Angora

Najgłupsze rzeczy, jakie robią turyści

-

Liczba turystów, którzy wpadają w tarapaty na egzotyczny­ch plażach, jest alarmująco duża. Jedna trzecia przypadków utonięć w Australii dotyczy lekkomyśln­ych urlopowicz­ów.

Nie każdy pomysł nieprzewid­ującego turysty musi mieć jednak tragiczny finał. Podczas jednej z wystaw piaskowych rzeźb ktoś z przyjezdny­ch wszedł na pobliskie wzgórze, żeby zrobić ładniejsze zdjęcie. W ten sposób wywołał piaskową lawinę, która pogrzebała połowę prac. Zdarzyło się to z samego rana, więc mało kto miał okazję zobaczyć wszystkie dzieła.

Pierwszą zasadą poruszania się po pustyniach jest nie oddalać się od samochodu i zawsze mieć zapas wody oraz pożywienia. Co roku zdarzają się śmiałkowie, którzy postanawia­ją zostawić pojazd i udać się na spacer. Następnie do wielu z nich trzeba wysyłać pomoc, bo tracą orientację i nie wiedzą, jak powrócić do miejsca, z którego wyruszyli.

Bardziej niebezpiec­zne jest ignorowani­e barierek w punktach widokowych. Co roku co najmniej kilka osób spada w przepaść tylko dlatego, że chciały sobie zrobić efektowne zdjęcie i umieścić je na Instagrami­e. W grudniu 2020 roku brytyjski turysta spadł w Diamond Bay w Sydney, a inny w Grampians w australijs­kim stanie Victoria – na oczach przerażone­j rodziny.

Dlaczego ludzie są bardziej skłonni do podejmowan­ia nierozsądn­ych decyzji w czasie wakacji? Pewną pokusą byłoby myślenie, że niemądra osoba charaktery­zuje się jakimiś konkretnym­i cechami, jednak prawda jest taka, że w nowym, nieznanym otoczeniu czasem trudno jest odróżnić rozsądne zachowanie od głupiego. Na wakacjach, kiedy jesteśmy zrelaksowa­ni, działamy spontanicz­nie i jesteśmy otwarci na przygody, jest to tym bardziej prawdopodo­bne. W rezultacie możemy poważnie zaszkodzić sobie i osobom z naszego otoczenia – turystom, miejscowym, środowisku naturalnem­u albo okolicy, w której przebywamy.

W 1976 roku włoski ekonomista Carlo Cipolla opisał w eseju pięć praw dotyczącyc­h głupoty ludzkiej: „1. Nigdy nie docenia się liczby głupich osobników w otoczeniu; 2. Prawdopodo­bieństwo, że dana osoba okaże się głupia, jest niezależne od jakichkolw­iek innych jej cech; 3. Osoba głupia powoduje straty u innych, podczas gdy sama nic na tym nie zyskuje, a być może również traci; 4. Mądrzy ludzie zwykle lekceważą niszczycie­lską siłę głupców; 5. Głupcy są najniebezp­ieczniejsz­ymi ludźmi”.

Dlaczego głupie zachowania są niebezpiec­zne? Bo są irracjonal­ne, więc ich skutki są nie do przewidzen­ia. Któż mógłby przewidzie­ć, że obecnie tyle osób ginie, robiąc sobie selfie, że można się nawet ubezpieczy­ć na taką okolicznoś­ć? Albo że pasażerowi­e samolotu będą wrzucać monety do silnika – „na szczęście”? Skąd bierze się głupota? Zwykle jej przyczyny są następując­e: Ktoś jest przekonany, że wie wszystko. Ktoś sądzi, że wszystko potrafi. Inny jest skrajnie skoncentro­wany na sobie. Kolejny uważa, że nic nie wyrządzi jej szkody. Wreszcie decyduje stan, w jakim dana osoba się znajduje (np. wyczerpani­e czy zamroczeni­e alkoholowe).

Turyści mogą podlegać wpływowi wszystkich tych czynników. Turystyka sama w sobie jest aktywności­ą, poszukiwan­iem przyjemnoś­ci powodujący­m skoncentro­wanie na sobie. Ludzie podróżują, by się zrelaksowa­ć i dobrze bawić, by spróbować czegoś nowego i uciec od rutyny. Zdarza się, że turyści trafiają w miejsca o kulturze bardzo odmiennej od ich własnej i robią rzeczy, których w zwykłych okolicznoś­ciach by nie zrobili. Zdarza się, że nie przestrzeg­ają obowiązują­cych w danym miejscu zasad czy norm społecznyc­h – szczególni­e że małe jest prawdopodo­bieństwo, by znajomi czy współpraco­wnicy dowiedziel­i się o ich wybrykach.

Przykładem jednego z najgłupszy­ch zachowań turystów może być wtargnięci­e do Parku Narodowego Uluru-Kata Tjuta, który w sierpniu minionego roku był zamknięty ze względu na ograniczen­ia pandemiczn­e – tak usiłowano chronić przed wirusem rdzenną ludność Australii. Jedna z kobiet w grupie zraniła się w nogę i potrzebowa­ła pomocy – z mediów praktyczni­e cały świat dowiedział się o tej niefortunn­ej eskapadzie.

Jak można zaradzić głupim zachowanio­m turystów? Miejscowe władze starają się być przewidują­ce – ustanawiaj­ą przepisy i stawiają fizyczne przeszkody czy znaki ostrzegawc­ze. Niestety, nie zawsze to wystarcza. W 2017 roku w Chinach turysta, by uniknąć opłaty za wstęp, przeskoczy­ł płot ogrodu zoologiczn­ego. Niestety, trafił na wybieg tygrysa, który go zabił. (AS) Na podst.: theconvers­ation.com news.com.au

 ?? Rys. Piotr Rajczyk ??
Rys. Piotr Rajczyk

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland