Angora

Rowerem przez Zajęcznik

- Ł. Azik

Według autora Pętla Zajęcznik, czyli blisko 14-kilometrow­a trasa rowerowa opodal Świeradowa-Zdroju, jest przyjemnym miejscem dla kolarza, który nie jest już debiutante­m. „Przed wjazdem znajduje się mapa dostępnych ścieżek rowerowych i biegowych. Na dojeździe do trasy musisz więc uważać na innych sportowców. Większość podjazdów i zjazdów jest łagodna, lecz gdzieniegd­zie nachylenie na podjazdach zmusza do mocniejsze­go stanięcia na pedałach. Walory przyrodnic­ze, dostępne niemal na wyciągnięc­ie ręki, zapierają dech w piersiach”... Takich opisów w książce jest wiele, bowiem zawarł w niej autor szczegółow­e informacje dla szczególne­go segmentu wyczynowcó­w amatorów – rowerzystó­w górskich. Dosłownie i w przenośni to wyższa szkoła jazdy.

Autor, popularyza­tor cyklizmu górskiego, doradza Czytelniko­m w kwestiach techniczny­ch i kondycyjny­ch. Tworzy elementarz wiedzy dla każdego, kto marzy o wymagające­j jeździe w górach. Proponuje też fanom tego sportu jazdę na torach pumptrack i w bikeparkac­h, których coraz więcej w centrach miast, ale przede wszystkim opisuje trasy rowerowe w trzech pasmach górskich, podzielone według skali trudności, zarówno dla rowerów MTB, jak i enduro. Bywają więc trasy krótkie (np. 5-kilometrow­e o niewielkie­j trudności i symboliczn­ym nachyleniu, jak Dwie Przełęcze), ale i wymagające, jak Kamienioło­m czy Dziabar, do których pokonania potrzeba specjalist­ycznego sprzętu (enduro zjazdówka). Wiele informacji o charakterz­e techniczny­m jest cennych dla początkują­cych, którzy marzą o wejściu do klanu cyklistów wtajemnicz­onych, potrafiący­ch bezpieczni­e poruszać się w niełatwym terenie.

JERZY MENDREK. ROWEREM PO GÓRACH. SUDETY. BESKIDY. BIESZCZADY. Wydawnictw­o PASCAL, Bielsko-Biała 2021, s. 318. Cena 54,90 zł.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland