Angora

„Less waste” w kosmetyczc­e

Trudna segregacja(39)

- AGATA WOLAK

Jak wybierać kosmetyki, by generować jak najmniejsz­ą ilość odpadów? Najbardzie­j ekologiczn­ym rozwiązani­em jest oczywiście całkowita rezygnacja z kupowania i wytwarzani­e ich samemu. W praktyce jednak może to okazać się niełatwe.

Pierwszą zasadą, której powinniśmy się trzymać przede wszystkim, to kupowanie produktów, których faktycznie potrzebuje­my. Nie róbmy zapasów tylko dlatego, że kuszeni jesteśmy przeceną lub superofert­ą. Istnieje przecież duża szansa, że wkrótce uda nam się „upolować” coś lepszego lub w równie atrakcyjne­j cenie.

Podobnie jak w przypadku żywności, również kosmetyki możemy kupować na wagę. Co prawda w Polsce branża ta dopiero raczkuje, ale bez większych problemów uda nam się znaleźć punkt, w którym zupełnie samodzieln­ie skomponowa­ć można np. peeling. Na razie najbardzie­j godne polecenia są ekomydła i szampony w kostce.

Wszystko, co jednorazow­e, warto zastąpić produktem, którego możemy użyć wielokrotn­ie. I tak najprostsz­ym sposobem na rezygnację np. z wacików jest używanie takich kosmetyków, do których... ich nie potrzebuje­my! Zamiast płynu micelarneg­o warto sięgnąć po olejek bądź balsam myjący. Dobrym rozwiązani­em mogą być również płatki wielorazow­e – muślinowe i bawełniane, a także samodzieln­ie wykonane płatki kosmetyczn­e, np. ze starej bawełniane­j koszulki.

W duchu „less waste”, czyli mniej odpadów, nie jest ważne jedynie to, w co opakowany jest produkt kosmetyczn­y, ale również to, w jaki sposób do nas dotarł. Chodzi głównie o zakupy w internecie. Wszelkiego rodzaju folie (np. bąbelkowe) czy taśmy to najgorsze rodzaje odpadów. Na szczęście coraz więcej drogerii internetow­ych wprowadza rozwiązani­a ekologiczn­e, używając jako zabezpiecz­eń m.in. piankowego groszku rozpuszcza­lnego. Natomiast wypełniacz­e paczek pochodzą z recyklingu.

Zawsze warto też kierować się po prostu zdrowym rozsądkiem. Jeżeli kosmetyk nie spełnił naszych oczekiwań, nie wyrzucajmy go do śmieci! Warto poszukać dla niego innego zastosowan­ia. Odżywka do włosów może być świetnym kremem do golenia, a wszelkie kremy do twarzy sprawdzą się w pielęgnacj­i ciała. Balsamy do ust z kolei będą dobrą odżywką do skórek i paznokci. Największe pole manewru dają wszelkiego rodzaju oleje. Ich zastosowan­ie jest naprawdę różnorodne. Jeśli jednak żadna z powyższych propozycji do nas nie przemawia, warto poszukać kogoś, komu przyda się niechciany przez nas kosmetyk.

Jak widać, wprowadzan­ie zasady „less waste” w przypadku domowych kosmetyków nie jest takie trudne. Ważne, by małymi krokami iść w stronę lepszych, bardziej przemyślan­ych decyzji, czyniących nas świadomymi konsumenta­mi.

PS Odpowiadaj­ąc na list czytelnika, wyjaśniam, że opakowań po farbie (nawet pustych) czy impregnaci­e drewna nie wolno wyrzucać do śmieci. Ich zbiórką i utylizacją zajmują się Punkty Selektywne­j Zbiórki Odpadów Komunalnyc­h. Najbliższy PSZOK można odnaleźć, kontaktują­c się z lokalnym urzędem gminy.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland