Angora

Łódź kołysze się już spokojniej

W Kornwalii odbył się szczyt państw G7

-

Po czterech latach napięcia, jakie generowała administra­cja waszyngtoń­ska Donalda Trumpa, następuje oczekiwany spadek ciśnienia. Rozkołysan­a nieoblicza­lnym stylem rządów Trumpa łódź światowej polityki kołysze się już spokojniej.

Przywódcy siedmiu najsilniej­szych gospodarek, zwani G7, spotkali się w miniony weekend w nadmorskim brytyjskim kurorcie Carbis Bay, niedaleko St Ives w Kornwalii. Grupę G7 tworzą: Kanada, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia, Wielka Brytania i Stany Zjednoczon­e. W 1998 roku doproszono do G7 Rosję, tworząc G8, ale Federacja Rosyjska została wykluczona w 2014 roku z powodu aneksji Krymu. Zwyczajowo w spotkaniac­h G7 bierze też udział szef Komisji Europejski­ej, choć nie ma to odzwiercie­dlenia w nazwie grupy. Krytycy nazywają G7 archaiczną strukturą, nieuwzględ­niającą dwóch potężnych gospodarek, czyli Chin i Indii. W tym roku w charakterz­e obserwator­ów zaproszono jednak do Wielkiej Brytanii reprezenta­ntów Indii, Korei Południowe­j i Australii.

Spotkanie nieprzypad­kowo odbywa się w Kornwalii. Region jest postrzegan­y jako kluczowy dla sektora zielonych technologi­i w Wielkiej Brytanii, a zaprezento­wanie tam ekologiczn­ych referencji kraju jest ważne dla rządu Borisa Johnsona przed listopadow­ą konferencj­ą klimatyczn­ą COP26 w Glasgow. Szczyt G7 jak zwykle utrudnił życie mieszkańco­m, zamknięto wiele dróg, skomplikow­ano turystykę, ale w dobie pandemii nie były to wyjątkowe restrykcje. Dostrzeżon­o za to mniejszą liczbę protestów. Bezpieczeń­stwa Szczytu strzegło 6500 policjantó­w. W pobliskim porcie Falmouth zacumował wynajęty statek wycieczkow­y MS „Silija Europa” (pływający zwykle z turystami po Bałtyku), na którym zakwaterow­ano funkcjonar­iuszy służb bezpieczeń­stwa.

Spotkanie zaczęło się kolacją w piątek wieczorem, w której uczestnicz­yła królowa i członkowie rodziny królewskie­j. Głównym tematem rozmów światowych przywódców był powrót do normalnośc­i po pandemii, a przede wszystkim stworzenie globalnego systemu opieki zdrowotnej, „który może chronić nas wszystkich przed przyszłymi pandemiami”. Ważną zapowiedzi­ą stała się deklaracja podarowani­a najbiednie­jszym państwom świata miliarda dawek szczepionk­i przeciw COVID-19. Agenda szczytu objęła również tematy zmian klimatyczn­ych i warunki handlu międzynaro­dowego. Pokłosie polityczne szczytu opublikowa­no w komunikaci­e ogłoszonym na niedzielne­j konferencj­i prasowej, jaką zorganizow­ał gospodarz szczytu premier Boris Johnson.

Szczyt w Kornwalii był powodem odbycia przez prezydenta USA Joe Bidena jego pierwszej wizyty zagraniczn­ej. Sponiewier­ana przez Trumpa Unia Europejska miała więc w Kornwalii „pięć minut chwały”, by odbudować swoje samopoczuc­ie. Biden deklaruje głębokie przywiązan­ie do idei wspólnoty europejski­ej, a jedną z pierwszych decyzji nowego prezydenta był powrót Stanów do klimatyczn­ych porozumień paryskich. Biden jest zresztą świetnie wprowadzon­y w stosunki europejski­e. Europa okazuje mu więc swą wdzięcznoś­ć i solidarne wsparcie za gest, co Joe Bidenowi bardzo przyda się w środę, gdy w Zurychu spotka się na niełatwej rozmowie z Władimirem Putinem. (HM)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland