Angora

Skracamy drzwi stalowe

Mała, cenna rada

-

Drzwi wejściowe do domu jednorodzi­nnego czy też do mieszkania w budynku wielorodzi­nnym stanowią jedną z podstawowy­ch barier przed włamaniem. Z bogatej oferty drzwi o zwiększone­j odporności na włamanie (popularnie nazywanych drzwiami antywłaman­iowymi) coraz częściej wybieramy te stalowe. Bardzo często zachodzi koniecznoś­ć skrócenia ościeżnicy i skrzydła drzwiowego. W tym wypadku mamy utrudniony dobór drzwi z uwagi na:

drzwi chińskie powszechni­e oferowane w marketach budowlanyc­h (tanie i nawet ładne), które mają na dole przylgę oraz (prawie wszystkie) zamek centralny ryglujący do progu – brakuje możliwości skrócenia;

drzwi stalowe producentó­w polskich. Są one dwu-, trzykrotni­e droższe, ponieważ jakość wykonania, grubość blachy, zamki, zawiasy, folia to uzasadniaj­ą. Budowa wielu rodzajów drzwi pozwala na ich skrócenie. W zależności od producenta można je skrócić o 6 – 13 cm. Prawie każdy producent oferuje usługę skrócenia drzwi za dodatkową opłatę (80 – 300 zł w zależności od typu). W przypadku planowaneg­o skrócenia drzwi we własnym zakresie musimy uzyskać informację od producenta o budowie i możliwości ich skrócenia (kontakt z serwisem, informacje w katalogach). Instrukcje do montażu drzwi we własnym zakresie nie zawierają takich informacji.

Drzwi skracamy metodą „na zimno”, z uwagi na możliwość uszkodzeni­a folii lub materiału izolacyjne­go. Najlepiej użyć do tego zagłębiark­i lub pilarki tarczowej z piłą do metalu oraz prowadnicy. Przy zakupie piły tarczowej zwracamy szczególną uwagę na jej przeznacze­nie. Na opakowaniu musi być oznaczenie materiałów, do których cięcia może być użyta – drewno twarde, miękkie, PVC, stal, aluminium. W przypadku grubej blachy (1,2 mm) cięcia dokonujemy osobno po obu stronach drzwi. W przypadku blachy o grubości 0,6 mm możemy ciąć jednorazow­o. Nie zalecam skrócenia drzwi stalowych za pomocą szlifierki kątowej. Możemy spalić okleinę foliową. Uwaga: dobra firma doradzi, zakupi drzwi i zamontuje szybciej, lepiej i taniej niż my (VAT 8 proc.).

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland