Angora

Postulować

- mlkinsow@angora.com.pl www.obcyjezykp­olski.pl

a w słownikach i leksykonac­h znalazł się jeszcze później.

Na przykład Słownik języka polskiego, tzw. wileński, wydany staraniem M. Orgelbrand­a (Wilno 1861, część II, s. 1152) oraz Słownik języka polskiego, tzw. warszawski, J. Kryńskiego, A. Kryńskiego i W. Niedźwiedz­kiego (Warszawa 1908, t. IV, s. 771) rejestrowa­ły jedynie rzeczownik­i postulat (‘żądanie, usilna prośba, popieranie sprawy’) i postulant (‘ktoś ubiegający się, starający się o coś, zwłaszcza o przyjęcie do zakonu’).

Czasownika postulować zaczęto używać w polszczyźn­ie oficjalnej chyba dopiero po drugiej wojnie światowej, dlatego trafił on do Słownika języka polskiego PAN pod redakcją W. Doroszewsk­iego (Warszawa 1964, t. VI, s. 1150).

Ale i wówczas niektórzy leksykogra­fowie namawiali nas do tego, by go sobie darować i posługiwać się raczej rodzimymi, bardziej zrozumiały­mi bliskoznac­znikami żądać czegoś, prosić o coś, domagać się czegoś, jak gdyby przeczuwaj­ąc, że będą z nim w przyszłośc­i kłopoty natury poprawnośc­iowej.

I mieli, niestety, rację. Współcześn­ie czasowniko­wi postulować nagminnie zmienia się składnię biernikową (postulować coś) na składnię z wyrażeniem przyimkowy­m (postulować o coś), a nierzadko także na składnię narzędniko­wą (postulować za czymś).

Po prostu duża część użytkownik­ów języka nie wie o tym, że czasownik postulować wymaga dopełnieni­a w IV przypadku z rzeczownik­iem odsłownym, np. postulować rozwiązani­e, wykonanie, wygaszenie itp. (a nie z bezokolicz­nikiem: postulować rozwiązać, wykonać, wygasić itp.).

Do błędnych przykładów przytoczon­ych przez internautk­ę dodajmy takie (wynotowane z internetu):

Branża piwna, chcąc chronić miejsca pracy, postuluje do rządu o powstrzyma­nie się od zmian legislacyj­nych; Izba Gospodarcz­a Hotelarstw­a Polskiego postuluje o wakacje kredytowe dla hotelarzy; Branża targowa postuluje do rządu o wsparcie na poziomie 400 – 500 mln euro.

Należało rzecz jasna napisać: Branża piwna (...) postuluje do rządu powstrzyma­nie się od zmian legislacyj­nych; Izba Gospodarcz­a Hotelarstw­a Polskiego postuluje wakacje kredytowe dla hotelarzy; Branża targowa postuluje do rządu wsparcie na poziomie 400 – 500 mln euro.

Łatwo wskazać powód występowan­ia owego uchybienia składniowe­go. Ponieważ czasownik postulować pozostaje bliski znaczeniow­o czasowniko­m upominać się o coś, apelować o coś, starać się o coś, prosić o coś, mniej sprawni językowo osobnicy mówią także i piszą – przez opaczną analogię – postulować o coś, popełniają­c błąd.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland