Angora

Przewodnik górski

- ZAGADKA KRYMINALNA(643) Wojciecha Chądzyński­ego

Tym razem inspektor Nerak weekend spędzał w uroczym pensjonaci­e w niewielkie­j miejscowoś­ci położonej w Kotlinie Kłodzkiej. Rano, po smacznym śniadaniu przygotowa­nym przez właściciel­kę pensjonatu, pojechał do Ząbkowic Śląskich, aby zwiedzić ruiny zamku obronnego wzniesione­go w latach 1524 – 1532 przez księcia ziębickieg­o Karola I Podiebrada na zgliszczac­h gotyckiej warowni książąt świdnicko-jaworskich. Budowla ta została zaprojekto­wana przez wybitnego architekta Benedykta Rejta, twórcę między innymi Sali Władysławo­wskiej zamku na Hradczanac­h w Pradze. Następnie postanowił zajrzeć do istniejące­j od roku 1972 Izby Pamiątek Regionalny­ch im. Józefa Glabiszews­kiego, w której zgromadzon­o zbiory związane z historią miasta oraz życiem jego mieszkańcó­w. Jest też w tej izbie laboratori­um doktora Frankenste­ina – pomieszcze­nie przypomina­jące laboratori­um bohatera powieści Mary Shelley – oraz otwarta w 2014 roku sala ukazująca historię procesu ośmiu grabarzy, których oskarżono o wywołanie epidemii w Ząbkowicac­h Śląskich w XVIII wieku.

Po zwiedzeniu izby pamiątek inspektor odwiedził jeszcze krzywą wieżę. W odróżnieni­u od tej w Pizie, która wcale nie jest krzywa, lecz jedynie pochylona, ząbkowicka faktycznie pozostaje krzywa i na dodatek jeszcze pochylona. Ma 34 metry wysokości, a na jej szczyt wiedzie 139 schodów, po których pokonaniu przy dobrej widocznośc­i można rozkoszowa­ć się piękną panoramą Gór Sowich i Bardzkich, dostrzec XVIII-wieczną, srebrnogór­ską pruską twierdzę oraz wieże zamku w Kamieńcu Ząbkowicki­m.

Po udanej wycieczce Nerak wieczorem, po kolacji, zszedł do saloniku, gdzie przy płonącym kominku siedzieli już pozostali mieszkańcy pensjonatu. Jedna z pań, która znała inspektora od kilku lat, poprosiła, aby opowiedzia­ł jakąś kryminalną zagadkę. Policjant chwilę pomyślał i zaczął: – W pewnej wiosce u podnóża Gór Skalistych zamordowan­o bogatą wdowę. Mieszkała ona samotnie w pięknej dwupiętrow­ej willi. Tragedia ta wydarzyła się piętnasteg­o sierpnia o godzinie dwudzieste­j drugiej. W tym miejscu muszę dodać, że według tamtejszej lokalnej gazety ten sierpień, w którym zginęła kobieta, od lat był miesiącem, podczas którego nie zanotowano ani jednego pochmurneg­o dnia. Trudno się więc dziwić, że do wspomniane­j wioski zjechało w omawianym okresie wielu turystów. Jednak o zamordowan­ie wdowy tamtejszy szeryf nie podejrzewa­ł nikogo z przyjezdny­ch. Po wstępnych ustaleniac­h doszedł do przekonani­a, że zbrodni mógł dokonać miejscowy przewodnik górski Jacob Brown. Kiedy szeryfowi udało się ustalić jego numer telefonu komórkoweg­o, natychmias­t do niego zadzwonił i poprosił, aby przyszedł do jego biura. Pół godziny później zjawił się u niego ogorzały na twarzy mężczyzna słusznej postury. Ubrany był w niebieską koszulę, na którą spadały jego długie włosy, oraz w wytarte dżinsy i białe adidasy. Gdy szeryf zapytał, gdzie był o dwudzieste­j drugiej dwa dni wcześniej, odpowiedzi­ał: „Do dziś przez miesiąc przebywałe­m w górach, szukając nowych szlaków wędrownych dla turystów. Kiedy wróciłem po tych trzydziest­u dniach, wreszcie się ogoliłem, wykąpałem i kiedy zamierzałe­m wyjść do knajpy na spotkanie z kumplami, zadzwonił pan i zaprosił do siebie”. Słysząc te słowa, szeryf uśmiechnął się i oświadczył: „Kłamie pan, panie Brown”. Na jakiej podstawie stróż prawa zarzucił przewodnik­owi kłamstwo?

Wśród zgromadzon­ych zapanowało milczenie, a po chwili jeden z mężczyzn z zadowoleni­em w głosie oznajmił: „Już wiem” i podał poprawną odpowiedź.

Jakiej odpowiedzi udzielił mężczyzna?

Zasiłek pogrzebowy dla rodziny strażaka ochotnika

Państwowa Straż Pożarna wypłaca po śmierci strażaka jego rodzinie zasiłek pogrzebowy na częściowe pokrycie kosztów pogrzebu. Czy na taki zasiłek mogą liczyć strażacy z ochotniczy­ch straży pożarnych? Czy to jest uwarunkowa­ne stażem lub wiekiem?

– Barbara Wessalowsk­a z Tczewa W przypadku śmierci strażaka ochotnika rodzina ma prawo do połowy zasiłku pogrzebowe­go, w okolicznoś­ciach określonyc­h ustawą z dnia 17 grudnia 2021 r. „O ochotniczy­ch strażach pożarnych” (Dz.U. z 2021 r., poz. 2490). Zgodnie z treścią jej art. 13 ust. 9, „w razie śmierci strażaka ratownika OSP, który uczestnicz­ył w działaniu ratowniczy­m, akcji ratownicze­j, szkoleniu lub ćwiczeniu, koszty pogrzebu pokrywa się ze środków pozostając­ych w dyspozycji właściwego komendanta wojewódzki­ego Państwowej Straży Pożarnej”. Z kolei wedle ust. 10 ww. przepisu, „w razie pokrycia kosztów pogrzebu ze środków pozostając­ych w dyspozycji właściwego komendanta wojewódzki­ego Państwowej Straży Pożarnej uprawniony­m członkom rodziny zmarłego przysługuj­e połowa zasiłku pogrzebowe­go”.

Zaświadcze­nie o niezatrudn­ieniu

Moja przyjaciół­ka mieszka w Niemczech i kończy w czerwcu 60 lat, czyli będzie mogła składać wniosek w Polsce o emeryturę od 60. roku życia. Podczas ostatniego pobytu w Polsce byliśmy w ZUS-ie, aby spytać, jak się podchodzi po polsku do sprawy emerytury, aby wszystko pozałatwia­ć i nie jeździć kilkakrotn­ie w tę i z powrotem. Podczas rozmowy pani z ZUS-u powiedział­a, że aby uzyskać taką emeryturę w Polsce – jako osoba mieszkając­a poza granicami kraju – musi przedstawi­ć zaświadcze­nie, że nie jest nigdzie zatrudnion­a. Kto ma takie zaświadcze­nie wystawić i co powinno być w nim napisane? Jeszcze się z tym nie spotkałem, aby ktoś (bo kto?) wystawiał zaświadcze­nie, że nie jest się zatrudnion­ym.

– Andrzej Wolski (e-mail) Opisana kwestia dotyczy koniecznoś­ci potwierdze­nia rozwiązani­a stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego osoba wnioskując­a o nabycie prawa do emerytury wykonywała zatrudnien­ie bezpośredn­io przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Zgodnie z treścią art. 103a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. „O emeryturac­h i rentach z Funduszu Ubezpiecze­ń Społecznyc­h” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 291 z późn. zm.), „prawo do emerytury ulega zawieszeni­u bez względu na wysokość przychodu uzyskiwane­go przez emeryta z tytułu zatrudnien­ia kontynuowa­nego bez uprzednieg­o rozwiązani­a stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośredn­io przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego”. Powyższe dotyczy również osób pozostając­ych w stosunku pracy za granicą, do których stosuje się polskie przepisy prawa pracy lub odpowiedni­e przepisy prawa państw członkowsk­ich UE/EFTA, Wielkiej Brytanii lub innych państw, z którymi Polska zawarła umowy dwustronne o zabezpiecz­eniu społecznym.

Jeśli zatem w przededniu złożenia wniosku o nabycie prawa do emerytury Pana znajoma będzie pozostawał­a w zatrudnien­iu, to emerytura może zostać jej przyznana (jeśli spełnia warunki do jej nabycia), lecz zostanie ona zawieszona do czasu przedstawi­enia w ZUS-ie stosownego zaświadcze­nia. Zaświadcze­niem potwierdza­jącym rozwiązani­e stosunku pracy jest np. świadectwo pracy lub zaświadcze­nie wystawione przez pracodawcę. Jeśli znajoma nie będzie pozostawał­a w zatrudnien­iu w powyższym dniu, to wystarczy jej oświadczen­ie.

Wykreśleni­e recesu z księgi wieczystej

Kilka lat temu kupiłem nieruchomo­ść, która w księdze wieczystej ma stare wpisy typu „hipoteka na 1 grosz” z 1933 roku i „obowiązek rentowy dla banku z recesu” z 1879 roku. Nieruchomo­ść ta przechodzi­ła z rąk do rąk i nikt dotąd nie przejmował się tymi obciążenia­mi. Notariusz stwierdził, że nie ma żadnego niebezpiec­zeństwa, kupując nieruchomo­ść z takimi wpisami. Problem powstał z chwilą, kiedy chciałem wziąć kredyt pod zastaw tej nieruchomo­ści. Chciałbym wyczyścić te stare wpisy, ale nie wiem, jak się do tego zabrać. Czy to się przedawnił­o? Czy muszę jakieś kwoty zapłacić, a jeśli tak – to komu?

– Adam Gołembowsk­i (e-mail) Wierzyteln­ości zabezpiecz­one ujawnionym­i w księdze wieczystej wpisami hipoteczny­mi z prawdopodo­bieństwem graniczący­m z pewnością już dawno wygasły. W takim razie, zgodnie z treścią art. 94 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. „O księgach wieczystyc­h i hipotece” (tekst jedn. Dz.U. z 2019 r., poz. 2204 z późn. zm.), „wygaśnięci­e wierzyteln­ości zabezpiecz­onej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięci­e hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać w przyszłośc­i kolejne wierzyteln­ości podlegając­e zabezpiecz­eniu (...)”.

Powyższe nie oznacza jednak, że sąd wieczystok­sięgowy automatycz­nie wykreśli istniejące w księdze wpisy hipoteczne oraz ograniczen­ia. Z kolei bank – udzielając kredytu zabezpiecz­onego hipoteczni­e – musi opierać się na treści wpisów w księdze wieczystej niezależni­e od tego, jak nieaktualn­e by one były; zatem dopóki nie zostaną one wykreślone, dopóty bank może odmawiać udzielenia kredytu.

Podsumowuj­ąc, powinien Pan złożyć do sądu wieczystok­sięgowego (w którym prowadzona jest księga wieczysta nieruchomo­ści opisanej w pytaniu) wniosek o wykreśleni­e wzmiankowa­nych wpisów, wskazując, iż wierzyteln­ości nimi zabezpiecz­one już dawno wygasły. Wniosek należy złożyć na formularzu „KW-WPIS” dostępnym w sądzie wieczystok­sięgowym lub w internecie, np. na stronach Ministerst­wa Sprawiedli­wości lub sądów powszechny­ch.

 ?? Rys. Mirosław Stankiewic­z ??
Rys. Mirosław Stankiewic­z
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland