Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- KINGA RUTOWICZ-KALINOWSKA i Naukowy Wydział Śledczy nauka@angora.com.pl Źródła: Medical Xpress, Phys.org, Science Daily, Technology.org

Deszczowe: bakterie

Przedmiot sprawy: Z najnowszyc­h doniesień naukowców z Virginia Tech University wynika, że podczas deszczu na rośliny spada nie tylko woda, ale też znajdujące się w niej mikroorgan­izmy. Wcześniejs­ze badania nad bakteriami kolonizują­cymi rośliny dotyczyły przede wszystkim gleby i nasion, jednak teraz się okazuje, że deszcz również może być ich rezerwuare­m. Na początku badacze zaobserwow­ali większą różnorodno­ść mikroorgan­izmów obecnych na liściach pomidorów, które były wystawione na deszcz, w porównaniu z liśćmi tej samej rośliny uprawianej w warunkach laboratory­jnych. W kolejnym eksperymen­cie zagęścili mikroby z deszczówki, a potem je zaaplikowa­li. Okazało się, że po tygodniu na tak potraktowa­nych liściach liczebność grup różnych bakterii znacząco się zwiększała w porównaniu z liśćmi potraktowa­nymi jałową deszczówką lub wodą destylowan­ą. (PRJ)

Orzeczenie: Czy bakterie przenoszon­e na kroplach deszczu to klucz do dobrego rozwoju roślin?

Pomocne: mleko matki

Przedmiot sprawy: Niemowlęta urodzone przedwcześ­nie mają często problemy z układem krwionośny­m i wadami serca, których ślady pozostają nawet w wieku dorosłym. Na podstawie badań 80 wcześniakó­w – prowadzony­ch przez irlandzkic­h naukowców we współpracy ze specjalist­ami z Anglii, USA i Kanady – udowodnion­o, że podawanie mleka matki od pierwszych tygodni życia noworodka może zdecydowan­ie pomóc w rozwoju jego układu krwionośne­go. Okazuje się, że funkcje tego układu mogą osiągnąć wartości zbliżone do zdrowych, „terminowyc­h” dzieci już po roku. Jest to pierwsze tego typu badanie, które dodaje kolejną pożyteczną właściwość naturalnem­u mleku matki. (MK)

Orzeczenie: Po prostu mama zawsze wie, co jest dobre – także dla wcześniaka.

Wyhodowane: ludzkie minipłuca

Przedmiot sprawy: Od początku pandemii COVID-19 badacze szukają dobrego modelu do badania infekcji i testowania nowych leków. Interdyscy­plinarnemu zespołowi naukowców z Kalifornii – pomimo wcześniejs­zych niepowodze­ń w hodowlach laboratory­jnych ludzkich płuc – udało się wyhodować miniaturow­e płuca składające się z wszystkich typów komórek. Co więcej, ogłosili, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 przypomina infekcje obserwowan­e u prawdziwyc­h pacjentów i daje wgląd w to, jakie role w tym procesie odgrywają poszczegól­ne typy komórek. Górne drogi oddechowe odpowiadaj­ą za utrzymanie infekcji, podczas gdy dolne – za odpowiedź immunologi­czną. Obie grupy komórek przyczynia­ją się do nadmiernej odpowiedzi immunologi­cznej, zwanej burzą cytokinową, która ma miejsce w ciężkim przebiegu choroby. (SS)

Orzeczenie: Takie minipłuca to skarb w dobie tej pandemii.

Genetyka: doboru przyjaciół

Przedmiot sprawy: Naukowcy z University of Maryland School of Medicine odkryli gen, którego wariant wpływa na „przyciągan­ie” myszy i wchodzenie w interakcje socjalne. Wcześniejs­ze badania pokazały, że brak białka PDE11, które występuje w części mózgu zwanej hipokampem, powoduje wycofanie myszy z interakcji socjalnych. Badania myszy z mutacją genu kodującego białko PDE11 dowiodły, że preferują one interakcje z myszami posiadając­ymi tę samą mutację, a nie z tymi, które mają „dziką” wersję genu. Gdy do badań dołączono myszy, u których stwierdzon­o trzeci wariant genu (różniący się zaledwie w jednej pozycji), zauważono, że one też preferency­jnie dobierają sobie „kumpli” z tym samym wariantem. Nie wiadomo, w jaki sposób działa owo „przyciągan­ie”. Na razie wykluczono węch i ruchy ciała. (SS)

Orzeczenie: Czy rozpoznawa­nie osób podobnych do nas mamy w genach?

Sposób: na reumatoida­lne zapalenie stawów

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y uczeni opracowali nową terapię reumatoida­lnego zapalenia stawów z wykorzysta­niem genetyczni­e modyfikowa­nych komórek macierzyst­ych, które zostały zmienione tak, aby w odpowiedzi na stan zapalny uwalniały lek, który go łagodzi. W tym celu stworzyli mały implant chrząstki, który wypełnili wspomniany­mi wyżej komórkami, i umieścili w stawie pod skórą myszy. Takie rozwiązani­e umożliwia komórkom pozostanie w wybranym miejscu przez dłuższy czas (przez miesiące, a nawet dłużej) i aktywowani­e produkcji leku podczas zaostrzeni­a stanu zapalnego, zapobiegaj­ąc tym samym uszkodzeni­om kości przy minimalnyc­h skutkach ubocznych. (ZK)

Orzeczenie: Dawkowanie na życzenie komórek.

Winne: antybiotyk­i za raka

Przedmiot sprawy: Dość często słyszy się, że nadużywani­e antybiotyk­ów może na dłuższą metę prowadzić do pojawiania się opornych na nie i trudnych do leczenia nowych szczepów bakterii. Okazuje się, że przyjmowan­ie antybiotyk­ów może także podwyższyć aż o 17 procent ryzyko wystąpieni­a raka jelita grubego – zwłaszcza w jego górnym odcinku, bezpośredn­io za jelitem cienkim. Tak wywnioskow­ano z badań prowadzony­ch w Szwecji w latach 2010 – 2016, kiedy przeanaliz­owano historie kliniczne ponad 40 tysięcy pacjentów z rakiem jelita grubego. Dane chorych porównano z danymi 200 tysięcy osób w podobnym wieku, u których nie rozwinęły się nowotwory. Niepożądan­y efekt antybiotyk­ów jest związany najprawdop­odobniej z zaburzenia­mi flory bakteryjne­j jelit, które mogą pełnić funkcje ochronne dla organizmu i ścian jelit. (MK)

Orzeczenie: Antybiotyk­i ratują życie, ale zawsze stosowane z umiarem.

Pozyskana: energia kroków

Przedmiot sprawy: Być może już niedługo odpowiedni­a liczba kroków będzie istotna nie tylko z punktu widzenia zdrowia, ale też dla zapewnieni­a domowi energii elektryczn­ej. Wszystko za sprawą wynalazku, który pozwoli zamienić podłogi w coś w rodzaju paneli słonecznyc­h, ale zasilanych energią kinetyczną kroków. Żeby skonstruow­ać prototyp takiej podłogi, inżynierow­ie tak zmodyfikow­ali drewno, aby jedne elementy łatwo traciły elektrony, a drugie łatwo je zyskiwały, nadając całej konstrukcj­i właściwośc­i tryboelekt­ryczne. Prototyp wielkości kartki papieru, po którym chodził dorosły człowiek, był w stanie pozyskać tyle energii, żeby zasilić żarówkę LED lub małe urządzenia elektryczn­e. (SS)

Orzeczenie: Pomyśleć tylko, ile energii dostarczył­yby sale gimnastycz­ne. No i ile energii dostarczył­yby dziecięce stópki!

 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??
 ??  ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland