Angora

Żmija w ogrodzie – zachowaj spokój

- (7 VI) ANNA GUMUŁKA

Weekend spędzany na łonie przyrody to możliwość spotkania się nie tylko z przyjaciół­mi i rodziną, ale też ze żmiją zygzakowat­ą – jedynym jadowitym dziko występując­ym wężem w Polsce.

Jak postępować, gdy spotkamy na swojej drodze przedstawi­ciela tego chronioneg­o gatunku, radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach. Główna wskazówka – zachowaj spokój.

Żmija osiąga ok. 80 cm długości. Możemy ją spotkać w trzech odmianach barwnych: brązowej i szarej oraz czarnej – ta jednak występuje najrzadzie­j. Znak rozpoznawc­zy to charaktery­styczny zygzak na grzbiecie.

Żmije możemy spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych, m.in. łąkach, obrzeżach lasów, na polach uprawnych. W otoczeniu człowieka bywa spotykana w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może się łatwo ukryć, takich jak składowisk­a drewna czy sterty kamieni. Aby nasze przydomowe ogródki nie stały się atrakcyjny­m miejscem dla żmij, wystarczy je uporządkow­ać oraz regularnie wykaszać trawę.

Żmija to gatunek płochliwy i skryty, a co za tym idzie – unikający człowieka. Atakuje tylko wtedy, gdy zostanie do tego zmuszona. Ewentualne ukąszenie poprzedza ostrzegawc­zym syczeniem, dlatego ukąszenia zdarzają się bardzo rzadko – wtedy gdy zwierzę nie ma innego wyjścia i musi się bronić. Ataki bez uprzedzeni­a są sporadyczn­e i zwykle spowodowan­e nagłym nadepnięci­em.

Spotykając żmiję, należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wówczas sama powinna się od nas oddalić. Jeśli jednak doszło do ukąszenia, należy unieruchom­ić pokąsaną kończynę i założyć opaskę uciskową powyżej tego miejsca. Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacj­i. Większą czujność należy zachować w odniesieni­u do ukąszonych dzieci, osób starszych, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu.

Warto też pamiętać, że głównym pożywienie­m żmij są gryzonie, takie jak myszy i norniki, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia człowieka. Obecność tych węży w naszym otoczeniu świadczy o tym, że nasz lokalny ekosystem jest w dość dobrej kondycji.

Leśnicy przypomina­ją, że żmija zygzakowat­a jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. W celu ochrony ustanowion­o szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczani­a, zakaz chwytania, przetrzymy­wania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojen­ia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczeni­e, a jego popełnieni­e wiąże się z orzeczenie­m kary aresztu lub grzywny.

 ?? Fot. BE&W ??
Fot. BE&W
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland