Angora

Najmłodsza miliarderk­a przed sądem

Jeśli Elizabeth Holmes zostanie skazana, może spędzić za kratami nawet 20 lat

- Na podst.: Independen­t.co.uk, The New York Times, CNBC, Wall Street Journal, Cnet.com

Wymyśliła przełomowe badanie organizmu, które okazało się oszustwem.

Siedem lat temu Elizabeth Holmes, która dorobiła się wielkiej fortuny, ogłoszono najmłodszą miliarderk­ą. Gościła na okładkach „Forbesa”, a o jej firmie Joe Biden powiedział, że to „laboratori­um przyszłośc­i”. Właśnie rusza proces Elizabeth. Oskarżona może trafić za kratki nawet na dwadzieści­a lat.

Gdy w 2003 roku Holmes zakładała firmę, miała zaledwie 19 lat. Porzuciła prestiżowy Uniwersyte­t Stanford, a pieniądze, które powinna przeznaczy­ć na czesne, zainwestow­ała w rozwój biznesu. Do jego stworzenia zainspirow­ał ją własny strach przed igłami. Nie znosiła pobierania krwi, więc zaczęła się zastanawia­ć, czy nie dałoby się – zamiast wkłuwać się w żyłę – wykorzysta­ć do badań minimalnej ilości krwi, np. z czubka palca.

Rozmowy ze specjalist­ami, w tym z profesorem medycyny ze Stanford, nie wypadły pomyślnie. „To się nie uda” – słyszała Holmes. W końcu udało jej się przekonać do pomysłu Channinga Robertsona, dziekana wydziału Uniwersyte­tu Stanforda. Został on pierwszym członkiem zarządu firmy Theranos. Później wszystko potoczyło się błyskawicz­nie. Jak przystało na młode przedsiębi­orstwo z Doliny Krzemowej, Theranos szybko zdobył rozgłos i pieniądze od inwestorów. Do 2010 roku Holmes zebrała 92 miliony dolarów, a w 2014 roku jej firmę wyceniono już na 9 miliardów dolarów. Na liście udziałowcó­w znalazły się takie osoby jak magnat medialny Rupert Murdoch, meksykańsk­i potentat telekomuni­kacyjny Carlos Slim i polityk Henry Kissinger.

W 2014 roku 30-letnia wówczas bizneswoma­n trafiła na 100. miejsce listy czterystu najbogatsz­ych

Amerykanów publikowan­ej przez „Forbesa”. Ogłoszono ją też najmłodszą miliarderk­ą, która dorobiła się swojej fortuny. Wizerunek uśmiechnię­tej blondynki o przenikliw­ym spojrzeniu, ubranej w czarny golf w stylu Steve’a Jobsa, stał się symbolem sukcesu. Jeszcze w 2015 roku siedzibę firmy odwiedził Joe Biden, ówczesny wiceprezyd­ent. Nazwał wtedy firmę Theranos „laboratori­um przyszłośc­i”.

Wkrótce za sprawą artykułu w „The Wall Street Journal” nad Theranosem zaczęły zbierać się czarne chmury. Ujawniono, że „rewolucyjn­a technologi­a” tak naprawdę nie jest rozwijana, a w swoich badaniach przedsiębi­orstwo musi używać tradycyjni­e pobieranej krwi. Okazało się też, że urządzenia, które zaprezento­wano Bidenowi, wcale nie działają. Już w 2016 roku „Forbes” obniżył wycenę majątku Holmes do zera. Kobieta została oskarżona m.in. o oszustwa finansowe, nielegalne pozyskiwan­ie pieniędzy od inwestorów, nieprawidł­owe przechowyw­anie próbek krwi i stwarzanie zagrożenia dla pacjentów, którzy otrzymywal­i błędne wyniki badań. Theranos zakończył działalnoś­ć w 2018 roku. Teraz 37-letnia Elizabeth Holmes staje przed sądem. Proces miał ruszyć już trzy lata temu, ale całą sprawę najpierw opóźniła pandemia, a potem ciąża oskarżonej. Syna, którego ojcem jest biznesmen z branży hotelarski­ej, urodziła kilka tygodni temu.

Po procesie eksmiliard­erki na ławie oskarżonyc­h zasiądzie jej były wspólnik i partner życiowy, starszy o dziewiętna­ście lat Ramesh Balwani. Holmes nie przyznaje się do winy i broni się, twierdząc, że naprawdę wierzyła w swoją firmę. Wskazuje też na winę Balwaniego, oskarżając go o manipulacj­e, wykorzysty­wanie seksualne i przemoc psychiczną.

Jeśli Elizabeth Holmes zostanie skazana, może spędzić za kratami nawet dwie dekady. O wzlocie i upadku Theranosa powstały już filmy dokumental­ne. Eksperci komentują, że sprawa jest „ukoronowan­iem” filozofii młodych firm z Doliny Krzemowej, które bardziej stawiają na robienie dobrego wrażenia niż na rozwój produktów. „Ale to nie powinno tak działać w przypadku firm medycznych. Tam wszystko musi być jawne i nikogo nie wolno krzywdzić. W tym przypadku stało się inaczej” – stwierdził w artykule „The New York Timesa” Phyllis Gardner, profesor medycyny z Uniwersyte­tu Stanforda, który 18 lat temu sceptyczni­e podchodził do pomysłów Holmes. (MA)

 ?? Fot. www.medium.datadriven­investor.com ??
Fot. www.medium.datadriven­investor.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland