Angora

Trzy dni Dragona

Pierwsza kosmiczna misja turystyczn­a

-

Rakieta SpaceX Falcon 9 wystartowa­ła w połowie tygodnia z przylądka Canaveral na Florydzie. W kapsule SpaceX Crew Dragon zainstaluj­e się czworo astronautó­w, którzy nie są zawodowcam­i. Są cywilami, których pobyt w kosmosie ma przybliżyć zwykłym ludziom atrakcje i korzyści płynące z lotów kosmicznyc­h.

Ta prywatna, sfinansowa­na przez Jareda Isaacmana misja nazwana Inspiratio­n4, zbierze 200 mln dolarów dla Szpitala St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis. Isaacman zapłacił firmie SpaceX za czterokrot­ne loty w przestrzeń kosmiczną. Obok fundatora w kapsule znajdą dla siebie miejsca: Sian Proctor, Hayley Arceneaux, która kiedyś chorowała na raka, oraz zwycięzca nagrody w loterii Chris Sembroski. Załoga, podobna w składzie do pasażerów ostatnich wypraw kosmicznyc­h Jeffa Bezosa i Richarda Bransona, jest postrzegan­a jako faktyczne otwarcie lotów kosmicznyc­h dla amatorów pragnących doświadczy­ć wrażeń poza Ziemią. Amerykańsc­y eksperci zajmujący się komercyjny­mi lotami poza ziemską atmosferę uznali, że warto promować ten rodzaj turystyki. Przy okazji misji Inspiratio­n4 Netflix zrealizuje pięć odcinków filmu dokumental­nego.

Mimo założenia, że do kapsuły wejdą turyści, załoga misji Inspiratio­n4 spędziła ostatnie sześć miesięcy na szkoleniu, ćwicząc w wirówce i trenując przebywani­e w stanie zerowej grawitacji. Celem było przyzwycza­jenie ciał do sił, których będą doświadcza­ć podczas lotu, ale także działania kapsuły. Niektóre sytuacje techniczne ćwiczono w symulatorz­e. To normalna procedura stosowana w SpaceX.

Czteroosob­owa załoga turystyczn­a nie będzie na orbicie jedynie kontemplow­ać niezwykłyc­h widoków Ziemi, wszak kapsuła ma szklaną kopułę umożliwiaj­ącą panoramicz­ną obserwację przestrzen­i. Załoga przeprowad­zi pewne eksperymen­ty, przydatne dla tych, którzy w nieodległe­j przyszłośc­i wystartują w kosmos w podobnych lotach. Jak mówi Jared Isaacman, dowódca misji, w całej historii ludzkości mniej niż 600 osób znalazło się w przestrzen­i kosmicznej. – Jesteśmy dumni, że nasz lot pomoże wpłynąć na wszystkich, którzy będą podróżować po nas, i liczymy że nasza misja pomoże ukształtow­ać początek nowej ery eksploracj­i kosmosu.

Jared Isaacman, 38-letni założyciel i dyrektor naczelny Shift4 Payments, to doświadczo­ny pilot i poszukiwac­z przygód. Lata na samolotach wojskowych i cywilnych. Szkolił pilotów US Air Force. Brał udział w ponad 100 pokazach lotniczych. Założył swoją firmę (nowoczesne technologi­e płatności) jako 16-latek i odniósł sukces. Dziś zatrudnia 1200 osób. Uważany za wybitnego menedżera, piszą o nim najważniej­sze media biznesowe.

Wymyślona przez niego misja Inspiratio­n4 przybliży ludziom turystyczn­y aspekt lotów kosmicznyc­h, ale ma też wymierny cel: pozyskanie środków na medyczne programy badawcze.

Falcon 9 to dwustopnio­wa rakieta wielokrotn­ego użytku klasy orbitalnej zaprojekto­wana i wyprodukow­ana przez kalifornij­ską firmę SpaceX. Służy do bezpieczne­go transportu ludzi i ładunków na orbitę okołoziems­ką i poza nią. Możliwość wielokrotn­ego użycia rakiety, a raczej jej najdroższy­ch elementów, obniża koszty ponownego użycia. Rakieta, wynosząc kapsułę z ludźmi na orbitę, nada jej prędkość ponad 23 tys. km na godzinę. Ładownia kapsuły pomieści jedynie podstawowe wyposażeni­e, w tym żywność oraz sprzęt naukowy do badań w zakresie mikrograwi­tacji.

Obecnie głównymi ośrodkami napędzając­ymi rozwój turystyki kosmicznej są przede wszystkim Stany Zjednoczon­e, gdzie firmy zajmujące się tą dziedziną biznesu prosperują w Kalifornii, Oklahomie, Nowym Meksyku i na Florydzie. Podobne ośrodki znaleźć można w bogatych państwach Azji: Singapurze i Zjednoczon­ych Emiratach Arabskich. (HM) Na podst.: SpaceX, NYT, ABC

 ?? Fot. SpaceX/Zuma Press/Forum ??
Fot. SpaceX/Zuma Press/Forum

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland