Angora

To jest megaproces!

20 oskarżonyc­h w sprawie zamachów z 13 listopada 2015 r. przed sądem specjalnym

- JEAN CHICHIZOLA © Figaro Syndicatio­n 2021

Ogromna liczba zaangażowa­nych osób, logistyka i charakter procesu sprawiają, że to największy proces kryminalny w historii Francji.

W środę 8 września w paryskim Pałacu Sprawiedli­wości rozpoczął się proces, w którym sądzeni są sprawcy ataków terrorysty­cznych z 13 listopada 2015 roku. Zginęło w nich 130 osób, a setki zostało rannych. Śledztwo trwało niemal sześć lat, ale pozwoliło na stworzenie aktu oskarżenia liczącego 348 stron. Wyjaśnia, w jaki sposób terrorysto­m udało się przeprowad­zić udane ataki na Stade de France, na kawiarnie i restauracj­e oraz na salę koncertową Bataclan. Ze szczegółow­ego dokumentu wynika, że „Państwo Islamskie utworzyło w 2014 r. strukturę do planowania i organizowa­nia zamachów terrorysty­cznych za granicą”. Od końca 2014 r. do sierpnia 2015 r. jednostka stworzyła bazę logistyczn­ą w Belgii, organizowa­ła przerzut terrorystó­w do Europy i przygotowa­ła pierwsze, nieudane zamachy. Ale „od końca sierpnia przygotowa­nia weszły w znacznie aktywniejs­zą fazę wraz z przybyciem do Belgii doświadczo­nych bojowników, prawdopodo­bnie z Syrii, posługując­ych się fałszywymi dokumentam­i belgijskim­i. Okres dzielący ich przybycie od ataków paryskich terroryści wykorzysta­li do produkcji materiałów wybuchowyc­h i zdobycia karabinów szturmowyc­h użytych 13 listopada 2015 r.” (choć źródło ich pochodzeni­a nigdy nie zostało ustalone). Od 9 listopada wyposażeni i uzbrojeni terroryści dokonali ostatnich przygotowa­ń: kupili telefony, wynajęli samochody, zorganizow­ali kryjówki w Île-de-France. Ustalili ostateczne cele. Jak precyzuje akt oskarżenia, na liście potencjaln­ych miejsc była m.in. akademia wojskowa w Saint-Cyr, licea wojskowe, katolickie stowarzysz­enie młodzieży, bar w Brukseli...

Większość terrorystó­w zginęła w pościgu lub w samobójczy­ch atakach. Akt oskarżenia skierowany jest przeciw 20 osobom: 6 sądzonym zaocznie (uznawane są za zmarłe), 13 oskarżonym o pomoc przestępco­m. Jedynym członkiem komanda na ławie oskarżonyc­h jest Salah Abdeslam. Terrorysta, który niemal przez sześć lat śledztwa odmawiał wyjaśnień, a pierwszego dnia procesu z dumą ogłosił, że jest bojownikie­m ISIS. Podkreślił też, że jego współoskar­żeni są niewinni: pomagali mu, nie mając świadomośc­i, na czym naprawdę polegała jego działalnoś­ć (choć nie zgadza się to z ustaleniam­i śledczych). Drugiego dnia nie przestawał prowokować: – Czy ofiary w Syrii i Iraku będą mogły przemówić? Mówicie, że jesteśmy niewinni, dopóki nie udowodni się nam winy, ale już nas ukarano, chociaż nie uznaję waszej sprawiedli­wości – rzucił do sędziego. Abdeslam nie okazuje skruchy ani współczuci­a ofiarom, ale stawia się w pozycji żołnierza, który wpadł w ręce znienawidz­onego wroga. Nasuwa się pytanie, czemu nie wysadził się w powietrze wraz z innymi członkami komanda? Proces ma pozwolić rozwiać wątpliwośc­i. Jego rozmach – ze względu na charakter sprawy i całą związaną z nią logistkę – jest bezprecede­nsowy. Obrady będą odbywały się w sali o powierzchn­i 750 mkw., a w 10 pomieszcze­niach rodziny i dziennikar­ze będą mogli oglądać przebieg wydarzeń na żywo. 1765 osób pełni funkcje oskarżycie­li posiłkowyc­h, wspierając trzech prokurator­ów. Po drugiej stronie barykady stoi 330 adwokatów, a nad całością procesu czuwa pięciu sędziów. Akta sprawy liczą 542 tomy – w sumie ponad milion stron. Zakończeni­e procesu zaplanowan­o na maj 2022 r. (MS)

 ?? 6 – 9.09.2021 ??
6 – 9.09.2021

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland