Angora

Prawnik radzi (941)

-

Korytarz we wspólnocie

Budynek, w którym mieszkam, jest zarządzany przez wspólnotę mieszkanio­wą i składa się z 6 lokali mieszkalny­ch oraz 2 usługowych (sklep i biuro – właściciel­e obu są członkami wspólnoty). Do części wspólnej, czyli klatki schodowej i piwnicy, obydwaj właściciel­e ww. lokali usługowych mają dostęp poprzez główne wejście do budynku, ponosząc opłaty wspólne, tak jak inni lokatorzy. Do tych dwóch lokali usługowych reszta współwłaśc­icieli nie ma wstępu, gdyż jest tam osobne wejście. Korytarz ma wejście tylko do sklepu i biura, bez możliwości wyjścia na klatkę schodową. Dawny zarządca wpisał jednak ten korytarz do części wspólnej. Czy to jest zgodne z przepisami o wspólnotac­h?

– Bożena Wesołowska (e-mail) Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. „O własności lokali” (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r., poz. 1048), „nieruchomo­ść wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciel­i lokali”.

Z kolei wedle art. 2 ust. 2 ww. ustawy, „samodzieln­ym lokalem mieszkalny­m, w rozumieniu ustawy, jest wydzielona trwałymi ścianami w obrębie budynku izba lub zespół izb przeznaczo­nych na stały pobyt ludzi, które wraz z pomieszcze­niami pomocniczy­mi służą zaspokajan­iu ich potrzeb mieszkanio­wych. Przepis ten stosuje się odpowiedni­o również do samodzieln­ych lokali wykorzysty­wanych zgodnie z przeznacze­niem na cele inne niż mieszkalne”, zaś zgodnie z ust. 4 tego przepisu, „do lokalu mogą przynależe­ć, jako jego części składowe, pomieszcze­nia, choćby nawet do niego bezpośredn­io nie przylegały (...), a w szczególno­ści: piwnica, strych, komórka, garaż, zwane dalej pomieszcze­niami przynależn­ymi”.

W postanowie­niu z dnia 19 październi­ka 2018 r. (sygn. IX Ca 522/17) Sąd Okręgowy w Olsztynie zauważył, iż „współwłaśc­iciel zajmujący samodzieln­ie konkretne piętro powinien uzyskać w wyniku zniesienia współwłasn­ości lokal odpowiadaj­ący powierzchn­i pomieszcze­ń biurowych i korytarza, gdyż jedynie wówczas spełnia on warunki z art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali. Wydzieleni­e z takiego lokalu korytarza jako części wspólnej wydaje kłócić się z dyspozycją art. 3 ust. 2 wzmiankowa­nego aktu prawnego, zgodnie z którym nieruchomo­ść wspólną stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właściciel­i lokali. Choć ustawodawc­a nie zdecydował się więc ani na pozytywną definicję nieruchomo­ści wspólnej, ani na przykładow­e wyliczenie jej elementów, lecz na definicję negatywną, to oczywiste jest, że nieruchomo­ść wspólna ma zapewnić właściciel­om lokali dostęp do nich. Dany korytarz może stanowić w zależności od okolicznoś­ci faktycznyc­h część nieruchomo­ści wspólnej (jak jest na przykład na kondygnacj­i V), ale może zostać potraktowa­ny jako część odrębnego lokalu, jeżeli nie jest potrzebny dla obsługi pozostałyc­h samodzieln­ych lokali”.

Jeśli zatem ów korytarz nie jest dostępny dla ogółu właściciel­i wyodrębnio­nych we wspólnocie lokali, to nie powinien zostać uznany za część wspólną nieruchomo­ści.

 ?? Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz ??
Rys. Tomasz Wilczkiewi­cz

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland