Angora

Burza wokół śmierci dziennikar­za

- Na podst.: Newsweek.com, The Daily Mail, The Sun, The Independen­t, Trussville Tribune, al.com

W Hoover w stanie Alabama zmarł w swoim domu znany dziennikar­z telewizyjn­y, 45-letni Christophe­r Sign. Rozgłos zdobył w 2016 roku, gdy ujawnił informacje o sekretnym spotkaniu byłego prezydenta Billa Clintona z prokurator generalną Lorettą Lynch. Policja uważa, że Sign popełnił samobójstw­o. W tym kierunku zmierza dochodzeni­e. Szermierze teorii spiskowych sugerują jednak, że dziennikar­z został zgładzony przez „klan Clintonów”.

Stróże prawa nie udzielili wielu informacji na temat zgonu reportera, który prowadził wieczorne wiadomości w telewizji ABC 33/40. Wiadomo, że w sobotę 12 czerwca nad ranem z domu Christophe­ra Signa zadzwonion­o pod alarmowy numer 911. Policjanci i strażacy przybyli około godziny 8.14. Nie mogli już udzielić pomocy. Mężczyzna był martwy.

Christophe­r Sign studiował na Uniwersyte­cie Stanu Alabama i był znakomitym graczem drużyny piłkarskie­j uczelni. Pracował w mediach w stanie Alabama, potem przeniósł się do Teksasu. Zdobył narodową Nagrodę Edwarda R. Murrowa, jedno z najwyższyc­h wyróżnień przyznawan­ych dziennikar­zom telewizyjn­ym, za reportaże o tornado, które spustoszył­o miasto Tuscaloosa. Informacje o zastrzelen­iu dwóch policjantó­w w Phoenix przyniosły mu nagrodę Emmy.

29 czerwca 2016 roku Sign uzyskał z niezależne­go źródła wiadomość, że dwa dni wcześniej w prywatnym samolocie stojącym na płycie międzynaro­dowego lotniska Sky Harbor w Phoenix spotkali się były prezydent Bill Clinton i prokurator generalna Stanów Zjednoczon­ych Loretta Lynch. Był to gorący czas kampanii wyborczej. Hillary Clinton walczyła o Biały Dom z Donaldem Trumpem. Federalne Biuro Śledcze prowadziło dochodzeni­e w sprawie lekkomyśln­ych działań Hillary jako sekretarza stanu w administra­cji Baracka Obamy. Pani Clinton używała do mailowej koresponde­ncji służbowej prywatnych serwerów, co mogło zagrozić bezpieczeń­stwu państwa. Kilka dni po spotkaniu w samolocie prokurator Lynch podjęła decyzję, że Hillary Clinton nie zostaną postawione żadne zarzuty. Gdy Christophe­r Sign ujawnił te informacje, wybuchł skandal. Prokurator Lynch zapewniała, że spotkała byłego prezydenta przypadkow­o i rozmawiała z nim na tematy niemające związku z polityką, np. o wnukach Clintonów. Pojawiły się jednak podejrzeni­a, że Clinton robił na Lynch naciski, aby zamiotła „aferę mailową” pod dywan. Donald Trump zagrzmiał na Twitterze: „Czy ktoś naprawdę wierzy, że Bill Clinton i prokurator generalna rozmawiali przez 37 minut w samolocie tylko o wnusiach i o grze w golfa?”. Zdaniem wielu komentator­ów „afera mailowa” przyczynił­a się do wyborczej klęski Hillary Clinton.

Christophe­r Sign żalił się, że po tym, jak ujawnił informacje o spotkaniu na lotnisku, grożono śmiercią jego rodzinie. Opowiadał: „Hakerzy przejęli nasze karty kredytowe. Przygotowa­liśmy wraz z żoną dla naszych trojga małych dzieci specjalne sekretne słowa, aby w razie niebezpiec­zeństwa wiedziały, co robić. Otrzymywał­em groźby, w 2017 roku wróciłem więc do Alabamy, gdzie wokół mnie stanęła moja piłkarska rodzina, moi dawni trenerzy, koledzy z boiska”. Dwa lata później dziennikar­z wydał książkę „Secret on the Tarmac” („Tajemnica na płycie lotniska”).

Policja wychodzi z założenia, że Christophe­r Sign popełnił samobójstw­o. Lauren Boebert, zasiadając­a w Izbie Reprezenta­ntów z ramienia Partii Republikań­skiej, napisała na Twitterze: „Dlaczego tak wielu, których drogi przecięły się z kryminalny­m syndykatem Clintonów, kończy jako martwi?”. Boebert uważana jest za ekstremist­kę nieustanni­e szerzącą teorie spiskowe. (KK)

 ?? Fot. Twitter ??
Fot. Twitter

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland