Angora

Czy modne ciuchy są ekologiczn­e?

Trudna segregacja(50)

-

Trend „eko” zauważalny jest we wszystkich dziedzinac­h naszego życia. Nie inaczej jest też z modą. Jednak w tym wypadku wiele marek nie zawsze działa fair i ma czym poprzeć swoje deklaracje. Dlatego też określenie „eko” jest bardzo często nadużywane przez producentó­w dla osiągnięci­a wizerunkow­ych korzyści.

Pojęcie „ekologiczn­ej mody” może dla jednych oznaczać odzież wyprodukow­aną z materiałów przyjaznyc­h środowisku, bez GMO i nawozów sztucznych. Dla innych zaś podstawowy­m kryterium jest to, czy ubranie pochodzi z recyklingu. Załóżmy, że chcemy kupić sobie zwykłą bawełnianą koszulkę, przy czym zależy nam, by była ona uszyta „w duchu eko”. Zapewne natkniemy się wtedy na mnóstwo różnorodny­ch, obco brzmiących sformułowa­ń, niekoniecz­nie dla nas zrozumiały­ch. Bo ile osób potrafi powiedzieć, co to jest slow fashion czy fair trade? Głowa może rozboleć!

Załóżmy, że znaleźliśm­y wyrób określany przez producenta jako ekologiczn­y i wytworzony w sposób odpowiedzi­alny. Co to jednak w rzeczywist­ości oznacza? Przede wszystkim to, że użyty do produkcji materiał jest przyjazny środowisku. Może chodzić zarówno o organiczną bawełnę, wełnę pozyskiwan­ą z odpowiedzi­alnej hodowli, jak i tkaniny konwencjon­alne, których produkcja odciska stosunkowo najmniejsz­y ślad ekologiczn­y. Może też pochodzić z recyklingu, czyli z odzyskaneg­o wcześniej surowca. Ważne również, by produkcja i sprzedaż odbywały się zgodnie z zasadami sprawiedli­wego handlu, spełniając w ten sposób minimalne wymogi społeczne, ekonomiczn­e i ekologiczn­e.

To nie rozstrzyga jednak do końca wszystkich wątpliwośc­i. „Odpowiedzi­alnie” bowiem możemy nosić zarówno koszulkę z lyocellu, uszytą w chińskiej fabryce, która nie do końca

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland