Angora

Na zdrowie!

Tydzień na działce

- JOLA PIEKART-BARCZ jola.b@angora.com.pl

Pora na zbiór kwiatów czarnego bzu. Oczywiście wybieramy krzewy rosnące z dala od ulic. Z kwiatów czarnego bzu można robić nalewki, a same baldachy suszymy, bo przydadzą się do zimowych herbatek – na przeziębie­nie. Zioła zbieramy na bieżąco, nie uszczykuje­my jednak samych listków, tylko tniemy gałązki. Pobudzi to roślinę do krzewienia się. Bazylię, majeranek, tymianek, oregano zbieramy przed kwitnienie­m, w południe w słoneczny dzień. Ścięte gałązki wiążemy luźno w pęczki i wieszamy w suchym i ciemnym pomieszcze­niu. Młody koperek można posiekać i zamrozić lub wysuszyć.

Kwitnie już akacja, to znak, że trzeba pryskać śliwy i czereśnie przeciw robakom (nasionnica trześniówk­a, owocówka śliwkówecz­ka). Z ciasta naleśnikow­ego robimy pyszne placuszki z dodatkiem kwiatów akacji rosnącej z dala od drogi.

Liście przekwitni­ętych tulipanów już żółkną i zasychają. To czas na wykopywani­e cebul. Teoretyczn­ie powinniśmy robić to co roku, ale nic się nie stanie, gdy zrobimy to co dwa lata. Rośliny ostrożnie wykopujemy lub wyjmujemy całe koszyczki z cebulkami. Kładziemy w zacieniony­m miejscu, aż obeschnie ziemia. Po tygodniu, dwóch oczyszczam­y z ziemi i usuwamy zaschnięte liście. Zdrowe cebule układamy luźno w pudełku i przechowuj­emy w przewiewny­m miejscu do jesieni.

Co roku nie mogę doczekać się pierwszych tulipanowy­ch kwiatów. W tym roku kwitnienie naszych piękności się opóźniło, mimo że cebulki sadziliśmy we wrześniu – zawiniła aura. Natomiast te czerwone nie były już drugi rok wykopywane i radzą sobie nieźle. Jest to stara odmiana z ogródka moich rodziców, niezwykle żywotna i co roku chętna do obfitego kwitnienia. Pozdrawiam,

Janka Marciniak, Pabianice

 ?? 12.05.2021 ??
12.05.2021

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland