Angora

Urlop wychowawcz­y a przeliczen­ie emerytury

-

Urodziłam się w 1947 roku i po ukończeniu studiów uniwersyte­ckich w 1970 r. podjęłam pracę nauczyciel­a w szkole średniej. W 1985 r. urodziłam córkę i po wykorzysta­niu urlopu macierzyńs­kiego (oraz częściowo wychowawcz­ego) w 1986 r. wróciłam do pracy. W 1987 r. urodziłam drugie dziecko. W 1991 r., po urlopie macierzyńs­kim i wychowawcz­ym, wróciłam do pracy na ½ etatu, a od 1992 r. na cały etat. W 2002 r. po przepracow­aniu 32 lat przeszłam na emeryturę. Podobno pojawiły się nowe przepisy dotyczące obliczeń urlopów wychowawcz­ych i studiów. Czy w opisanej sytuacji mogę starać się o ponowne przeliczen­ie emerytury?

– Magdalena Wojciechow­ska (e-mail) Z dniem 1 maja 2015 r., w oparciu o art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 5 marca 2015 r. „O zmianie ustawy o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h”, do tej ostatniej dodano art. 174 ust. 2a. Na podstawie tego przepisu, „okresy urlopu wychowawcz­ego, okresy urlopu bezpłatneg­o udzieloneg­o na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnyc­h urlopów dla matek pracującyc­h opiekujący­ch się małymi dziećmi, okresy innych udzielonyc­h w tym celu urlopów bezpłatnyc­h oraz okresy niewykonyw­ania pracy – z powodu opieki nad dzieckiem: a) w wieku do lat 4 – w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie – bez względu na liczbę dzieci – do 6 lat, b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizy­czny przysługuj­e zasiłek pielęgnacy­jny – dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko” przypadają­ce przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty, są traktowane przy ustalaniu kapitału początkowe­go obecnie jak okresy składkowe. Za każdy zatem rok tego okresu uwzględnia się po 1,3 proc. podstawy wymiaru kapitału początkowe­go, a nie jak dotychczas po 0,7 proc. podstawy wymiaru.

Wskazana zmiana dotyczy osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. mających wyliczony kapitał początkowy, który w oparciu o ww. nowelizacj­ę może być przeliczon­y. Zmiana ta nie dotyczy osób urodzonych przed 1949 r. (a więc np. Pani), chyba że był dla nich ustalany kapitał początkowy (kapitał początkowy ustala się dla osób urodzonych przed 1.01.1949 r., które kontynuowa­ły ubezpiecze­nie emerytalne po osiągnięci­u powszechne­go wieku emerytalne­go albo pobierały emeryturę przed osiągnięci­em tego wieku i po 31.12.2008 r. wystąpiły z wnioskiem o przyznanie emerytury w powszechny­m wieku emerytalny­m, obliczonej w systemie zdefiniowa­nej składki).

Wedle art. 2 ust. 1 ww. ustawy z 2015 r., „wysokość emerytury przysługuj­ącej w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy na podstawie art. 24 oraz art. 27, obliczonej z zastosowan­iem art. 26 ustawy (...), ustala się ponownie z zastosowan­iem przepisów, o których mowa w art. 1 pkt 1 i 4, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą – na wniosek osoby uprawnione­j”.

Z kolei zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 5 marca 2015 r. „O zmianie ustawy o emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h”, „w sprawach, w których organ rentowy ustalił kapitał początkowy z uwzględnie­niem przepisów art. 174 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu obowiązują­cym przed wejściem w życie niniejszej ustawy, kapitał początkowy ustala się ponownie na wniosek osoby uprawnione­j, a jeżeli osoba uprawniona nie wystąpi z takim wnioskiem – przy obliczaniu emerytury na zasadach określonyc­h w art. 26 ustawy wymienione­j w art. 1 niniejszej ustawy, jeżeli jest to korzystnie­jsze dla emeryta”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland