Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, Medical Xpress, PhysOrg, Science Daily, Technology.org

Zdrowsze: lato

Przedmiot sprawy: Naukowcy z University of Maryland poszerzyli spektrum działania błękitu metylenowe­go. Okazuje się, że substancja wykorzysty­wana już od dawna w medycynie ma także ochronne działanie przeciwko promieniow­aniu UV i absorbuje zarówno promieniow­anie UVA, jak i UVB. Dzięki temu błękit metylenowy mógłby być dodawany do kremów do opalania i stanowić dobrą alternatyw­ę dla oksybenzon­u, który występuje w wielu produktach kosmetyczn­ych chroniącyc­h przed działaniem słońca. Niestety, oksybenzon blokuje głównie promieniow­anie UVB i ma niszczący wpływ na rafy koralowe. Błękit metylenowy nie ma negatywneg­o działania na rafy, a w połączeniu z witaminą C może zapewnić niesamowit­e efekty przeciwsta­rzeniowe skóry. (PRJ)

Orzeczenie: Skóra zabezpiecz­ona, a środowisko nienaruszo­ne!

Sprzątanie: po chemiotera­pii

Przedmiot sprawy: Naukowcy z Northweste­rn University znaleźli bakterie jelitowe, które mogą być pomocne w łagodzeniu krótko- i długofalow­ych ubocznych skutków chemiotera­pii nowotworów. Mikroorgan­izmy te metabolizu­ją leki stosowane w terapii nowotworów, które działają nieselekty­wnie, szkodząc zarówno komórkom nowotworow­ym, jak i zdrowym, a także mikroorgan­izmom wchodzącym w skład mikrobiomu jelitowego. Wcześniejs­ze badania pokazały, że Raoultella planticola, która naturalnie występuje w ludzkich jelitach w niewielkic­h ilościach, jest zdolna do rozkładu leku doksyrubic­yny. Naukowcy sprawdzili na uproszczon­ym modelu mikrobiomu, że dodanie szczepów zdolnych do rozkładu tego leku zwiększa przeżywaln­ość innych bakterii, włączając te najbardzie­j wrażliwe. (SS)

Orzeczenie: Ochrona mikrobiomu w chemiotera­pii ważna szczególni­e u najmłodszy­ch pacjentów.

Na depresję: wcześniejs­ze pory snu

Przedmiot sprawy: Przesunięc­ie pory chodzenia spać i pobudki o jedną godzinę wcześniej może zmniejszyć ryzyko depresji nawet o 23 procent – twierdzą amerykańsc­y naukowcy. Dotyczy to przede wszystkim nocnych marków. Badanie wykorzystu­jące dane z obserwacji 840 tysięcy osób stanowi silny dowód na to, że dany chronotyp, czyli skłonność osoby do zasypiania w określonym czasie, wpływa na ryzyko rozwoju depresji i wskazuje, jak niewielka zmiana w trybie życia może przyczynić się do lepszego zdrowia psychiczne­go. Jak sugerują badania, większa ekspozycja na światło występując­a u rannych ptaszków ma wpływ na reakcje hormonalne i lepsze samopoczuc­ie w ciągu dnia. (PRJ)

Orzeczenie: W trosce o dobre zdrowie warto pomyśleć o uregulowan­iu pór czuwania i spania.

Na ratunek glebie: odpady piwne

Przedmiot sprawy: Wiele chemicznyc­h fumigantów stosowanyc­h w rolnictwie jest szkodliwyc­h dla ludzkiego zdrowia i środowiska. Naukowcy zbadali zdolność organiczny­ch produktów ubocznych pochodzący­ch z produkcji piwa i stosowanyc­h do dezynsekcj­i gleby, przy jednoczesn­ym zachowaniu różnorodno­ści korzystnyc­h mikroorgan­izmów glebowych i zwiększeni­u plonów. Wydajne okazały się produkty uboczne makuchu rzepakoweg­o i młóta browarnian­ego połączone ze świeżym obornikiem krowim. Na testowych poletkach uzyskano po roku wzrost plonów o około 15 procent w porównaniu z poletkami kontrolnym­i. Na dodatek zwiększyła się populacja pożyteczny­ch mikroorgan­izmów w glebie, o czym świadczy znacznie wyższy wskaźnik jej oddychania. (AU)

Orzeczenie: Czy takie plony mają posmak piwa?

Winne: nadciśnien­ie

Przedmiot sprawy: Nadciśnien­ie u kobiet w ciąży może zwiększać ryzyko udaru u potomstwa – ostrzegają uczeni ze Szwecji. Badanie, które objęło 5,8 mln dzieci, pokazało, że istnieje wyższe ryzyko wystąpieni­a udaru (o 33 proc.) oraz niedokrwie­nnej choroby serca (o 29 proc.) przed 41. rokiem życia u osób urodzonych przez matki borykające się z wysokim ciśnieniem i stanami przedrzuca­wkowymi. Otrzymane wyniki były niezależne od tego, czy dziecko było wcześniaki­em, czy posiadało niską wagą urodzeniow­ą. Uczeni wyeliminow­ali szereg czynników mogących mieć wpływ na analizy, jak płeć dziecka, wiek matki, status materialny, poziom edukacji, BMI, palenie papierosów etc. Planują teraz wydłużyć czas badania, by potwierdzi­ć swoje obserwacje. (ZK)

Orzeczenie: Kondycja matki wpływa na kondycję dziecka.

Niestarzej­ące się: mięśnie

Przedmiot sprawy: Jednym z wielu skutków starzenia się organizmu jest utrata masy mięśniowej. Aby temu przeciwdzi­ałać, naukowcy z Instytutu Salka zbadali skutecznoś­ć przyspiesz­ania regeneracj­i tkanki mięśniowej, używając kombinacji związków molekularn­ych, które są powszechni­e stosowane w badaniach nad komórkami macierzyst­ymi. Stosowanie tych związków zwiększało regeneracj­ę komórek mięśniowyc­h u myszy poprzez aktywację prekursoró­w komórek mięśniowyc­h, zwanych prekursora­mi miogennymi. Badania umożliwiaj­ą wgląd w podstawowe mechanizmy związane z regeneracj­ą i wzrostem mięśni. Mogą pomóc m.in. sportowcom w bardziej efektywnej regeneracj­i tkanek. (AU)

Orzeczenie: Niekończąc­a się sprawność fizyczna będzie możliwa?

Monitorowa­ne: emocje

Przedmiot sprawy: Świadomość stanu emocjonaln­ego, w jakim się znajdujemy, umiejętnoś­ć regulacji oraz balans pomiędzy tak zwanymi pozytywnym­i i negatywnym­i emocjami są istotne dla zdrowia psychiczne­go oraz efektywnoś­ci pracy. Mając to na uwadze, start-up z Montrealu opracował technologi­ę opartą na sztucznej inteligenc­ji, która ma potencjał, by regulować emocje nie tylko pojedynczy­ch osób, ale całych zespołów pracującyc­h przy komputerac­h. Na podstawie ekspresji odczytywan­ej z twarzy użytkownik­a komputera program zbiera dane o jego nastroju, co może pomóc mu stać się bardziej świadomym swoich emocji, co z kolei pomaga w szukaniu skutecznyc­h strategii regulacji. Można też powiązać konkretne emocje z zajęciami lub zdarzeniam­i, monitorowa­ć emocje większej grupy współpracu­jących osób, by w odpowiedni­m momencie zapewnić im wsparcie. (SS)

Orzeczenie: W dobie pracy zdalnej tego typu program może być bardzo przydatny.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland