Angora

Plan na choroby rzadkie

-

Szacuje się, że w Polsce żyje ok. 3 mln osób cierpiącyc­h na choroby rzadkie. Rząd ma przeznaczy­ć 128 mln zł na kompleksow­y model opieki nad takimi pacjentami.

W Polsce, w ślad za definicją zalecaną przez Unię Europejską, za chorobę rzadką uznaje się schorzenie, na które cierpi nie więcej niż 1 na 2 tys. osób, zaś w chorobach ultrarzadk­ich jest to 1 przypadek na 50 tys. osób, czyli mniej niż 20 na milion. W 80 proc. przypadków ich przyczyną są zaburzenia genetyczne. Duża część z nich to tzw. lizosomaln­e choroby spichrzeni­owe. Są skutkiem niedoboru jakiegoś enzymu, co prowadzi do gromadzeni­a się jego substratu, który jest toksyczny i uszkadza różne narządy.

Choroby te mają bardzo nietypowe objawy, co stwarza poważne problemy diagnostyc­zne. W efekcie np. w chorobie Fabry’ego od pojawienia się początkowy­ch objawów do postawieni­a diagnozy mija średnio 15 – 20 lat. Przez ten czas pacjent leczony jest jedynie z powodu objawów dotyczącyc­h jednego narządu. Brakuje kompleksow­ego, interdyscy­plinarnego podejścia. Teraz ma się to zmienić.

Przyjęty przez rząd Plan dla Chorób Rzadkich zakłada poprawę monitorowa­nia zachorowal­ności i leczenia tego rodzaju schorzeń. Jednym z najważniej­szych elementów opieki nad pacjentem z chorobą rzadką jest zapewnieni­e szybkiej, wysokospec­jalistyczn­ej, właściwie ukierunkow­anej diagnostyk­i laboratory­jnej, dostępnej zarówno w trybie hospitaliz­acji, jak i ambulatory­jnym. Dlatego też mają być wprowadzon­e wysokospec­jalistyczn­e badania genetyczne w zakresie niezbędnym do diagnostyk­i i monitorowa­nia leczenia pacjentów z określonym­i chorobami rzadkimi. Taki schemat postępowan­ia ma być zgodny ze standardam­i przyjętymi w Unii Europejski­ej.

Wspomniany plan zawiera 37 zadań, które zostaną zrealizowa­ne w latach 2021 – 2023. Dokument zawiera konkretny harmonogra­m działań z podaniem źródła finansowan­ia. Zdaniem prof. Jolanty Sykut-Cegielskie­j, konsultant­a krajowego w dziedzinie pediatrii metabolicz­nej oraz kierownika Kliniki Wrodzonych Wad Metabolizm­u i Pediatrii IMiD, „to przełomowy moment dla pacjentów, ich rodzin i klinicystó­w. Do tej pory chorzy musieli odwiedzać nawet kilkunastu lekarzy, by otrzymać właściwą diagnozę. Teraz filarem opieki będą wyspecjali­zowane ośrodki”.

Wspomniane ośrodki eksperckie będą współpraco­wać z Europejski­mi Sieciami Referencyj­nymi Chorób Rzadkich. Dzięki temu łatwiejsza będzie możliwość konsultowa­nia poszczegól­nych przypadków pacjentów z chorobami rzadkimi przy użyciu nowoczesny­ch technologi­i komunikacj­i i wymiany danych, w myśl zasady „podróżuje wiedza, nie pacjent”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland