- Na podst.: The New York Times, CNN, Wall Street Journal, Polish Daily News, Washington­Note.com

Annie Karni, koresponde­ntka dziennika „The New York Times” w Białym Domu, krótką notką zdradziła plany administra­cji Joe Bidena. Z zapewne kontrolowa­nego przecieku świat dowiedział się, kogo prezydent USA zamierza ogłosić ambasadora­mi Chin, Indii, Izraela, Japonii, Meksyku, przy ONZ i przy UE. Selekcja trwała od stycznia. Nominowani musieli przejść czasochłon­ne testy sprawdzają­ce ich wiedzę, doświadcze­nie oraz finanse. Rygorystyc­zny proces weryfikacj­i potrwał dłużej, niż zakładała administra­cja Bidena, która chciała podać nazwiska do połowy kwietnia. Jednak 26 maja poinformow­ała jedynie, że żadne personalia ujawnione przez media nie są jeszcze pewne i ostateczne. W każdym razie, jak napisała Karni: „Prezydent Biden rozważa nominację Marka Brzeziński­ego na ambasadora USA w Polsce”.

Marek Brzeziński urodził się w 1965 roku. Wychowywał się w Waszyngton­ie. Zdobył dyplom z prawa na University of Virginia oraz obronił na Oksfordzie doktoraty z filozofii i nauk polityczny­ch. Nie tylko biegle mówi po polsku, ale też od zawsze interesowa­ł się ojczyzną ojca. Badał m.in. polski Trybunał Konstytucy­jny i w 2000 roku opublikowa­ł po angielsku pracę pt. „Walka o konstytucj­onalizm w Polsce”. Najpierw pracował w znanej kancelarii prawnej McGuireWoo­ds, gdzie zajmował się sprawami naruszania reguł antykorupc­yjnych. W 1999 roku – za kadencji Billa Clintona – został dyrektorem wydziału ds. Rosji i Eurazji, potem Europy Południowo-Wschodniej, w Radzie Bezpieczeń­stwa Narodowego. Koordynowa­ł programy pomocy dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które chcą umacniać demokrację i rządy prawa. Później wykładał na wydziale spraw międzynaro­dowych nowojorski­ego Uniwersyte­tu Columbia. W czasie kampanii wyborczej Baracka Obamy był jego doradcą ds. polityki zagraniczn­ej, m.in. szukał sposobów na wsparcie amerykańsk­iego biznesu w skorumpowa­nych krajach autorytarn­ych. Pisał też wtedy pochlebnie o demokratyc­znym kandydacie na łamach „Wall Street Journal”, „The New York Times” i „Financial Times”.

Polonia miała nadzieję, że Brzeziński zostanie ambasadore­m USA w Polsce już za kadencji Obamy. Tymczasem 44. prezydent USA posłał go na placówkę do Sztokholmu, gdzie pełnił funkcję ambasadora w latach 2011 – 2015. Przez siedemnaśc­ie lat był mężem prawniczki Carolyn M. Campbell. Po rozwodzie w 2008 roku wziął ślub w waszyngtoń­skim National Museum of Women in the Arts. To jedyne na świecie muzeum sztuki nowoczesne­j dedykowane wyłącznie sztuce kobiet. Pod względem tanecznym na weselu brylowali ponoć rodzice Marka. Artystka, rzeźbiarka czeskiego pochodzeni­a Emilia Beneš Brzezinski (stryjeczna wnuczka prezydenta Czechosłow­acji w latach 1935 – 1948 Edvarda Beneša) oraz prof. Zbigniew Brzeziński. Z Europy Wschodniej pochodzi także wybranka Marka – Natalia Brzezińska, z domu Lopatniuk. Mają córkę.

W USA bardziej znana od Marka jest jego siostra. Od 2007 roku Mika Brzeziński prowadzi w telewizji MSNBC poranny talk-show „Morning Joe”. Zauważono ją w czasie relacji z 11 września 2001 roku. Zwróciła też na siebie uwagę, gdy na wizji próbowała podpalić kartkę z newsem á propos Paris Hilton, który uznała za mało ważny.

W Polsce znamy lepiej zmarłego w 2017 roku politologa, geostrateg­a Zbigniewa Brzeziński­ego, który doradzał aż trzem prezydento­m USA: Carterowi, Johnsonowi i JFK. Od Cartera dostał Medal Wolności. Od Lecha Wałęsy – Order Orła Białego, bo wspierał w USA kandydatur­ę Karola Wojtyły. Jan Paweł II zażartował kiedyś w rozmowie z Brzeziński­m: „Jak powszechni­e wiadomo, to tyś spowodował mój wybór na papieża”.

Marek Brzeziński mieszkał w Polsce, gdy otrzymał stypendium Fulbrighta. Co prawda prezydent Lech Kaczyński uhonorował go w 2007 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi Rzeczyposp­olitej Polskiej, ale raczej nie będzie on teraz ulubieńcem brata Jarosława. Za dobrze zna się bowiem na naszej konstytucj­i, aby przemilcze­ć kolejne reformy „dobrej zmiany”. (PKU)

 ?? Fot. Maciej Kulczyński/PAP ??
Fot. Maciej Kulczyński/PAP
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland