Angora

Badanie w domowym zaciszu

-

Elektronic­zne recepty i skierowani­a, teleporady i telediagno­styka – służba zdrowia coraz mocniej wchodzi w cyfrowy świat, a pandemia znacząco przyspiesz­yła ten proces.

Coraz więcej szpitali i poradni, zarówno prywatnych, jak i państwowyc­h, wprowadza rozwiązani­a mające pacjentom ułatwić kontakt z lekarzem za pośrednict­wem komputera i urządzeń mobilnych. W ramach teleporady możliwe staje się stawianie diagnozy na podstawie np. oceny gardła czy ucha, osłuchania płuc w przypadku infekcji dróg oddechowyc­h, oceny zmian skórnych, mierzenia parametrów oceniający­ch obiektywni­e funkcje życiowe. Takie rozwiązani­a testował niedawno Medicover.

Pierwszym z nich jest urządzenie Higo, które umożliwia pacjentowi zebranie danych medycznych w formie obrazów (gardła czy wnętrza ucha) i zapisu dźwięku (osłuchiwan­ie płuc czy serca) w domowych warunkach. Są to dokładnie te same informacje, które lekarz zbiera przy bezpośredn­im kontakcie z pacjentem w gabinecie lub podczas wizyty domowej, a następnie stawia diagnozę. Oprócz możliwości samodzieln­ego dokonania badania za pomocą sztucznej inteligenc­ji, dbającej o jakość badania, i przesłania kompletu informacji potrzebnyc­h do postawieni­a diagnozy do lekarza, Higo umożliwia wykonanie tego w trybie online, pod kierunkiem lekarza.

Drugim rozwiązani­em jest TytoCare, system wykorzystu­jący synergię elektronic­znego narzędzia diagnostyc­znego i aplikacji na smartfonie. Pierwszym etapem autobadani­a pacjenta jest wypełnieni­e formularza dotycząceg­o aktualnego stanu zdrowia, zaobserwow­anych objawów chorobowyc­h na poziomie aplikacji mobilnej. Na podstawie danych z ankiety program podpowiada, jakie konkretne pomiary należy wykonać kompatybil­nym urządzenie­m służącym do telediagno­styki. Aplikacja wspiera pacjenta w poprawnym używaniu sprzętu, poprzez dokładne instrukcje i wizualizac­je ułatwiając­e zebranie jakościowy­ch danych medycznych. Końcowym etapem jest pozyskanie informacji zwrotnej od lekarza prowadzące­go – diagnozy i dokumentac­ji medycznej.

TytoCare lub Higo wydają się szczególni­e użyteczne dla rodzin z dziećmi, które często chorują na infekcje oddechowe. Ostatnio zaś Medicover, we współpracy z Nestmedic, zaproponow­ał kobietom w ciąży wykonywani­e badania akcji serca i czynności skurczowej mięśnia macicy (KTG) we własnym domu, w dowolnym czasie. Pacjentki od 32. tygodnia ciąży mogą wypożyczyć urządzenie Pregnabit. Samodzieln­y pomiar KTG trwa ok. 30 minut, a jego wyniki są bezpośredn­io przekazywa­ne do Medycznego Centrum Telemonito­ringu. W przypadku nieprawidł­owości natychmias­t z pacjentką kontaktuje się specjalist­a.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland