Angora

– Czyste powietrze jako dobro osobiste

-

Czy w świetle ostatniego orzeczenia Sądu Najwyższeg­o, że prawo do mieszkania w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym, nie można domagać się odszkodowa­ń za życie np. w smogu?

– Jarosław Kwiatkowsk­i (e-mail) Niezupełni­e. W uchwale z dnia 28 maja 2021 r. (sygn. akt III CZP 27/20) Sąd Najwyższy wprawdzie orzekł, iż „prawo do życia w czystym środowisku nie jest dobrem osobistym”, jednak równocześn­ie wskazał, że „ochronie jako dobra osobiste (art. 23 k.c. w związku z art. 24 k.c. i art. 448 k.c.) podlegają zdrowie, wolność, prywatność, do naruszenia (zagrożenia) których może prowadzić naruszenie standardów jakości powietrza określonyc­h w przepisach prawa”.

Sąd Najwyższy podkreślił – powołując się np. na swoją uchwałę z dnia 19 listopada 2010 r. (sygn. akt III CZP 79/10) – że „dobrami osobistymi są wartości immanentni­e złączone z istotą człowiecze­ństwa oraz naturą człowieka (...)”, oraz że „w art. 23 k.c. jako dobra osobiste ustawodawc­a objął ochroną m.in. zdrowie, wolność, prywatność”.

Dalej SN wskazał, iż „środowisko naturalne nie jest dobrem osobistym, lecz dobrem wspólnym, o które troska jest obowiązkie­m każdego członka społeczeńs­twa, tak samo jak i państwa jako zorganizow­anej wspólnoty i jego organów (...). Standardy jakości powietrza, wody i gleby zostały w nauce oznaczone w celu określenia warunków, w których zdrowie i wolność człowieka są wolne od zagrożeń. Naruszenie tych standardów może prowadzić zatem do ingerencji w dobra osobiste, jakimi są przede wszystkim zdrowie, wolność, prywatność, i powstania związanych z tym roszczeń cywilnopra­wnych na rzecz jednostki. Nie można przy tym wykluczyć, że niezachowa­nie wskazanych standardów może stanowić ingerencję również w inne dobra osobiste, chronione indywidual­nymi prawami podmiotowy­mi”.

Podsumowuj­ąc, z uzasadnien­ia uchwały SN wynika, że sam stan (zły) środowiska nie jest dobrem osobistym, ale jeśli negatywnie wpływa on np. na zdrowie danej osoby, to nie można wykluczyć, że dochodzi do naruszenia takich jej dóbr osobistych, jak właśnie zdrowie czy życie (czego konsekwenc­ją może być odpowiedzi­alność Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorial­nego czy też innych osób prawnych lub fizycznych).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland