Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- SYLWIA ESZ i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: EurekAlert!, Science Daily

Zbadane: wydawanie pieniędzy

Przedmiot sprawy: Zakupy przez internet są coraz popularnie­jsze. W dobie pandemii nawet zakupy spożywcze przeniosły się do sieci. Okazuje się, że zmiany te mają swoje odzwiercie­dlenie w sposobie wydawania pieniędzy. Badanie przeprowad­zono na 137 gospodarst­wach w amerykańsk­im stanie Maine. Przeanaliz­owano 5573 transakcje. Uczestnicy badania podczas robienia zakupów online wydawali ok. 44 procent więcej, a ich zakupy zawierały bardziej różnorodne produkty w porównaniu z robionymi w sklepie. Co ciekawe, zmniejszał­y się wydatki na słodycze, głównie mrożone desery oraz ciasta i ciasteczka. (PRJ)

Orzeczenie: Czy podobne tendencje obserwowal­ibyśmy u polskich konsumentó­w? Wyniki byłyby bardzo ciekawe.

Kontrolowa­na: nowa bakteria

Przedmiot sprawy: Uczeni z Belgii zaobserwow­ali, że bakterie z rodzaju Subdoligra­nulum obecne są tylko u osób zdrowych, natomiast nie występują u tych z otyłością i cukrzycą typu 2. Ze względu na trudności w hodowli bakterii jelitowych naukowcom nie udało się wyhodować Subdoligra­nulum. Wśród 700 wyhodowany­ch szczepów bakterii jelitowych zidentyfik­owali inny gatunek mikroorgan­izmów, nazwany Dysosmobac­ter welbionis, który rzadziej występuje u osób z cukrzycą typu 2, mimo że jest bardzo powszechny w populacji (występuje u 70 proc.). Jego obecność obniża poziom cukru w organizmie (przyspiesz­a jego spalanie), a tym samym sprzyja niższej masie ciała. Dodatkowo ma działanie przeciwzap­alne. Uczeni podejrzewa­ją, że może sprzyjać leczeniu nie tylko cukrzycy czy otyłości, ale także chorób zapalnych i nowotworów. (ZK)

Orzeczenie: Mikroby „lekarzem” wspomagają­cym.

Niekorzyst­ny: wysoki cholestero­l

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y naukowcy z University of Illinois Urbana-Champaign szukają sposobu na zrozumieni­e procesów komórkowyc­h łączących wysoki poziom cholestero­lu z nawrotami i przerzutam­i nowotworu piersi. W swoich najnowszyc­h badaniach zaobserwow­ali, że produkt uboczny metabolizm­u cholestero­lu – 27-hydroksych­olesterol (27-HC), powoduje wysyłanie sygnałów promującyc­h nowotworze­nie do innych komórek. Te cząsteczki sygnałowe opakowane są w zewnątrzko­mórkowe pęcherzyki otoczone błonami, które są produkowan­e m.in. przez komórki układu odporności­owego, neutrofile, po potraktowa­niu ich 27-HC. Po podaniu samych pęcherzykó­w myszom modelowym z rakiem piersi zaobserwow­ano wzrost guza i przerzuty. (PRJ)

Orzeczenie: Rozwiązani­e zagadki może przyczynić się do rozwoju nowych terapii przeciwnow­otworowych.

Chemia: prosto z bakterii

Przedmiot sprawy: Większość cennych chemikalió­w jest wytwarzana przy użyciu paliw kopalnych. Wykorzysta­nie ropy naftowej przez chemię przemysłow­ą odpowiada za 14 procent wszystkich emisji gazów cieplarnia­nych. Ekscytując­ą

alternatyw­ą jest wykorzysta­nie bakterii jako „fabryk komórkowyc­h” z przełączni­kiem genetyczny­m, który uruchamia w nich produkcję związków chemicznyc­h. Ograniczen­iem zastosowan­ia bakterii była dotychczas koniecznoś­ć stosowania drogich związków chemicznyc­h do ich „włączania”. Aby zwiększyć ich potencjał komercyjny, naukowcy wykorzysta­li modele matematycz­ne i opracowali nowy przełączni­k genetyczny, do którego można wykorzysty­wać tani i naturalny składnik. Modyfikacj­a ta drastyczni­e obniża koszty produkcji. (AU)

Orzeczenie:

Bakterie z tanią „chemią” na zawołanie.

Uwaga: obecność ołowiu

Przedmiot sprawy: Wysoki poziom ołowiu wykryto u rdzennych mieszkańcó­w peruwiańsk­iej Amazonii, żyjących w pobliżu obszarów, w których odbywa się wydobycie ropy naftowej. Według jednej z hipotez, plemiona mają styczność z ołowiem poprzez dietę. Większość z nich poluje i łowi ryby na okolicznyc­h obszarach. U zwierząt, którymi się żywią, też wykryto ołów. W miejscach o niższym poziomie zanieczysz­czenia środowiska najbardzie­j prawdopodo­bną drogą kontaktu z ołowiem jest narażenie zawodowe, takie jak bezpośredn­i kontakt z ropą na skutek udziału w pracach porządkowy­ch po wyciekach ropy. (AU)

Orzeczenie: Ołów zawsze znajdzie drogę do ludzi.

Sprzymierz­eniec: gaz rozweselaj­ący

Przedmiot sprawy: Mimo dużego wyboru leków antydepres­yjnych u niektórych pacjentów nie udaje się dobrać skutecznej terapii. Amerykańsc­y naukowcy dowiedli, że grupie odpornej na tradycyjne terapie może pomóc podtlenek azotu, czyli znany gaz rozweselaj­ący. W badaniach klinicznyc­h obejmujący­ch 24 osoby odporne na leki antydepres­yjne wystarczył­a zaledwie godzinna sesja z gazem rozweselaj­ącym, by u 85 procent badanych zaobserwow­ać wyraźne ustąpienie objawów. Pozytywny efekt utrzymywał się nawet do dwóch tygodni po podaniu podtlenku azotu. Jednym z powodów może być mechanizm działania gazu rozweselaj­ącego, który oddziałuje z innymi receptoram­i w mózgu niż leki antydepres­yjne, co może wzmacniać całościowo zastosowan­ą terapię. (MK)

Orzeczenie: Jak wszyscy wiedzą – śmiech to zdrowie.

Pod lupą: krem przeciwsło­neczny koralowców

Przedmiot sprawy: Jednym z dramatyczn­ych skutków zmian klimatyczn­ych jest blaknięcie raf koralowych. Niektóre koralowce radzą sobie z tym problemem lepiej niż inne i mimo wybielania udaje im się zachować funkcje życiowe, w tym rozmnażani­a, na satysfakcj­onującym poziomie. Tak jest np. w przypadku niebieskic­h koralowców pochodzący­ch z Hawajów. Wszystkie koralowce żyją w symbiozie z glonami zooksantel­le, które poza produktami odżywczymi dostarczaj­ą im związek, chroniący je przed szkodliwym działaniem promieni UV. Wzrost temperatur­y oceanu zaburza tę symbiozę, ale niebieskie koralowce, nawet bez glonów, zatrzymują część zbawienneg­o „kremu przeciwsło­necznego” i wydajniej utrzymują funkcje życiowe. (MK)

Orzeczenie: Dla wszystkich istot – ochrona przed słońcem to podstawa!

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland