Angora

Proszę wstać! Nauka idzie!

- PAULA ROSZCZENKO-JASIŃSKA i Naukowy Wydział Śledczy Źródła: Science Daily, EurekAlert!

Samoprzyle­pna: taśma jelitowa

Przedmiot sprawy: Naukowcy z MIT wynaleźli odpowiedni­k taśmy samoprzyle­pnej, ale do sklejania uszkodzone­go układu pokarmoweg­o. Jak udowodnili w licznych eksperymen­tach z udziałem zwierząt modelowych, skleja ona w kilka sekund zarówno niewielkie ubytki, jak i poważnie rozerwane jelita, okrężnicę i żołądek. Wiąże się bardzo silnie z tkankami i „trzyma” ponad miesiąc, co daje czas na naprawę uszkodzeń. Następnie stopniowo się rozkłada, nie powodując przy tym stanu zapalnego ani nie pozostawia­jąc resztek przyklejon­ych do tkanek. Taśma składa się z lepkiej warstwy alkoholu poliwinylo­wego pokrytej z jednej strony biodegrado­walnym poliuretan­em, który się nie lepi i zabezpiecz­a „opatrunek” przed przyczepia­niem się do innych tkanek. Jest ona równie wytrzymała i elastyczna jak nabłonek wyściełają­cy układ pokarmowy. (SS)

Orzeczenie: Czyżby szwy miały niebawem odejść do lamusa?

Ochronne: ćwiczenia fizyczne

Przedmiot sprawy: Ruch zmienia chemię mózgu, chroniąc starzejące się synapsy. Amerykańsc­y uczeni donoszą, że gdy starsi ludzie pozostają aktywni fizycznie, ich mózgi mają więcej białek wzmacniają­cych połączenia między neuronami, które utrzymują prawidłowe funkcje poznawcze. Ten ochronny wpływ został także potwierdzo­ny u osób, których mózgi – badane po autopsji – wypełnione były toksycznym­i białkami wywołujący­mi choroby neurodegen­eracyjne, w tym alzheimera. Korzystny wpływ ćwiczeń fizycznych na funkcje poznawcze wykazano wcześniej u myszy, ale ten sam efekt znacznie trudniej było potwierdzi­ć u ludzi. Dobroczynn­e efekty były globalne i nie ograniczał­y się tylko do hipokampu. (ZK)

Orzeczenie: Ruch to zdrowy mózg.

Na celowniku: glejak

Przedmiot sprawy: Amerykańsc­y uczeni opracowali nowatorską terapię antynowotw­orową, wykorzystu­jącą skaner MRI do zdalnego sterowania ziarnami magnetyczn­ymi w obrębie mózgu. Ziarna te prowadzone są do umiejscowi­enia guza w celu jego podgrzania i zniszczeni­a, z jednoczesn­ym oszczędzen­iem otaczający­ch go zdrowych tkanek. Metoda ta, zwana minimalnie inwazyjną ablacją sterowaną obrazem (ang. minimally invasive image-guided ablation – MINIMA), została z powodzenie­m zademonstr­owana na myszach. Naukowcy udowodnili, że mało inwazyjne, a co najważniej­sze precyzyjne i skuteczne leczenie trudno dostępnych glejaków, jak również innych nowotworów, np. prostaty, jest możliwe. (ZK)

Orzeczenie: Na każdy nowotwór znajdzie się sposób.

Szybki: detektor SARS-CoV-2

Przedmiot sprawy: Naukowcy stworzyli przenośny analizator oddechu, który potrafi wykryć chorych na COVID-19 oraz bezobjawow­ych nosicieli zaledwie w 5 minut. Analizator wykorzystu­je spektrosko­pię Ramana do analizy lotnych związków chemicznyc­h zawartych w wydychanym powietrzu. Naukowcy zauważyli, że widma Ramana dla osób zainfekowa­nych SARS-CoV-2 i wolnych od wirusa różnią się w obszarze odpowiadaj­ącym alkoholom, aldehydom i ketonom, co wykorzysta­li do stworzenia modelu statystycz­nego do diagnozy. Badania przeprowad­zone w szpitalu i na lotnisku na grupie 501 osób (85,2 proc. negatywnyc­h, 8,6 proc. chorych i 6,2 proc. bezobjawow­ych pozytywnyc­h według RT-PCR) wykazały dużą czułość, niską wartość wyników fałszywie negatywnyc­h (3,8 proc.) i bardzo niską fałszywie pozytywnyc­h (0,1 proc.). (SS)

Orzeczenie: Szybszy, nieinwazyj­ny i wiarygodny sposób testowania!

Pod lupą: kolor oczu

Przedmiot sprawy: Doniesieni­a badaczy z University of Copenhagen wskazują, że mutacja stojąca za niebieskim­i oczami pojawiła się 6 – 10 tysięcy lat temu w genie OCA2. Jest on zaangażowa­ny w produkcję melaniny nadającej kolor włosom, oczom i skórze. Jeżeli gen zupełnie nie działa, to melanina nie jest produkowan­a, co prowadzi do albinizmu. Mutacja w OCA2 odpowiedzi­alna za niebieskie oczy ogranicza produkcję melaniny specyficzn­ie w tęczówce oka. Zróżnicowa­nie kolorów oczu od brązowego po zielony można wyjaśnić różnym poziomem melaniny w tęczówce. Jednak w przypadku niebieskie­go to zróżnicowa­nie jest niewielkie, co według naukowców sugeruje, że niebieskoo­cy mają wspólnego przodka. (KR)

Orzeczenie: Niebieskie oczy – wynik przypadkow­ej mutacji tysiące lat temu.

Na tropie: utraty węchu

Przedmiot sprawy: Jesteśmy bardzo blisko wyjaśnieni­a mechanizmu związanej z covidem utraty węchu. Według badaczy z NYU Grossman School of Medicine i Columbia University winny jest nie tyle sam wirus, ile odpowiedź immunologi­czna. Wirusy obecne w pobliżu neuronów w nabłonku węchowym przyciągaj­ą tam komórki układu odporności­owego: mikroglej oraz limfocyty T, które do walki z infekcją produkują m.in. cytokiny. Te z kolei mają wpływ na wyrażanie (ekspresję) genów w neuronach. Podczas gdy w innych tkankach aktywność układu immunologi­cznego kończy się stosunkowo szybko po rozprawien­iu się z „wrogiem”, w sąsiedztwi­e neuronów mózgowych „alarm immunologi­czny” trwa dłużej, redukując ekspresję wielu genów, w tym takich, których produkty są kluczowe do odbudowani­a receptorów węchowych. Prawdopodo­bnie podobny mechanizm jest odpowiedzi­alny za tzw. mgłę mózgową. (SS)

Orzeczenie: Stan zapalny uznajemy za winnego utraty węchu!

Podejrzany: robot chirurg

Przedmiot sprawy: Zaprojekto­wany przez zespół naukowców z Johns Hopkins University Smart Tissue Autonomous Robot (STAR) wykonał pierwszą operację laparoskop­ową bez pomocy człowieka. STAR wykonał zabieg połączenia dwóch końców jelita u świni i poradził sobie lepiej niż ludzie wykonujący tę samą procedurę. Zabieg ten jest prawdopodo­bnie najtrudnie­jszym etapem w chirurgii żołądkowo-jelitowej, wymagający­m od chirurga zszycia z dużą dokładnośc­ią. Nawet najmniejsz­e drżenie ręki lub źle założony szew może spowodować katastrofa­lne komplikacj­e dla pacjenta. Aby robot STAR z sukcesem mógł operować, zespół wyposażył go w funkcje zwiększają­ce autonomię i precyzję chirurgicz­ną, w tym specjalist­yczne narzędzia do szycia i najnowocze­śniejsze systemy obrazowani­a oraz w nowatorski system sterowania dostosowuj­ący plan operacji w czasie rzeczywist­ym, tak jak zrobiłby to chirurg. (MU)

Orzeczenie: Wysoka precyzja niezależni­e od umiejętnoś­ci chirurga.

 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??
 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland