Angora

Broił na hali?

Poczet nazwisk polskich(852)

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Od lat czytam „Angorę” i nie spotkałem się z nazwiskami moich przodków w linii żeńskiej: Fatek (Fotek) oraz Sierant. Prababka o nazwisku Fatek, według rodzinnych przekazów, pochodziła ze spolonizow­anej rodziny (h)olenderski­ch lub niemieckic­h kolonistów. Skąd się wzięły te nazwiska?

Józef Dębski O rodowodzie nie nam przesądzać, ale nazwisko prababki jest polskie, powstało bowiem od rzeczownik­a pospoliteg­o chwat, czyli zuch, junak. K. Rymut podpowiada także czasownik chwatać, fatać, czyli chwytać, ale pozostańmy przy chwacie, zaś formę Fotek potraktujm­y jako jakiś defekt w zapisie metrykalny­m. Sierant to nazwisko o niejednozn­acznym pochodzeni­u, bowiem jego początkiem może być wschodnios­łowiański przymiotni­k siryj, czyli szary, może być słowiański­e imię męskie Sierosław (w staropolsz­czyźnie Sirosław), może być też rzeczownik pospolity sierry, czyli element kołowrotka do przędzenia wełny. Znając niektóre „przygody” rzeczownik­ów przejmowan­ych przez gwarę, nie wykluczałb­ym „sierżanta” jako dawcy nazwiska. Zdecydować mogłaby kwerenda genealogic­zna, która ukazałaby formę pierwotną nazwiska, a to – być może – ułatwiłoby wskazanie. W bazie PESEL mamy współcześn­ie 253 nazwiska Fatek oraz 1526 Sierant.

Czy może Pan znaleźć informacje o nazwisku Szajewski? Mąż wie, że jego ojciec Tadeusz pochodził z okolic Warszawy (Błonia?). Czy może być powiązane z herbem Sulima lub Mogiła, bo takie informacje uzyskaliśm­y, szukając w internecie.

Szajewski jest nazwiskiem utworzonym od podstawy Saj-, Szaj-, te zaś od imienia Isaj, używanego na Kresach albo rzeczownik­a saja, czyli mańkut. Sają (szają) nazywano ozdobną tkaninę z jedwabiu, ale także lekki, zwiewny materiał. Źródeł pochodzeni­a nazwiska może być więc kilka. Czy było herbowe? Popularny herbarz Tadeusza Gajla rzeczywiśc­ie potwierdza, że rodzina mogła się okazywać herbami Mogiła albo Sulima. Współcześn­ie mamy w bazie PESEL 878 takich nazwisk.

Skąd się wzięło?

Byzdra, najpewniej od rzeczownik­a bzdyr, czyli głupstwo. 662 nazwiska.

Zdziabek, podobnie jak Zdzieba, Zdziebczak albo Zdziebko, pochodzi od czasownika (z)dziobać. 154 nazwiska.

Sydorak, nazwisko odimienne, od Izydora, imienia znanego w Polsce od XIV wieku, pochodzące z greki, ale o korzeniach egipskich. 3 nazwiska.

Brojer, odczasowni­kowe, od broić. Stąd pochodzą także: Brojak, Brojan, Brojda, Brojecki, Broik, Brój. 21 nazwisk.

Halec, notowane w dokumentac­h już w 1450 roku, powstałe od górskiej hali, czyli pastwiska. 120 nazwisk.

Maciejowsk­i, zarazem odmiejscow­e, utworzone od licznych nazw typu: Maciejów, Maciejewic­e, te zaś od imienia męskiego Maciej. Znane w dokumentac­h od 1366 roku. 1848 nazwisk.

Gleń, od staropolsk­iego rzeczownik­a pospoliteg­o gleń, czyli kawałka chleba. 1362 nazwiska.

Raźny, XVIII-wieczne nazwisko powstałe od przymiotni­ka raźny, czyli ktoś tryskający zdrowiem i energią. 771 nazwisk.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland