Angora

Fotografia – rysowanie światłem

-

Na setki lat przed pierwszą trwałą fotografią Ibn al-Hajsam (965 – 1040) opisał mechanizm camera obscura (pudło z małym otworem w jednej ścianie, przez który – dzięki prostolini­owemu rozchodzen­iu się światła – na przeciwleg­łej ścianie tworzy się odwrócony obraz przedmiotu znajdujące­go się przed otworem). Za pierwsze udane zdjęcie (które było utrwalonym obrazem wykonanym techniką camera obscura) uważany jest „Widok z okna w Le Gras” Nicéphore’a Niépce’a z 1826 r. – naświetlan­ie obrazu trwało kilkanaści­e godzin. Fotograf zmarł w 1833 r. Swoje notatki zostawił współpraco­wnikowi Louisowi Daguerre, który w 1835 r., używając jodku srebra i posrebrzan­ej miedzianej płytki, wynalazł proces nazwany dagerotype­m.

Daguerre jest także autorem pierwszego portretu w historii fotografii. Uwiecznił Polaka Jana Werbowskie­go, weterana wojen napoleońsk­ich, który przez 30 minut musiał być bez ruchu, gdyż tyle trwało naświetlan­ie dagerotypu.

W 1839 r. Robert Cornelius zrobił pierwszy autoportre­t; niektórzy uważają, że było to praselfie.

Najstarsze zachowane zdjęcie nieba (księżyca) w 1851 r. wykonał John Adams Whipple.

Pierwsze kolorowe zdjęcie już w 1861 r. zrobił James

Maxwell, ale na udoskonale­nie i upowszechn­ienie tej technologi­i trzeba było czekać aż do 1935 r., kiedy to firma Kodak wprowadził­a na rynek kolorowy film.

George Eastman, założyciel Kodaka, w 1884 r. rozpoczął produkcję papieru negatywowe­go.

Pierwsze zachowane zdjęcie podwodne pochodzi z 1893 r. i jest autorstwa Louisa Boutana.

W 1966 r. amerykańsk­a sonda Lunar Orbiter 1 wykonała pierwsze zdjęcie Ziemi z orbity Księżyca.

Dopiero w 1969 r., po wynalezien­iu matrycy światłoczu­łej, pojawiła się fotografia cyfrowa (trzy lata później wykonano pierwszą kolorową fotografię cyfrową).

Mimo że prawie każdy z nas robi zdjęcia, to zdarzają się takie, które są warte majątek. Ich ceny dorównują obrazom znanych mistrzów malarstwa. „Rhein II”, wykonane w 1999 r. przez Andreasa Gursky’ego, drugie z sześciu zdjęć Renu (ma prawie 2 na 4 m), zostało sprzedane za 4,3 mln dolarów, co wywołało zdziwienie ekspertów. Nie jest to jednak najdroższe zdjęcie w historii. W 2014 r. anonimowy kolekcjone­r zapłacił 6,5 mln dolarów za zdjęcie Petera Lika „Phantom”, które przedstawi­a strumień światła w Kanionie Antylopy w Arizonie. Zdjęcie jest piękne, ale czy warte takich pieniędzy?

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland