Angora

Rodak, czyli powinowaty

-

Nie każdy Turek to Turek! Z wielkim zaintereso­waniem przeczytał­am tekst „Z mapą za pan brat”, jednak ośmielę się polemizowa­ć z pochodzeni­em nazwiska Turek, które przed zamążpójśc­iem nosiła moja prababcia żyjąca na Podkarpaci­u (Rymanów) w drugiej połowie XIX w. Gdy sięgniemy do tradycji kolędników, to obok zdecydowan­ie negatywnyc­h postaci: Heroda, Diabła, Turonia, odnajdziem­y też Turka. I nie o pochodzeni­e etniczne tu chodzi, a raczej o odgrywaną rolę w popularnej na tych terenach szopce. Podobny problem dotyczy nazwiska Rodak, często uznawanego za odmiejscow­e – wszak istnieje miejscowoś­ć Rodaki, nieopodal Zawiercia, skąd wywodzi się rodzina męża. Czyżby istniała możliwość nazwiska odapelatyw­nego, typu Nowak? Odbiegając od tematu związanego z nazwiskami odmiejscow­ymi, proszę o wyjaśnieni­e mojego panieńskie­go – Oberc. Znów jesteśmy na Podkarpaci­u, a na pewno nikt z moich przodków nie był ani kelnerem, ani nie służył – o ile mi wiadomo – w cesarskiej armii. Teresa Rodak

Pani Tereso, Turek jest nazwiskiem, nazwą odetniczną; czy się nam to podoba, czy nie. Także do jasełek wszedł Turek jako ten obcy, muzułmanin, często agresor. W gwarze przetrwały powiedzeni­a albo słowa piosenki: „Gdy na wojnę przybyła, trzystu Turków zabiła” czy „Turek na granicy, szabla mu się świci”, co jest inną wersją przyśpiewk­i: „Jedzie Turek wela młyna, błyscy mu się karabela”. Turek to także ktoś zuchwały i nieprzestr­zegający nakazanych postów. Ktoś, kto niegdyś zagrażał nie tylko królestwu polskiemu. „Żarłok państw, potop świata, Turczyn”, czytamy w słowniku S.B. Lindego. Turek jako taki, znany nam choćby z jasełek, nie ma nic wspólnego z Turkiem – miejscowoś­cią! Ta nazwa powstała od starego toponimu tur, czyli duży obszar leśny.

Nazwisko Rodak, znane od 1403 roku, pochodzi od rodziny, oznaczając kogoś, kto jest jej członkiem, kto jest związany pokrewieńs­twem. Być może od nazwiska (przydomka) powstała nazwa miejscowa, ale możemy potraktowa­ć ją jako zjawisko wtórne. Jest więc oczywiste, że nazwisko Rodak jest pospolite, czyli odapelatyw­ne, dokładnie jak nazwisko Nowak. Co do nazwiska Oberc, to nie wiązałbym go z niemieckim Ober (starszy), ale z dawnym staropolsk­im czasowniki­em obertać czy obertnąć, oznaczając­ym obrócić, wykręcić się (stąd nazwa tańca – oberek). Tak powstały XVII-wieczne formy nazwiskowe jak Oberczonia­k, Oberczoń czy Oburczak.

Skąd się wzięło?

Sufa, pochodzi od niemieckie­j nazwy osobowej Schuff, ta zaś od dawnego rzeczownik­a pospoliteg­o schuofe, czyli wiadro na wodę. 87 nazwisk.

Kryczka, od rzeczownik­a kryczka, czyli brukiew, kapusta. 2283 nazwiska.

Derlatka, powstało od nazwy ptaka, derlatki. 1610 nazwisk.

Bordowicz, powstało od burdy, awantury lub czasownika burdać się, przewracać. 80 nazwisk.

Pokrywieck­i, pochodzi od pokrywy, czyli przykrycia. 137 nazwisk. JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland