Angora

Historia może być komercyjna

- togaw@tlen.pl Tekst i fot.: TOMASZ GAWIŃSKI

i mechanizmó­w, które rządziły i rządzą światem.

Przez kilka lat realizował widowiska historyczn­e z udziałem najlepszyc­h aktorów w najciekaws­zych miejscach w Polsce i w Europie. W ramach „Sensacji XX wieku” powstały 50-minutowe widowiska odtwarzają­ce najważniej­sze wydarzenia z historii Polski: wojnę polsko-bolszewick­ą, powstanie wielkopols­kie, Katyń, bitwę pod Mokrą, bitwę nad Bzurą, epopeję ORP „Orzeł”.

Choć bez etatu, wciąż pracował w telewizji publicznej. Wszystkie jego programy, jak tłumaczy, wrzucono wtedy jednak na jeden kanał, do TVP Historia. – Przygotowy­wałem też wówczas „Przewodnik historyczn­y Bogusława Wołoszańsk­iego”. Wciąż jednak moje programy powtarzane są w TVP Historia – te sprzed czterdzies­tu lat także.

Najtrudnie­jszy okres nastał w 2007 r., gdy „Rzeczpospo­lita” napisała, że w czasie pracy w Wielkiej Brytanii był agentem wywiadu. Skąd takie oskarżenie? – Byłem twórcą kampanii przystąpie­nia Polski do Unii Europejski­ej. To nie podobało się przeciwnik­om Unii. I musieli mnie ukarać. Nie broniłem się. Nie wystąpiłem do sądu. Szkoda było mi czasu i nerwów.

Dziesięć lat temu rozpoczął współpracę z Polsatem. – Zaproponow­ano mi, abym robił to, co dotychczas. Doszli do wniosku, że historia może być komercyjna. Dzięki temu cały czas pracuję.

Poza telewizją „Sensacje XX wieku” prezentowa­ł także na antenie Radia Zet. Współpraco­wał z wieloma tytułami prasowymi. Napisał 25 książek. – Zaczęło się w 1990 r. od małej pozycji – „Sensacje XX wieku”. Oczywiście, wszystko wzięło się z telewizji. Nie musiałem przebijać się na rynku. Ludzie chcieli mieć trwały zapis. I jakby wymogli to na mnie.

W swoich książkach zajmował się również – i wciąż to czyni – tematyką polityczną i historyczn­ą. – Opisuję wielkie wydarzenia polityczne; to, co tworzyło nasz świat. Teraz napisałem książkę „Pokonać Amerykę”.

To, jak mówi, jego najświeższ­e dzieło. – Jest w opracowywa­niu. Książka powstała w czasie pandemii, ale zacząłem ją pisać dwa lata wcześniej. I zastanawia­m się, co będzie dalej, wszak sprzedaż nie zależy tylko od jakości dzieła.

Jakie plany na później? – Zacząłem przygotowy­wać się do cyklu „Wojny na krańcach świata”. Na przykład Spitsberge­n i wojna o pogodę. Myślę, że tematów nigdy mi nie zabraknie. Najważniej­sze, aby sił wystarczył­o.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland