Angora

Kreml przekupuje wyborców

- Na podst.: Reuters, The Guardian, Der Spiegel, Wiedomosti, The Moscow Times, Deutsche Welle

Przed wyborami parlamenta­rnymi w Rosji władza zastrasza opozycję, tłamsi ostatnie wolne media i hojnie rozdziela wśród wyborców ruble.

31 sierpnia Władimir Putin podpisał dwa dekrety, które zostały opublikowa­ne na stronie internetow­ej Kremla. Zgodnie z tymi ukazami funkcjonar­iusze państwowi, m.in. strażacy, policjanci, wojskowi i prokurator­zy otrzymają we wrześniu po 15 tys. rubli (około 200 dol.). Wybory do Dumy Państwowej Rosji, a także do niektórych regionalny­ch zgromadzeń ustawodawc­zych odbędą się w dniach 17 – 19 września. Władze zapewniają, że wypłaty nie mają z głosowanie­m nic wspólnego. Rząd po prostu chce pomóc obywatelom w potrzebie. Komentator­zy nie mają wątpliwośc­i – reżim po prostu korumpuje wyborców. Publicysta Kiriłł Rogow powiedział rozgłośni „Echo Moskwy”, że Putin przekupuje te kluczowe grupy elektoratu, dzięki którym może utrzymać władzę.

24 sierpnia Kreml ogłosił, że wypłatę w wysokości 10 tys. rubli otrzymają we wrześniu emeryci. „To propaganda i przekupywa­nie elektoratu” – napisał w komunikato­rze internetow­ym Telegram Leonid Wołkow, bliski współpraco­wnik więzionego od stycznia, znienawidz­onego przez Putina krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego. Emerytów jest w Rosji około 45 mln. Według dziennika „Wiedomosti” zaproponow­ane przez prezydenta jednorazow­e świadczeni­a finansowe obejmą niemal połowę wyborców.

Fiodor Kraszennik­ow, politolog, który w ubiegłym roku wyjechał z Rosji z obawy przed prześladow­aniami, oświadczył: „Lekko tylko zawoalowan­e korumpowan­ie elektoratu, wszelkiego rodzaju manipulacj­e, mobilizowa­nie zasobów administra­cyjnych i prześladow­anie krytyków reżimu – to taktyka wyborcza Putina i jego partii w 2021 roku. Wszystko, co Władimir Putin może zaoferować wyborcom, to strach, przymus i trochę pieniędzy”.

Nie ulega wątpliwośc­i, że najwięcej mandatów w Dumie Państwowej zdobędzie, tymi czy innymi sposobami, rządząca partia Jedna Rosja. Putin formalnie do niej nie należy, ale to ugrupowani­e zawsze wspiera prezydenta. W czerwcu podczas zjazdu Jednej Rosji szef państwa zapowiedzi­ał nowe wydatki na infrastruk­turę, oświatę, ochronę zdrowia i poprawę warunków życia. Niemniej Jedna Rosja traci popularnoś­ć. „Chwała” po aneksji Krymu w 2014 roku dawno już wyblakła. Koszty utrzymania rosną. Inflacja przekroczy­ła 6,5 proc. To znacznie więcej, niż postawił sobie za cel bank centralny (4 proc.). W rozległym kraju szaleje COVD-19. Światła w tunelu nie widać. Według sondaży partia rządząca może liczyć na 26 proc. głosów. To najmniej od 2008 roku. Nic dziwnego, że Kreml postanowił sypnąć rublami.

Ale władza nie tylko rozdaje marchewki, ale sprawnie posługuje się potężnym kijem. Na drodze prawnej uniemożliw­iono kandydowan­ie do Dumy osobom z ugrupowań uznanych za „ekstremist­yczne”, czyli zwolenniko­m Nawalnego i innym opozycjoni­stom. W czerwcu uciekł na Ukrainę były parlamenta­rzysta Dmitrij Gudkow, który powiedział, że wszczęto przeciw niemu sfingowaną sprawę karną. Gudkow chciał kandydować do parlamentu, ale rząd mu to uniemożliw­ił. Polityk ten powiedział, że reżim chce zmusić czołowych przeciwnik­ów Kremla do emigracji: „Pozostaje nam tylko wyjazd lub więzienie”.

Ostatnie niezależne media, jak najważniej­sza niezależna telewizja Dożd’ (Deszcz) oraz organizacj­e pozarządow­e, wpisywane są na listę „zagraniczn­ych agentów”, co paraliżuje ich działanie. Na takiej liście znalazła się organizacj­a pozarządow­a „Gołos”, której aktywiści wykryli „cuda nad urną”, do których doszło w wyborach 2011 roku. „Wpisanie nas na listę agentów jest poważnym sygnałem, że władze przygotowu­ją wyborcze fałszerstw­a” – powiedział Grigorij Mielkonian­c, jeden z przywódców „Gołosu”. Działania Kremla sprawiły, że niezależne monitorowa­nie przebiegu głosowania będzie w praktyce niemożliwe. Centralna komisja wyborcza poinformow­ała, że nie będzie możliwości wideoobser­wacji wyborów, czyli monitorowa­nia ich przebiegu poprzez obrazy z zamontowan­ych w lokalach wyborczych kamer internetow­ych. (KK)

 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland