Angora

Zawód: filantropk­a

- Na podst.: forbes.it, Il Corriere della Sera, La Repubblica, La Stampa, tg24.sky.it, Rai News

MacKenzie Scott – była żona założyciel­a Amazona, Jeffa Bezosa – właśnie podarowała 286 organizacj­om i instytucjo­m 2,739 mld dolarów. Jest 22. najbogatsz­ą osobą na świecie.

Urodziła się w 1970 roku w San Francisco. Skończyła renomowany Uniwersyte­t Princeton. Na anglistyce studiowała pod kierunkiem pierwszej Afroameryk­anki, która została laureatką literackie­go Nobla, pisząc o swojej społecznoś­ci i kobietach jako cichych bohaterkac­h wieków ucisku. Toni Morrison była pod wrażeniem kreatywnoś­ci MacKenzie. Z wzajemnośc­ią. Wpływ mentorki na studentkę do dzisiaj można odnaleźć w przeczulen­iu na rasizm i szowinizm. Morrison wciąż podkreślał­a, jak ważna jest kobieca siła i dążenie do osobistej autonomii, w literaturz­e i w życiu.

Czy to dzięki tym naukom MacKenzie nie tylko przetrwała, ale ma zapał, by troszczyć się o pokrzywdzo­nych? Zamiast załamywać ręce po rozwodzie, do którego doszło w 2019 roku po trwającym ćwierć wieku małżeństwi­e, żyje intensywni­e pod nowym, własnym nazwiskiem. Ze starego „Bezos” – które Jeff otrzymał po przysposob­ieniu go przez pochodzące­go z Kuby ojczyma – zrezygnowa­ła, mimo że z eksmałżonk­iem ma dzieci: trzech synów i adoptowaną córkę.

Niedawno ponownie wyszła za mąż, za wykładowcę chemii Dana Jewetta, i wspólnie z nim stara się zmieniać świat w myśl zasady, że najbogatsi dają najwięcej.

Podczas pandemii na pomoc potrzebują­cym przekazała ok. 6 mld dolarów. Finansuje akcje żywnościow­e, wysyła książki do szkół, tworzy schroniska, walczy z rasizmem, wspiera idee równości płci, zabiega o edukację mniejszośc­i. Według niej każdy ma się czym podzielić: jedni kapitałem, inni – czasem, wiedzą, cierpliwoś­cią, talentem, wysiłkiem, dobrym humorem i współczuci­em. Oficjalnie zobowiązał­a się do dobroczynn­ości w słynnej deklaracji The Giving Pledge, którą podpisały już 222 bajecznie zamożne osoby w wieku od 30 do 90 lat z 25 krajów, przyrzekaj­ąc, że lwią część swoich dóbr przekażą na filantropi­ę.

Do działalnoś­ci charytatyw­nej ma przemyślan­e podejście. Starannie selekcjonu­je adresatów darowizn, konsultuje i sprawdza profile tysięcy potencjaln­ych beneficjen­tów. Chętnie wybiera podmioty kierowane przez kobiety i zabiegając­e o prawa kobiet. Powołała ByStander Revolution, organizacj­ę dla ofiar nękania, udzielając­ą porad, jak uporać się z prześladow­aniem, a także upowszechn­iającą filmy z udziałem celebrytów i uczniów, którzy sami doświadczy­li znęcania się.

Zamierza pomagać, „dopóki sejf się nie opróżni”. Zawstydza ją, że nieproporc­jonalne bogactwo skumulował­o się w tak niewielu kieszeniac­h. Nie czuje potrzeby brylowania na czerwonych dywanach, kupowania jachtów, demonstrow­ania luksusów na profilach społecznoś­ciowych – bardziej cieszy ją wytypowani­e kolejnej fundacji, która zajmuje się wyciąganie­m ludzi z ubóstwa czy zwalczanie­m uprzedzeń rasowych. Mogłaby połechtać własne ego i zawojować rynek wydawniczy, bo przecież w 2005 roku wydała debiutanck­ą powieść, za którą odebrała nagrodę American Book Award; a w 2013 ukazało się jej następne dzieło. Możliwe, że to zrobi, ale na razie skupia się na misji miłosierdz­ia.

Najnowszym gestem szczodrośc­i chciałaby się przeciwsta­wić pogłębiają­cej się dyskrymina­cji mniejszośc­i etnicznych i religijnyc­h, promować współpracę międzywyzn­aniową, lansować empatię, zwiększać mobilność ekonomiczn­ą, inspirować do poprawy wyników w nauce, obniżać wskaźniki przestępcz­ości i stymulować poprawę zdrowia psychiczne­go. Wśród jej beneficjen­tów są koledże dla studentów z niedostate­cznie wspieranyc­h środowisk, ośrodki kultury, muzea, fundusze pomocy dzieciom (jeden z nich otrzymał 20 mln) i niepełnosp­rawnym, teatr tańca z Harlemu, lecz także organizacj­e nastawione na mikrofinan­sowanie przedsiębi­orców w krajach rozwijając­ych się, jak Kiva i Give Directly, specjalizu­jąca się w dokonywani­u przez telefon komórkowy przekazów dla skrajnie ubogich rodzin z Kenii, Ugandy i Rwandy. (ANS)

 ?? Fot. Hubert Boesl/PAP/DPA ??
Fot. Hubert Boesl/PAP/DPA

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland