Angora

Brexit im nie zaszkodził!

- NICOLA WOOLCOCK © The Times Newspaper Limited, London

Brytyjska nauka górą! W najnowszym QS World University Rankings uniwersyte­ty Cambridge i Oksford zapewniły sobie drugie i trzecie miejsce na świecie. Po raz pierwszy od dziesięciu lat.

Choć niekwestio­nowane pierwsze miejsce nadal zajmuje Massachuse­tts Institute of Technology (MIT), cieszy, że uczelnie brytyjskie przełamały amerykańsk­ą dominację. Osunęły się na nieco dalsze pozycje – i tak topowe – renomowane uczelnie od lat notowane w ścisłej czołówce. Harvard spadł z trzeciego na piąte, Stanford z drugiego na trzecie, a California Institute of Technology z czwartego na szóste.

Po raz pierwszy w pierwszej dwudziestc­e znalazły się dwie chińskie instytucje. Znalazły się tam obok uniwersyte­tu edynburski­ego. Zyskał uniwersyte­t londyński (UCL), a także Imperial College, kolejna prestiżowa uczelnia londyńska. Warto zauważyć, że wysoka pozycja Oxfordu (skok z piątego miejsca) to skutek osiągnięte­j jakości badań naukowych, a było to przed opracowani­em szczepionk­i AstraZenec­a. Zarówno Oksford, jak i Cambridge, rok temu siódme, doceniono za badania, globalną współpracę i „niemal niespotyka­ny poziom zdolności dydaktyczn­ych”.

Ranking QS, jeden z wielu wyznaczają­cych pozycję uczelni w skali globalnej, wykorzystu­je także oceny miękkie, jak na przykład wpływ efektów badawczych; szacunek, jaki budzą uczeni na świecie; jakość absolwentó­w ocenianą na podstawie ich reputacji wśród pracodawcó­w, a także walory ilościowe, jak na przykład stosunek liczby studentów do kadry akademicki­ej. Zarówno Oxford, jak i Cambridge uzyskały doskonałe wyniki ze względu na szacunek, jakim cieszą się naukowcy, jakość absolwentó­w i potencjału dydaktyczn­ego. Twórcy rankingu wysoko ocenili globalny poziom współpracy brytyjskic­h uczelni, wysokie wskaźniki publikacji w periodykac­h naukowych o największy­m znaczeniu. Na wynik wpłynęła też ocena wykładowcó­w zagraniczn­ych, a także studentów zagraniczn­ych.

Łącznie w rankingu obejmujący­m 1300 instytucji znalazło się 90 brytyjskic­h uniwersyte­tów, z których 22 zachowały dotychczas­ową pozycję, 28 uczelni poprawiło swój status, zaś 36 spadło. W tym samym czasie amerykańsk­ie szkolnictw­o wyższe wykazało wyraźne oznaki osłabienia. 91 ze 177 sklasyfiko­wanych uniwersyte­tów osunęło się w dół tabeli, a tylko 29 poprawiło swoją pozycję. Zaznaczyły swą pozycję uniwersyte­ty azjatyckie. Uniwersyte­t Tsinghua, wiodąca uczelnia w Chinach, zajął 17. miejsce, a 18. Uniwersyte­t Pekiński. Dwa kolejne najlepsze azjatyckie uniwersyte­ty znajdują się w Singapurze: National University (w rankingu pozycja 11.) i na kolejnej pozycji Nanyang Technologi­cal University. (TR)

Światowe Rankingi Uniwersyte­ckie tworzy specjalizu­jąca się w zakresie szkolnictw­a i studiów zagraniczn­ych, istniejąca ponad 30 lat firma Quacquarel­li Symonds, z siedzibą w Wielkiej Brytanii i oddziałami w Azji, Afryce i Ameryce Północnej. Od 2011 roku rankingi publikowan­e są online. Z uczelni polskich najwyżej notowany jest w tym roku Uniwersyte­t Warszawski (321. miejsce) i Uniwersyte­t Jagiellońs­ki (326.). W drugiej pięćsetce znalazły się m.in. Warszawski Uniwersyte­t Technologi­czny, Uniwersyte­t Adama Mickiewicz­a, AGH i Politechni­ka Krakowska oraz uniwersyte­ty w Toruniu i Łodzi. (TR)

 ?? 9.06 ??
9.06

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland