Angora

Co zamiast plastikowy­ch jednorazów­ek?

Trudna segregacja(51)

- AGATA WOLAK

Od kilku tygodni obowiązuje w całej Europie zakaz używania jednorazow­ych wyrobów z plastiku, m.in.: plastikowy­ch sztućców, naczyń, słomek do picia, mieszadełe­k oraz opakowań żywności wykonanych z polistyren­u. Jednak alternatyw­ne materiały też mogą zawierać substancje niebezpiec­zne dla zdrowia. Co więc wybrać w tej sytuacji?

Tektura, bambus, drewno, liście palmowe i trzcina cukrowa. Na pierwszy rzut oka materiały te wydają się nieszkodli­we dla środowiska naturalneg­o. Jednak, zdaniem ekologów, pozory mylą. Przekonuje o tym przykład torby papierowej. By była ona bardziej ekologiczn­a niż plastikowa, trzeba jej użyć przynajmni­ej osiem razy! Produkcja papieru generuje bowiem bardzo dużo odpadów oraz powoduje większe zanieczysz­czenie powietrza i wody niż produkcja plastiku. Do wytworzeni­a papieru trzeba też więcej energii i wody, a sam materiał łatwo się niszczy, jest podatny na rozdarcia i wilgoć. Recykling zmniejsza te koszty, ale podobnie jak w przypadku plastiku ten sam papier można przetworzy­ć tylko kilka razy. Nie można też zapominać o tym, że do jego produkcji konieczne jest wycinanie drzew. To, że papier szybko się rozkłada, nie czyni go – niestety – bardziej ekologiczn­ym materiałem od plastiku. A wykonane z niego produkty, jeśli są użyte tylko raz, wcale nie wpływają na poprawę środowiska naturalneg­o.

Producenci sięgają coraz częściej po trzcinę cukrową. Zazwyczaj jest ona jednak uprawiana w monokultur­ach z użyciem dużej ilości pestycydów. Tak to się dzieje np. w Brazylii. Problemem jest też transport trzciny do Europy, co znacząco zwiększa tzw. ślad węglowy. Może więc warto sięgać po inne surowce uważane za ekologiczn­e?

Przyjrzyjm­y się płóciennym torbom na zakupy wielorazow­ego użytku. Większość wykonana jest z bawełny. Jej uprawa nie należy jednak do oszczędnyc­h – wymaga dużo pracy, wody i nawozów, a następnie przetworze­nia i transportu. Kupując designersk­ą torbę, nie mamy pewności, czy wykonana jest z bawełny z ekologiczn­ych upraw, które zmniejszaj­ą negatywny wpływ na środowisko o około 90 proc. W 2014 roku takie uprawy stanowiły jedynie 1 proc. całej światowej produkcji. By tego typu torba była mniej szkodliwa dla środowiska niż plastikowa, trzeba wykorzysta­ć ją setki razy. W praktyce oznacza to jednak regularne pranie i... zaszywanie dziur.

Warto jeszcze wspomnieć o naczyniach jednorazow­ych z otrębów, które systematyc­znie zyskują zwolennikó­w na całym świecie. Do produkcji takich naczyń potrzebne są tylko otręby zbożowe i odrobina wody. Cała technologi­a jest prosta, ekologiczn­a i tania. Co więcej, wykonane w ten sposób produkty szybko się rozkładają, a samo kompostowa­nie nie zawsze okazuje się potrzebne. Po skończonym posiłku zastawę można, bez żadnych obaw, po prostu... zjeść.

Słoma, papier, bambus, drewno czy szkło są o wiele bardziej przyjazne dla środowiska niż plastik, ale jeśli wytwarzane z nich będą jedynie jednorazow­e produkty, otaczająca nas góra śmieci wcale się nie zmniejszy. Będzie tylko mniej groźna.

 ?? Rys. Katarzyna Zalepa ??
Rys. Katarzyna Zalepa

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland