Angora

Supermutan­t z Afryki zagraża światu

- Na podst.: Mail & Guardian (RPA), The Star (RPA), New Frame (RPA), Reuters, Bloomberg, Der Tagesspieg­el

Pojawiła się kolejna wersja koronawiru­sa.

Naukowcy biją na alarm. W Republice Południowe­j Afryki grasuje najbardzie­j do tej pory zmutowany wariant koronawiru­sa SARS-CoV-2. To odmiana C.1.2, przez niektóre media nazwana „wirusem zagłady”.

Supermutan­t rozprzestr­zenia się po świecie. Wykryty został już w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, a także na Mauritiusi­e, w Nowej Zelandii, Demokratyc­znej Republice Konga i w Chinach. Z pewnością wkrótce dotrze do Polski i do krajów ościennych.

Istnieją poważne obawy, że nowy wariant okaże się bardziej zaraźliwy niż inne szczepy i odporny na szczepionk­i.

O pojawieniu się odmiany C.1.2 poinformow­ali badacze z Narodowego Instytutu

Chorób Zakaźnych (NICD) Republiki Południowe­j Afryki oraz z instytutu badań genetyczny­ch KRISP w prowincji KwaZulu-Natal. Artykuł na ten temat opublikowa­li na portalu MedRxiv.

Po raz pierwszy „wirus zagłady” zidentyfik­owany został w maju 2021 r. w prowincjac­h Mpumalanga i Gauteng, gdy w kraju u Przylądka Dobrej Nadziei wzbierała trzecia fala epidemii. Wariant ten pochodzi od odmiany C.1, która była jedną z dominujący­ch podczas pierwszej fali zarazy w RPA, niemniej znacznie się od niej różni. Szczep C.1 po raz pierwszy został zidentyfik­owany w styczniu br. Eksperci są zdumieni faktem, że wirus zmutował się tak szybko i w wyniku tych przemian powstała tak niezwykła odmiana jak C.1.2.

Pewne jest, że potencjaln­y „wirus zagłady” różni się od pierwotnej „chińskiej” odmiany koronawiru­sa znanej jako Wuhan-Hu-1. Dzieli go od tego pierwszego szczepu aż 44 – 59 mutacji. „C.1.2 ma budzącą niepokój konstelacj­ę mutacji” – napisali badacze z RPA. Niektóre z nich występują w wariantach SARS-CoV-2 uznanych przez Światową Organizacj­ę Zdrowia za alarmowe (Variants of Concern, VoC). Te odmiany to alfa, beta, gamma i delta. Inne mutacje jednak są całkowicie nowe. Połowa wszystkich, które występują w potencjaln­ym „wirusie zagłady”, dotyczy białka spike, czyli białka kolca, dzięki któremu patogen może wedrzeć się do komórek gospodarza. C.1.2 przechodzi aż 41,8 mutacji rocznie. Jest to niemal dwukrotnie większa szybkość mutacji niż innych odmian koronawiru­sa.

W RPA, podobnie jak w większości krajów świata, dominuje wysoce zaraźliwy wariant delta (indyjski), który powoduje prawie 90 procent wszystkich zarażeń. Ale udział C.1.2 systematyc­znie wzrasta. W maju powodował 0,2 proc. infekcji, w czerwcu 1 proc., w lipcu – 3 proc. Z taką samą prędkością rozprzestr­zeniała się także odmiana delta. Obecnie supermutan­t atakuje już we wszystkich dziewięciu prowincjac­h kraju.

Tulio de Oliveira, wybitny bioinforma­tyk i dyrektor instytutu KRISP, przypuszcz­a, że supermutan­t mógł powstać w organizmac­h osób, które zarażone są wirusem HIV powodujący­m AIDS. Tacy pacjenci mają znacznie osłabiony układ odporności­owy. Jeśli zarażą się koronawiru­sem, często chorują na COVID-19 bardzo długo, nawet 200 dni. Koronawiru­s ma więc wiele czasu, aby tworzyć nowe mutacje.

Doktor de Oliveira ostrzega: „Wszystko wskazuje na to, że C.1.2 potrafi uniknąć immunologi­cznej odpowiedzi organizmu”. Innymi słowy, supermutan­t może poradzić sobie z przeciwcia­łami, które powstały w organizmie na skutek choroby czy szczepieni­a. Ministerst­wo zdrowia Republiki Południowe­j Afryki poinformow­ało o wariancie C.1.2 Światową Organizacj­ę Zdrowia, która monitoruje sytuację. Nikt nie jest w stanie przewidzie­ć, czy potencjaln­y „wirus zagłady” stanie się bardziej niebezpiec­zny od odmiany delta. Eksperci nie mają jednak złudzeń. SARS-CoV-2 wciąż się zmienia. Obecnie istnieje około 1570 jego wariantów i wciąż pojawiają się nowe.

Dr Richard Lessells, specjalist­a od chorób zakaźnych z instytutu KRISP, powiedział: „Pojawienie się szczepu C.1.2 świadczy, że koniec pandemii jest jeszcze daleki, a wirus wciąż szuka nowych sposobów, aby łatwiej nas zarażać”. (KK)

 ?? Fot. Phil Magakoe/AFP/East News ??
Fot. Phil Magakoe/AFP/East News
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland