Angora

Gmina nie chciała podać, ile wydaje na katechetów

- PIOTR OLEJARCZYK

Wójt pomorskiej gminy Szemud nie chciał odpowiedzi­eć „Świeckiej szkole”, ile jego gmina wydaje na katechetów. Uznał, że nie występuje tu tzw. szczególni­e istotny interes publiczny, by taką informację przekazać. Samorządow­e Kolegium Odwoławcze decyzją z 26 sierpnia wyprowadzi­ło wójta z błędu i nakazało mu raz jeszcze rozpatrzyć wniosek w sprawie finansowan­ia religii.

Inicjatywa „Świecka szkoła” wyliczyła, że polskie państwo wydaje z pieniędzy podatników ponad miliard złotych na katechetów. Nie są to jednak pełne dane. Inicjatywa wysłała pytania do wszystkich gmin i powiatów w Polsce. Dane na temat opłacania katechetów w publicznyc­h szkołach przesłało ponad 81 proc. gmin i 57 proc. powiatów.

Niektóre urzędy tłumaczyły, że nie mają takich informacji. Jeszcze inne przekonywa­ły, że to pytający musi wykazać, że stanowią one „szczególni­e istotny interes publiczny”. Tak właśnie uznał wójt pomorskiej gminy Szemud, który odmówił przedstawi­enia „Świeckiej szkole” kosztów finansowan­ia katechetów. Urzędnicy twierdzili ponadto, że żądane dane stanowią tzw. informację publiczną przetworzo­ną, i przekonywa­li, że ich pozyskanie będzie dla magistratu dodatkowym kosztem.

Sprawa trafiła do Samorządow­ego Kolegium Odwoławcze­go, które decyzją z 26 sierpnia nakazało wójtowi rozpatrzyć wniosek „Świeckiej szkoły” raz jeszcze. „Okolicznoś­cią w sprawie bezsporną jest to, że informacje, których udostępnie­nia oczekuje wnioskodaw­ca, stanowią informację publiczną, dotyczą bowiem majątku jednostki sektora finansów publicznyc­h. Niewątpliw­ie podanie kwoty wydatkowan­ia w roku szkolnym 2019/2020 na wynagrodze­nia nauczyciel­i religii ze środków publicznyc­h oraz kwoty pokrycia ww. subwencji oświatowej z budżetu państwa i budżetu gminy Szemud stanowi informację publiczną” – czytamy w dokumencie.

Z decyzji SKO cieszy się jedna z czołowych postaci „Świeckiej szkoły”, mecenas Piotr Pawłowski. – Ta decyzja jest cenna, bo daje nam pewność, że gminy powinny nam udzielać takich informacji. Niestety, ponad 100 gmin w Polsce zdecydował­o się tego nie robić; sprawa utknęła właśnie na tzw. wykazaniu szczególne­go interesu publiczneg­o.

Wójt ma 14 dni, by odwołać się od decyzji SKO. Jeżeli to zrobi, sprawa trafi do Wojewódzki­ego Sądu Administra­cyjnego. Nie udało nam się uzyskać komentarza wójta. W Urzędzie Gminy Szemud usłyszeliś­my dzisiaj, że ktoś z magistratu do nas oddzwoni i odpowie na nasze pytania. Takiego komentarza jeszcze nie otrzymaliś­my.

 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland