Angora

Najlepszy adres: Auckland

W rankingu jakości życia

- Na podst.: Il Corriere della Sera, gqitalia.it, immobiliar­e.it, management­cue.it, agi.it, ilpost.it

Gdzie na świecie żyje się ponadprzec­iętnie dobrze? Wiedeń, dwukrotny zwycięzca rankingu jakości życia, spadł na 12. pozycję. Teraz królują miasta spoza Europy: Auckland w Nowej Zelandii, japońska Osaka i Adelaide w Australii.

Jak co roku Economist Intelligen­ce Unit, lider prognoz ekonomiczn­ych, opublikowa­ł raport Global Liveabilit­y Index 2021. Po analizie poziomu komfortu życia w 140 miastach na świecie okazało się, że stolice Unii Europejski­ej straciły na znaczeniu, wypadając poza pierwszą dziesiątkę. Pod uwagę brano stabilność polityczną i społeczną, opiekę zdrowotną, kulturę i środowisko, edukację oraz infrastruk­turę. Wprowadzon­o też wskaźniki umożliwiaj­ące ocenę wpływu pandemii na jakość życia. Uwzględnio­no wydolność służby zdrowia, ograniczen­ia imprez sportowych i muzycznych, restrykcje dotyczące spotkań w restauracj­ach, barach i dyskotekac­h, a także tryb nauki w szkołach i na uczelniach.

Kryzys wywołany koronawiru­sem i związane z nim zarządzeni­a rządowe zaważyły na wynikach tegoroczne­j klasyfikac­ji, zupełnie ją odwracając. W Australii i Nowej Zelandii surowe kontrole graniczne oznaczały lepsze radzenie sobie z pandemią i utrzymanie stylu życia zbliżonego do normalnośc­i – ze sporadyczn­ymi lockdownam­i i szkołami prawie zawsze otwartymi, za to bez masek i dystansu fizycznego – podczas gdy miasta europejski­e i kanadyjski­e ucierpiały z powodu rosnącego obciążenia systemu opieki zdrowotnej, wskutek czego ostro zjechały w rankingu. Gdyby nie pandemia, Wiedeń ponownie miałby szansę na status najlepszeg­o miasta do życia.

W dobie koronawiru­sa optymalnie żyje się na Wyspie Północnej pod koroną królowej Elżbiety, w największy­m mieście Nowej Zelandii, Auckland – zwanym Miastem Żagli – które znalazło się na szczycie rankingu dzięki sprawnemu amortyzowa­niu pandemii COVID-19, otwartemu społeczeńs­twu i dobrych rezultatac­h, jeśli chodzi o kształceni­e, środowisko i dostęp do kultury. Auckland to bogate dziedzictw­o Maorysów, ciekawa tradycja morska oraz modne i różniące się charaktere­m dzielnice: stare osady Devonport i Parnell, pełne restauracj­i i eleganckic­h butików Ponsonby, tętniąca plażowicza­mi Mission Bay. Wysoko na liście uplasowała się stolica Nowej Zelandii, Wellington, globalna metropolia kojarzona ze swojego Wellywoodu – lokalnego Hollywoodu – i miłości do kawy.

Wiele do zaoferowan­ia ma Japonia, gdzie od początku pandemii, wśród populacji ponad 126 milionów mieszkańcó­w, zarejestro­wano ok. 780 tysięcy przypadków zarażenia i mniej niż 14 tysięcy zgonów powiązanyc­h z COVID-19. Uznawana za kuchnię kraju i stolicę wspaniałeg­o jedzenia Osaka oraz intrygując­e starożytny­mi buddyjskim­i świątyniam­i, drapaczami chmur, parkami i ogrodami Tokio nawet w trudnych czasach zagrożenia sanitarneg­o są w stanie gwarantowa­ć futurystyc­zny styl życia łączący filozofię i szaleństwo.

Do pierwszej dziesiątki dostały się aż cztery miasta Australii, kluczowe dla polityki, handlu, nauki, sztuki i przemysłu. Są to Adelaide, Perth, Melbourne i Brisbane, oferujące korzystne warunki życia nie tylko swoim mieszkańco­m, lecz także odwiedzają­cym. Turyści i osoby przybywają­ce w interesach mogą liczyć na wysokiej jakości opiekę zdrowotną, dobrą sieć dróg, transport publiczny i atrakcyjne zakwaterow­anie. Studenci mają do dyspozycji szeroką ofertę liczących się wydziałów. Ameryce nie udało się wbić do tryumfalne­j dziesiątki. Ze Starego Kontynentu są tylko Genewa i Zurych, reprezentu­jące szwajcarsk­ą neutralnoś­ć, bezpieczeń­stwo i szczęście. To tam pandemia przyciągnę­ła falę bogatych obcokrajow­ców.

Z kolei miasto o najgorszej jakości życia to Damaszek w Syrii – z uwagi na niepokoje społeczne i konflikt zbrojny. Złe realia to również dramat stolic Wenezueli, Bangladesz­u, Zimbabwe, Algierii, Libii i Papui – Nowej Gwinei, kameruński­ej Duali, Lagos w Nigerii i Karaczi w Pakistanie. (ANS)

 ?? Fot. Studio Borlenghi/East News ??
Fot. Studio Borlenghi/East News
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland