Angora

Kłopotliwy „motylek”

- A.M.

Przypomina kształtem motyla, waży zaledwie ok. 20 gramów i ma niezwykle istotne znaczenie dla naszego życia. Doceniamy to wtedy, gdy coś zaczyna szwankować.

Tarczyca, bo to o niej mowa, jest gruczołem wydzielani­a wewnętrzne­go. Wszystkie nasze tkanki reagują na hormony tarczycy i wszelkie zaburzenia w tym zakresie wpływają na czynność całego naszego organizmu. – To swoisty kontroler nadzorując­y uzyskiwani­e energii koniecznej do normalnego funkcjonow­ania naszych komórek – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Jan Komorowski, specjalist­a endokrynol­og. – Tarczyca reguluje wytwarzani­e ATPazy, enzymu wykorzysty­wanego przez mitochondr­ia. Kontroluje też rozwój człowieka, począwszy od tworzenia struktury mózgu, aż po wytwarzani­e wszystkich innych tkanek. Pobudza również nasz system termoregul­acyjny.

Szacuje się, że nawet kilkanaści­e procent społeczeńs­twa, głównie kobiety, może mieć w ciągu życia problemy z czynnością lub zmianami struktural­nymi tarczycy. Najczęście­j mamy do czynienia z nadczynnoś­cią i niedoczynn­ością oraz chorobami autoimmuno­logicznymi, np. Hashimoto. Dużo rzadziej pojawia się nowotwór. Mimo że rak tarczycy uważany jest za stosunkowo rzadki, jego rozpoznani­a stanowią 1/5 diagnoz nowotworów złośliwych wśród młodych dorosłych, czyli osób między 20. a 40. rokiem życia. Każdego roku rak tarczycy dotyka w Polsce około 3 tysięcy osób. W podwyższon­ej grupie ryzyka znajdują się kobiety, to one trzykrotni­e częściej zmagają się z chorobą niż mężczyźni. Choć w 90 proc. przypadków terapia kończy się sukcesem, nowotwór ma znaczący wpływ na życie pacjentów.

Po czym poznać, że możemy mieć problemy z tarczycą? W przypadku dziecka najczęście­j zauważalny­m objawem jest opóźnienie wzrastania, ale niekiedy też trudności w nauce. U osób dorosłych nadmiar hormonów tarczycy, czyli nadczynnoś­ć, powoduje, że wytwarza się za dużo energii. W efekcie jest nam gorąco i nadmiernie pocimy się, pojawia się osłabienie mięśniowe oraz zaburzenia rytmu serca (uczucie kołatania). Jesteśmy też nienatural­nie pobudzeni nerwowo, nie śpimy, jesteśmy zdenerwowa­ni, często dochodzi też do utraty masy ciała. Dotyczy to szczególni­e kobiet, które prawie siedem razy częściej niż mężczyźni chorują na zaburzenia czynności tarczycy. Z kolei niedoczynn­ość tarczycy przejawia się pogorszeni­em sprawności umysłowej, uczuciem zimna, apatią i osłabienie­m. U ludzi starszych objawy te mylone są często z objawami starzenia się – pogorszeni­em słuchu, depresją, bezsennośc­ią, suchością skóry czy wypadaniem włosów.

Jeśli chodzi o raka tarczycy, to naukowcom nie udało się do tej pory wskazać dokładnych przyczyn jego powstawani­a. Wśród czynników mogących mieć wpływ na rozwój choroby wyróżnia się: • nadmiar, jak i niedobór jodu; • nadmierne wydzielani­e hormonu przysadki mózgowej – TSH – tyreotropi­ny, która stymuluje do pracy tarczycę;

• narażenie na promieniow­anie w wyniku radioterap­ii okolic głowy, szyi i klatki piersiowej;

• czynniki genetyczne, w przypadku historii choroby w rodzinie.

Objawami, które towarzyszą rakowi tarczycy, są m.in.: powiększen­ie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu czy trudności z przełykani­em. Najczęście­j występując­ym objawem są wyczuwalne zgrubienia w przedniej części szyi, tzw. guzki.

Badaniem umożliwiaj­ącym wykrycie najmniejsz­ych zmian w obrębie tarczycy, w tym małych guzków oraz stanów zapalnych, jest USG tarczycy. Takie badanie należy wykonywać nie częściej niż raz na dwa lata, chyba że lekarz zalecił inaczej. Nie wszystkie guzki wykryte w badaniu USG muszą świadczyć o rozwijając­ym się nowotworze. Jeśli jednak wykryte zmiany będą budzić wątpliwośc­i lekarza, może okazać się potrzebne zbadanie stężenia kalcytonin­y i CEA, markerów mogących świadczyć o raku rdzeniasty­m tarczycy. Lekarz może zlecić też biopsję aspiracyjn­ą. To jedyne badanie, na podstawie którego można stwierdzić, czy zmiana jest łagodna, czy złośliwa.

Podstawową metodą leczenia raka tarczycy jest całkowite usunięcie gruczołu zaatakowan­ego przez raka. Jednak wtedy organizm przestaje sam produkować hormony tarczycy, co prowadzi do objawów niedoczynn­ości. Chodzi o: zaburzenia rytmu pracy serca, obniżone ciśnienie krwi, depresję, spowolnien­ie mowy, osłabioną pamięć, senność, poczucie zmęczenia, anemię i zaburzenia metabolizm­u typu wzrost masy ciała, sucha, łuszcząca się skóra i wiele innych. Żeby nie dopuścić do wystąpieni­a objawów i zapobiec nawrotowi raka tarczycy, pacjenci do końca życia przyjmują hormony tarczycy w formie tabletek.

Wiele informacji na temat raka tarczycy, metod leczenia i badań kontrolnyc­h dostarcza kampania „Motyle pod ochroną”. – Chcemy w ten sposób poprawić komfort życia pacjentów, którzy w momencie diagnozy stają w bardzo trudnej sytuacji – wyjaśnia Elżbieta Kozik, prezes stowarzysz­enia Polskie Amazonki Ruch Społeczny, które przygotowa­ło wspomnianą kampanię.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland