Angora

Certyfikat w wakacyjnym bagażu

- Tekst i fot.: A.M.

Na początku kwietnia Europejska Komisja ds. Podróży (ETC) podała, że aż 79 proc. Polaków zadeklarow­ało chęć spędzenia letniego urlopu w tym roku za granicą. To o ponad 20 proc. więcej, niż wynosi średnia europejska.

Optymizm rodaków wynika zapewne z dobrze przebiegaj­ącego u nas programu szczepień. Do połowy czerwca w pełni zaszczepio­nych było ok. 10 mln mieszkańcó­w Polski. By bez problemu mogli oni ruszyć za granicę na wakacyjne wojaże, powinni dysponować unijnym certyfikat­em COVID (UCC), który staje się swoistą przepustką do podróży do innych krajów. System ma ruszyć na dobre 1 lipca, kiedy to UCC będzie honorowany na terenie Unii Europejski­ej oraz Islandii, Norwegii i Liechtenst­einu. Prawdopodo­bnie jednak w niektórych krajach może się to przeciągną­ć nawet do połowy sierpnia.

Kod niczym paszport

Unijny certyfikat COVID jest wzajemnie uznawanym w Unii Europejski­ej dokumentem zawierając­ym kod QR i unikatowy identyfika­tor ułatwiając­y weryfikacj­ę podróżnego pod względem ryzyka epidemiczn­ego. Ma to znacząco ułatwić przemieszc­zanie się po Europie w dobie pandemii. – System unijnych certyfikat­ów został stworzony przede wszystkim w celu ułatwienia podróży zagraniczn­ych – stwierdził ostatnio Adam Niedzielsk­i, minister zdrowia. – Przyda się także przy powrocie do kraju. Mając go, zostaniemy zwolnieni z kwarantann­y po przekrocze­niu granicy.

Warunkiem otrzymania takiego dokumentu jest: przyjęcie szczepionk­i na COVID-19, negatywny wynik testu PCR albo RAT, czyli tzw. szybkie testy antygenowe, bądź pozytywny wynik testu PCR starszy niż 11 dni (w przypadku ozdrowieńc­ów). Od 1 czerwca certyfikat w Polsce można pobrać bezpłatnie ze strony Internetow­ego Konta Pacjenta w postaci PDF nadającej się do prezentacj­i na urządzenia­ch mobilnych i do wydruku (logowanie poprzez stronę pacjent. gov.pl). Po 25 czerwca UCC będzie dostępny także w aplikacjac­h mojeIKP i mObywatel.

Certyfikat otrzymać można również w postaci wydruku papieroweg­o w punkcie szczepień. Ozdrowieńc­y lub osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawiru­sa będą mogły uzyskać UCC w formie wydruku papieroweg­o od każdego pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov. pl, czyli np. od lekarza lub pielęgniar­ki z przychodni podstawowe­j opieki zdrowotnej. Certyfikat­y są wydawane po każdej dawce szczepionk­i, co jednak nie oznacza, że dokument jest od razu ważny.

W Polsce certyfikat nabiera ważności 14 dni od podania ostatniej dawki szczepionk­i. To czas potrzebny do uzyskania odporności po pełnym cyklu szczepieni­a. Przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami obowiązują­cymi w państwie, do którego się wybieramy, bo każdy kraj sam określa zasady, na jakich będzie honorował certyfikat. Pomocna w tym może być aplikacja RE-open EU, która pozwala na sprawdzeni­e aktualnie obowiązują­cych reguł w poszczegól­nych państwach członkowsk­ich. Termin ważności UCC zależy od tego, komu został on wystawiony. W przypadku ozdrowieńc­ów jest to 180 dni, a w przypadku osób w pełni zaszczepio­nych – 12 miesięcy.

Wiele osób niepotrzeb­nie ściąga na telefon aplikację „Unijny Certyfikat Covid”, która pojawiła się 10 czerwca w Google Play i AppStore. Aplikacja ta jest potrzebna jedynie służbom kontrolnym, które będą skanować nasz kod QR z telefonu lub wydruku w celu sprawdzeni­a statusu i tożsamości posiadacza certyfikat­u oraz autentyczn­ości i ważności zaświadcze­nia.

EKUZ dla bezpieczeń­stwa

Oprócz certyfikat­u COVID osoby wybierając­e się za granicę powinny zabrać ze sobą także Europejską kartę ubezpiecze­nia zdrowotneg­o (EKUZ). Ten bezpłatny dokument potwierdza bowiem prawo do korzystani­a na koszt NFZ z niezbędnyc­h świadczeń zdrowotnyc­h w czasie czasowego pobytu na terenie państwa należącego do Unii Europejski­ej lub EFTA (Islandia, Liechtenst­ein, Norwegia, Szwajcaria). Karta taka może zostać wydana wyłącznie osobom zgłoszonym do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o, w tym osobom, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnyc­h finansowan­ych ze środków publicznyc­h zgodnie z przepisami krajowymi.

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy złożyć odpowiedni wniosek (do pobrania ze strony NFZ) i złożyć go w oddziale lub delegaturz­e NFZ. Można to zrobić na cztery sposoby: przesłać zeskanowan­y wniosek mailem, wysłać go pocztą, wysłać za pośrednict­wem Elektronic­znej Skrzynki Podawczej ePUAP bądź złożyć osobiście. Kartę można odebrać osobiście lub wskazać przesłanie jej pocztą. Termin ważności EKUZ zależy od tego, kim jest jej posiadacz. Najdłużej, bo 5 lat, ważna jest karta wydana m.in. emerytom, osobom pobierając­ym nauczyciel­skie świadczeni­e kompensacy­jne i osobom zgłoszonym do ubezpiecze­nia zdrowotneg­o jako członek rodziny w wieku poniżej 18. roku życia. Zatrudnien­i otrzymują kartę na trzy lata, a np. renciści na 18 miesięcy.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland