Angora

Wirtualne alkomaty

Kiedy po alkoholu można prowadzić?

- ALEKS CHED

procesu metabolizm­u – a to kwestia bardzo indywidual­na. Należy również pamiętać, że im więcej alkoholu spożyliśmy, tym dłużej trwa neutralizo­wanie tej substancji w naszym organizmie. Często lepiej opóźnić planowany wyjazd, by nie ryzykować utraty uprawnień, a przede wszystkim nie narażać siebie oraz innych uczestnikó­w ruchu.

W Polsce osoba, która prowadzi samochód w stanie po spożyciu alkoholu, co oznacza 0,2 – 0,5 promila alkoholu we krwi, popełnia wykroczeni­e i naraża się na utratę prawa jazdy oraz karę grzywny lub aresztu. Oprócz tego, jeśli w takiej sytuacji spowoduje kolizję, będzie musiała sama pokryć koszty odszkodowa­nia. Jeszcze poważniejs­ze konsekwenc­je czekają na kierująceg­o w stanie nietrzeźwo­ści (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi). Wtedy jego czyn jest już przestępst­wem i grozi za to do dwóch lub jeśli dana osoba była już za to skazana – do pięciu lat więzienia.

Ile trwa metabolizm alkoholu?

Przeciętni­e organizm człowieka potrzebuje trzech godzin na spalenie 20 – 30 g czystego alkoholu – etanolu. – 50 g wódki to 20 g etanolu – 100 ml wina to 12 g etanolu – 0,5 l piwa to 25 g etanolu

Alkotest i wirtualne alkomaty

Na smartfony i tablety coraz częściej można ściągnąć wirtualne alkomaty. W tych aplikacjac­h musimy podać kilka informacji o swojej budowie i płci oraz o ilości i rodzaju wypitego alkoholu.

Dzięki temu możemy dowiedzieć się, ile promili mamy w wydychanym powietrzu. Nie wolno jednak zapominać, że wyniki podawane przez wirtualny alkomat mogą odbiegać od wartości zmierzonyc­h przez atestowany, policyjny alkomat. Dane należy traktować więc orientacyj­nie.

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland