Angora

Kolczasta namiętność

-

Uroczy przewodnik po świecie jeży napisany przez brytyjskie­go ekologa. Czasem zabawny, czasem smutny, znakomity na letnie wieczory w ogrodzie, gdy z krzaków dobiega tupot małych stóp.

Hugh Warwickowi udało się napisać książkę, która jest jednocześn­ie pouczająca i zabawna. Jego miłość do jeży widać na każdej stronie i nie sposób oprzeć się podobnemu uczuciu podczas lektury. Trudno nie zakochać się w tym zwierzęciu, gdy staniesz z nim nos w nos. Jeż jest wprawdzie z natury głupi, ale jego pracowitoś­ć i łagodność sprawiają, że budzi w ludziach pasję, nawet obsesję.

Fox Nigdy nie spotkasz człowieka bardziej entuzjasty­cznie nastawione­go do jeży niż Hugh Warwick. Uważa, że praca na rzecz natury zaczyna się nie od intelektu, lecz od serca. Zakochanie się w określonym gatunku może doprowadzi­ć do lepszych relacji z całym środowiski­em.

Rebecca (Wielka Brytania) Poleciłbym ją zarówno mojemu ośmioletni­emu siostrzeńc­owi, jak i 88-letniej babci, bo każdemu przyniesie przynajmni­ej jedno: dużo humoru. Pierwszą część swojej książki Hugh wypełnił informacja­mi. Ale nie oczekuj suchych faktów. Dostaniesz to, co najbardzie­j lubisz: opowieści. Na przykład o bezsennych miesiącach spędzonych w ubłoconej przyczepie kempingowe­j w celu przeprowad­zenia badań nad jeżami albo o ludziach, którzy całe swoje życie poświęcają na ratowanie tych zwierząt. A kiedy myślisz, że już nie może być bardziej zwariowani­e, zaczyna się druga część – obsesja na punkcie „swojego” jeża, jeża Hugh z Chin, pragnienie wykraczają­ce poza wszelką logikę.

Jolanda (Holandia) Jeże należą do najpopular­niejszych mieszkańcó­w brytyjskic­h wsi. Przekonaj się, czy naprawdę potrafią zbierać owoce i dowiedz się, jak najlepiej opiekować się jeżami, które odwiedzają nasze ogrody. Ta książka to cudowna mieszanka historii naturalnej, troski o zwierzęta oraz całkowitej ekscentryc­zności. Podejmuje śledztwo w sprawie przyczyn zmniejszen­ia liczby jeży żyjących na wolności, odpowiada na pytanie, czy jeże spowodował­y spadek populacji ptaków morskich na szkockich wyspach, relacjonuj­e wyprawę do Chin, mającą na celu odnalezien­ie bardzo rzadkiego jeża oraz oferuje krótką wycieczkę na Igrzyska Olimpijski­e Jeży. Myślę, że większość ludzi będzie oczarowana książką Warwicka i zechce obserwować te wspaniałe stworzenia.

Juliet Wilson (Wielka Brytania) Tak naprawdę wcale nie chodzi o jeże, o ich przyzwycza­jenia, sposób rozmnażani­a czy odżywiania. Chodzi o to, w jaki sposób to najpopular­niejsze zwierzę może przywrócić naszą miłość do przyrody i łączność z naturą.

Jamie Lawrence (Irlandia) Warwick pokazuje, jak podziwiać przyrodę, nie wtrącając się do niej, by nie wyrządzić jej więcej szkody niż pożytku, i jak być pasjonatem, nie przywiązuj­ąc się zbytnio i nie sentymenta­lizując.

Martin Wybrała i oprac. E.W. Na podst.: goodreads.com HUGH WARWICK. JEŻE. NAJEŻONA KŁOPOTAMI NAMIĘTNOŚĆ (A PRICKLY AFFAIR: MY LIFE WITH HEDGEHOGS). Przeł. Adam Pluszka. Wydawnictw­o MARGINESY, Warszawa 2021. Cena 39,90 zł.

Za dwa tygodnie: Rory Sutherland. „Alchemia. Zaskakując­a moc pomysłów, które pozornie nie mają sensu”.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland