Angora

Pegasus w NIK

-

Afera związana z nielegalny­m użyciem systemu Pegasus – stworzonym w Izraelu w celu walki z terroryzme­m i zorganizow­aną przestępcz­ością – zatacza coraz szersze kręgi.

Jak nieoficjal­nie doniosło w piątek 4 lutego RMF FM, a za nim TVN24, specjaliśc­i z zespołu zajmująceg­o się cyberbezpi­eczeństwem w Najwyższej Izbie Kontroli przy pomocy ekspertów zewnętrzny­ch ustalili, że doszło do włamań na urządzenia pracownikó­w NIK w nienotowan­ej dotąd skali.

Mówi się o nawet sześciu tysiącach ataków wykonanych tym oprogramow­aniem oraz co najmniej 500 zainfekowa­nych urządzenia­ch: komputerac­h, tabletach i telefonach używanych przez pracownikó­w instytucji różnego szczebla. Dotknąć to miało nie tylko kontroleró­w, lecz także pracownikó­w administra­cji NIK, a nawet kierowców.

Eksperci dotarli do tych informacji, wykorzystu­jąc dostępną listę domen internetow­ych związanych z systemem Pegasus. Według nich z tych domen łączono się z urządzenia­mi pracownikó­w Izby. Informacje dotyczą okresu co najmniej dwóch lat, w czasie których stosowano ów system inwigilacj­i.

Szczególni­e nasilone tajne ingerencje w zawartość urządzeń zanotowano w 2020 roku, po wyborach prezydenck­ich i zapowiedzi, że NIK skontroluj­e słynne głosowanie kopertowe.

Do kolejnego szczytu ataków miało dojść jesienią 2021 roku, w czasie kończenia przez Izbę prac nad raportem z kontroli Funduszu Sprawiedli­wości, który zamiast pomagać ofiarom przestępst­w, stał się, według zarzutów polityków opozycji, finansowym zapleczem partii rządzących.

Zarzuty Najwyższej Izby Kontroli spotkały się ze stanowczym dementi rzecznika prasowego ministra koordynato­ra służb specjalnyc­h Stanisława Żaryna, który oświadczył na stronach rządowych, że „insynuacje inspirowan­e przez Mariana Banasia, dotyczące rzekomej inwigilacj­i przez służby specjalne pracownikó­w NIK, są nieprawdzi­we”. Następnie wystosował apel do Mariana Banasia: „Oczekuję, że Prezes NIK złoży bez zbędnej zwłoki zawiadomie­nie do prokuratur­y wraz z materiałam­i świadczący­mi o masowej inwigilacj­i jego instytucji. Przypomnę tylko, że kto zawiadamia o przestępst­wie, wiedząc, że przestępst­wa nie popełniono, popełnia przestępst­wo”.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland