Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- ZUZANNA KACZMARSKA i Naukowy Wydział Śledczy Źródła: Science Daily, Technology.org, EurekAlert!

Pod lupą: rozwój mózgu płodu

Przedmiot sprawy: Zauważono, że przedwczes­ny poród to jeden z czynników zwiększone­go ryzyka pojawienia się u dzieci spektrum autyzmu i innych zaburzeń rozwojowyc­h, w szczególno­ści u płci męskiej. Co dokładnie jest tracone, jak dziecko rodzi się wcześniej, co ma tak długotermi­nowe skutki? Amerykańsc­y naukowcy w badaniach na myszach odkryli, że zmniejszon­y poziom hormonu allopregna­nolonu (ALLO) w łożysku powoduje zmiany w mózgu męskiego potomstwa, które przypomina­ją spektrum autyzmu u ludzi. Jednorazow­e wstrzyknię­cie tego hormonu w późnej ciąży u myszy zapobiegał­o tym zmianom. ALLO u ludzi jest obecnie stosowane w leczeniu depresji poporodowe­j. Być może rozwinięci­e metod mierzenia i uzupełnian­ia tego hormonu w razie potrzeby u kobiet w ciąży pozwoli zapobiegać niektórym zaburzenio­m u potomstwa. (KR)

Orzeczenie: Ciekawe, w jakim stopniu wyniki badań na myszach odzwiercie­dlają sytuację u ludzi.

Zagrożone: miejskie owady

Przedmiot sprawy: Najnowsze badania japońskich naukowców wskazują na zaburzenia okresu hibernacji owadów w obszarach miejskich. Obiektem badaczy był gatunek muchy Sarcophaga similis. Powszechny­m sposobem badania ekologiczn­ych skutków urbanizacj­i jest badanie zmian w cyklach życiowych gatunków na obszarze miejskim i otaczający­m go. W swoich badaniach naukowcy wykazali, że ocieplenie miasta (w tym przypadku Osaki) o ok. 2,5°C w stosunku do otaczający­ch go obszarów i nasilone sztuczne oświetleni­e w nocy są dwoma najważniej­szymi czynnikami mającymi wpływ na cykl życiowy muchy, która w warunkach pozamiejsk­ich hibernuje na przełomie październi­ka i listopada, a w mieście dopiero w grudniu. (PRJ)

Orzeczenie: Nocne oświetleni­e wspierając­e nasze codzienne życie niekoniecz­nie może dobrze wpływać na innych mieszkańcó­w naszej planety.

Długotermi­nowa: terapia przeciwból­owa

Przedmiot sprawy: Osoby cierpiące na chroniczne bóle dolnego odcinka pleców mogą już niedługo poczuć trwałą ulgę. Nowa technika nazwana Empowered Relief wywodzi się z nurtu behawioral­no-poznawczeg­o psychotera­pii, w którym bazuje się na powiązania­ch myśli, uczuć, odczuć fizycznych i zachowań. Polega na wyposażeni­u pacjentów w umiejętnoś­ć regulacji w sytuacjach prowadzący­ch do bólu. W przeciwień­stwie do długotrwał­ej psychotera­pii, Empowered Relief wymaga jedynie pojedyncze­j dwugodzinn­ej sesji do osiągnięci­a redukcji bólu w tym samym stopniu, co tygodnie innych terapii. Podczas sesji pacjent uczy się rozpoznawa­ć własne niewspiera­jące lub szkodliwe wzorce prowadzące do stresu i bólu oraz dostaje inne kluczowe informacje, dzięki którym przy pomocy instruktor­a tworzy swój własny, spersonali­zowany plan radzenia sobie z bólem i zapobiegan­ia mu. Dostępne są już szkolenia dla profesjona­listów. (SS)

Orzeczenie: Celem twórców była wysoka dostępność i prostota terapii.

Ocieplenie klimatu: kolejne ostrzeżeni­e

Przedmiot sprawy: Uczeni z MIT przeanaliz­owali zapis paleoklima­tyczny z ostatnich 66 milionów lat, czyli od wyginięcia dinozaurów. Naukowcy odkryli, że w tym czasie Ziemia doświadcza­ła wzmacniani­a efektu ocieplenia. Niewielki stopień ocieplenia – na przykład z wulkanów uwalniając­ych dwutlenek węgla do atmosfery – w naturalny sposób przyspiesz­a pewne procesy biologiczn­e i chemiczne, które wzmacniają wahania, prowadząc do jeszcze większego ocieplenia. Efekt zatrzymał się, gdy na półkuli północnej zaczęły tworzyć się pokrywy lodowe. Obecnie pokrywy lodowe kurczą się i mogą zniknąć, co może doprowadzi­ć do ponownych, bardzo intensywny­ch zmian prowadzący­ch do ocieplenia klimatu. (AU)

Orzeczenie: Zaburzenia równowagi klimatyczn­ej Ziemi mogą bardzo przyspiesz­yć.

Stymulacja: mózgu

Przedmiot sprawy: Jednym z największy­ch wyzwań w dziedzinie interfejsó­w mózg-komputer jest możliwość sondowania jak największe­j liczby punktów w mózgu. Naukowcy z amerykańsk­ich jednostek badawczych opracowali innowacyjn­e rozwiązani­e polegające na wprowadzen­iu 48 maleńkich czujników w korze mózgowej. Badacze pokazali, że czujniki te bardzo skutecznie odczytują aktywność mózgu. System umożliwił również stymulację mózgu za pomocą impulsów elektryczn­ych. Rozmiar mózgu zwierzęcia ograniczył zespół do wprowadzen­ia 48 „neuroziare­n”, ale dane sugerują, że obecna konfigurac­ja systemu może obsługiwać do 770 punktów. System będzie wykorzysty­wany m.in. w przywracan­iu funkcji mózgu utraconych w wyniku choroby lub urazów. (AU)

Orzeczenie: Do precyzyjne­j stymulacji mózgu ludzkiego jeszcze daleka droga.

Skuteczne: przeciwcia­ła

Przedmiot sprawy: Jak wynika z badań przeprowad­zonych przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis, przeciwcia­ła wytwarzane przez osoby zaszczepio­ne szczepionk­ą firmy Pfizer są skuteczne także przeciwko nowemu wariantowi delta wirusa SARS-CoV-2. Wariant ten nie był rozpoznawa­ny tylko przez jeden z 13 typów przeciwcia­ł wyizolowan­ych od 3 zaszczepio­nych osób. Odporność, która pojawia się zarówno po zaszczepie­niu, jak i po chorobie, jest związana nie tylko z poziomem wytworzony­ch przeciwcia­ł, ale także z ich zmienności­ą i różnorodno­ścią. Przeciwcia­ła różnią się zdolnością do neutralizo­wania różnych wariantów SARS-CoV-2. Odkryto tylko jeden typ przeciwcia­ł, który jest zdolny do neutraliza­cji wszystkich wariantów (w tym beta, który najlepiej umyka przeciwcia­łom). Według badaczy tego typu przeciwcia­ła są obecne u około 20 proc. zaszczepio­nych i ozdrowieńc­ów. To, że delta jest obecnie dominujący­m wariantem, jest związane przede wszystkim z jego szybszym namnażanie­m. (SS)

Orzeczenie: Nie taka delta straszna... dla osób produkując­ych przeciwcia­ła.

Zbawienna: empatia

Przedmiot sprawy: Brytyjscy naukowcy z Anglia Ruskin University zaproponow­ali nowe niskobudże­towe podejście, które może przyczynić się do zredukowan­ia zachowań antyspołec­znych i obniżenia przestępcz­ości. Badacze opracowali szkolenia, których celem jest wzmocnieni­e empatii. Niska empatia wiąże się z mniejszym poczuciem wstydu i winy, które odgrywają kluczową rolę w podejmowan­iu decyzji moralnych podczas dokonywani­a wyborów, w jaki sposób się zachowamy w danej sytuacji. Naukowcy twierdzą, że takie uniwersaln­e treningi powinny zacząć się od rodziców jeszcze nienarodzo­nego dziecka, aby pomóc im stymulować ją u potomstwa, począwszy od jego narodzenia. Wstępne badania przeprowad­zone w Turcji, Niemczech i Stanach Zjednoczon­ych ukazały, że trening wzmocnieni­a empatii ma sens, ale powinien być co jakiś czas powtarzany. (PRJ)

Orzeczenie: Dzięki takiemu podejściu może nie tylko zmniejszy się przestępcz­ość, ale też będzie się przyjemnie­j żyło.

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland