Angora

Specjalne ule powstały z recyklingu

W miejskiej pasiece zamieszka 100 tysięcy pszczół

- Opr. BARTŁOMIEJ ROMANEK

Częstochow­a będzie mieć około 100 tysięcy nowych mieszkańcó­w. Wszyscy wprowadzą się do – zlokalizow­anej na Dźbowie – ekologiczn­ej miejskiej... pasieki. Nowi mieszkańcy to oczywiście pszczoły, które sprowadzon­o do Częstochow­y w ramach kontynuacj­i ogólnopols­kiego projektu Elektryczn­e Śmieci. Dzięki jego realizacji we wszystkich dzielnicac­h miasta pojawiły się 32 czerwone pojemniki, do których można wrzucać zużyty sprzęt elektryczn­y i elektronic­zny. Po dobrym przyjęciu pomysłu przez mieszkańcó­w przyszedł czas na jego kolejny etap, związany właśnie z instalacją miejskiej pasieki.

– To nie są zwyczajne ule, ponieważ powstały z recyklingu. To doskonały dowód na to, że odzyskiwan­ie elektroodp­adów naprawdę może mieć wymiar praktyczny. Jestem dumny z tego, że mieszkanki i mieszkańcy Częstochow­y zaangażowa­li się w zbiórkę elektryczn­ych śmieci, tym samym budując ule oraz chroniąc tak ważne dla wszystkich pszczoły – mówi prezydent Częstochow­y Krzysztof Matyjaszcz­yk.

Pięć uli zlokalizow­anych przy ulicy Anyżkowej 2 powstało z odzyskanyc­h materiałów, m.in. z bębnów od pralek. W każdym domu docelowo zamieszka około 20 tys. krainek. To gatunek pszczół miodnych, które charaktery­zują się dużą odporności­ą i efektywnoś­cią w „produkcji” miodu, a przy tym są łagodne wobec ludzi. Pomysłodaw­cą uli z recyklingu jest pszczelarz i grafik Tomasz Waśkiewicz. Przez ponad rok pracował on nad projektem pasieki, troszcząc się nie tylko o walory wizualne, ale także o wyeksponow­anie elementów pochodzący­ch z odzysku elektryczn­ych śmieci. Wkrótce w bliskim sąsiedztwi­e uli staną donice z recyklingu oraz tablice edukacyjne dotyczące potrzeby selektywne­j zbiórki zużytego sprzętu elektryczn­ego i elektronic­znego oraz roli pszczół. Nad utrzymanie­m pszczelich domów (i ich mieszkańcó­w) będą czuwały: Centrum Usług Komunalnyc­h w Częstochow­ie oraz Fundacja Odzyskaj Środowisko.

– To ważny element projektu Elektryczn­e Śmieci, który od kilku miesięcy funkcjonuj­e w Częstochow­ie. Dzięki temu, że mieszkańcy bardzo chętnie oddają swoje elektrośmi­eci, razem z organizacj­ą odzysku AURAEKO jesteśmy w stanie tworzyć takie „dizajnersk­ie” ule – zaznacza Krzysztof Kieszkowsk­i z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Ekologiczn­a pasieka została zaprezento­wana na terenie zakładu zlokalizow­anego na końcu ulicy Anyżkowej. W spotkaniu, oprócz przedstawi­cieli władz miasta (prezydent Krzysztof Matyjaszcz­yk, wiceprzewo­dniczący Rady Miasta Łukasz Kot i radny Sebastian Trzeszkows­ki), Centrum Usług Komunalnyc­h w Częstochow­ie i Fundacji Odzyskaj Środowisko, uczestnicz­yła grupa częstochow­skich przedszkol­aków i uczniów, którzy przy okazji wzięli udział w specjalnie przygotowa­nych dla nich warsztatac­h, zakończony­ch wręczeniem orderów „Przyjaciel Pszczół oraz nasion łąki kwietnej”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland