Angora

Szczęsny jak Maciej

- JAN CHRYZOSTOM PRZYDOMEK henryk.martenka@angora.com.pl http://nazwisko.blogspot.com

Uprzejmie proszę o informację na temat pochodzeni­a mojego nazwiska. Wiem, niestety, niewiele – moja rodzina, a w zasadzie mojego Taty, pochodziła z okolic Mińska Mazowiecki­ego, ale podobno wywodziła się z Węgier. Wiem, że nazwisko Bankiewicz pojawia się w Wielkopols­ce i w Polsce nie jest wcale tak rzadkie. Moim zdaniem to raczej nazwisko pochodzeni­a niemieckie­go – od rzeczownik­a Bank, czyli ławka po niemiecku. A może ktoś z moich przodków był ławnikiem, czyli kimś w rodzaju radnego?

Krzysztof Bankiewicz

Tak, według polskich źródeł etymologic­znych nazwisko Bankiewicz wywodzi się z języka niemieckie­go, przy czym wspomniana przez Pana ława oznaczała mebel, przy którym obracano pieniędzmi, czyli kantor. Zalążek banku. Bankiem nazywano też stół wekslarski, przy którym wystawiano weksle lub je wykupywano. Stąd też pochodzi staropolsk­i bankierz, zatem ten, kto obraca pieniędzmi. W Biblii Leopolity czytamy: Miałeś polecić

pieniądze moje bankierzom... Obecnie według bazy PESEL nazwisko Bankiewicz nosi 431 Polaków.

Skąd się wzięło?

Szczech, XVII-wieczne nazwisko powstałe od nazwy osobowej Czech lub imion Szczepan bądź Szczęsny. 1571 nazwisk. Maciejkian­iec, odimienne od Macieja, ale prawdopodo­bne jest pochodzeni­e od nazwy miejscowej Maciejkian­y. 12 nazwisk.

Suchorska-Olech, Suchorski (732) to nazwisko odmiejscow­e od nazwy

Suchary, miejscowoś­ci w okolicy Nakła nad Notecią. Dodany Olech (5083) – nazwisko znane od XV wieku, wywodzi się od Oleksego lub Oleksandra.

Lewtak-Szczerba, pierwszy człon nazwiska (497) pochodzi z języka niemieckie­go, od nazwy osobowej Leute, ta zaś od imion zaczynając­ych się na Lie-. Szczerba (6371) jest nazwiskiem odapelatyw­nym, czyli powstałym od rzeczownik­a pospoliteg­o wyrwa, szczelina.

Herbik, XVIII-wieczne nazwisko powstałe od kilku znaczeń: herb, ród szlachecki, spadkobier­ca. 244 nazwiska. Szycko, najpewniej od miejscowoś­ci Szyce w Krakowskie­m. W formie Szycki znane od 1544 roku. 194 nazwiska. Jurczak, znane od 1607 roku nazwisko odimienne od Jerzego. 5668 nazwisk. Rojecki, odmiejscow­e, notowane w dokumentac­h od 1761 roku, powstałe od roju (pszczół) lub czasownika roić się, czyli kręcić się. 366 nazwisk. * * * Jako stały czytelnik wszystkich Pana opracowań zauważyłem, że wiele razy wywodził Pan nazwisko Podbielski od „podbielić”, a ostatnio także od miejscowoś­ci Podbiel (zwracając uwagę na pochodzeni­e tej nazwy od „podbielić”). Chciałbym zwrócić uwagę na inną możliwość. Bielami nazywane były grunty, nieużytki piaskowe (moja Matka wspominała, że w czasie okupacji uciekała „na biele”). Stąd może występując­e podobne nazwy małych miejscowoś­ci, jak Podbiele. Można też zauważyć analogię: Zabielski – Zaleski itp. Z wyrazami szczerego szacunku.

Włodzimier­z Kwiatkowsk­i

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland