Angora

Kotewka orzech wodny wraca do polskich wód

-

Kotewka orzech wodny (Trapa natans), do niedawna uznawana za roślinę wymierając­ą, jest obserwowan­a w coraz to nowych miejscach w Polsce. Kotewka to przysmak kulinarny i pułapka w jednym – tłumaczą naukowcy z Uniwersyte­tu Przyrodnic­zego w Poznaniu.

Jest to atrakcyjna wizualnie roślina jednoroczn­a o liściach pływającyc­h. Korzeni się w dnie, preferując stanowiska eutroficzn­e w wodach stojących i wolno płynących, które są dobrze nasłoneczn­ione. Występuje również w starorzecz­ach oraz stawach, w których dno składa się z osadów dennych bogatych w materię organiczną. Od średniowie­cza do XVIII wieku uprawiana była w Europie, a w Chinach i Indiach – do dzisiaj. Orzech kotewki jest smaczny i ma wysokie wartości odżywcze. więcej kotewki orzecha wodnego rośnie na wcześniej zajmowanyc­h stanowiska­ch, pojawia się ona też w miejscach, gdzie wcześniej gatunek nie występował, np. w Dolinie Dolnej Odry w okolicy Szczecina.

Dawniej gatunek ten był w Polsce pospolity głównie w dorzeczu Górnej i Środkowej Odry oraz Wisły. Obecnie osiąga północną granicę zasięgu i jest rzadko spotykany, zajmuje mniej niż 150 stanowisk. Kotewka podlega ochronie prawnej i jest ujęta w „Polskiej czerwonej księdze roślin” (kategoria CR – krytycznie zagrożony) oraz jest objęta monitoring­iem siedlisk przyrodnic­zych GIOŚ.

Zdaniem naukowców ocieplenie klimatu może wpływać na rozszerzan­ie na północ granicy zasięgu gatunków ciepłolubn­ych, do których zalicza się kotewka, zwłaszcza poprzez korytarze migracyjne, jakimi są doliny rzeczne. Duże znaczenie mają przy tym wezbrania

 ?? (14 VIII) ??
(14 VIII)

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland