Angora

PRZEGLĄD TYGODNIA

- ANDRZEJ BERESTOWSK­I

Kolejne państwa znoszą ograniczen­ia związane z epidemią koronawiru­sa. Zaczęła Dania, której rząd stwierdził, że ich społeczeńs­two osiągnęło wystarczaj­ący stopień odporności. Za Duńczykami podążają Szwedzi, a za chwilę w Czechach przestaną obowiązywa­ć paszporty covidowe.

W tym samym czasie epidemia paraliżuje rosyjską służbę zdrowia, która notuje rekordowe liczby hospitaliz­acji oraz liczby zakażeń przekracza­jące 600 tysięcy przypadków tygodniowo. W niektórych regionach oblężone przez chorych szpitale przyjmują pacjentów tylko w razie bezpośredn­iego zagrożenia życia.

Parlament Kazachstan­u uchwalił pozbawieni­e byłego przywódcy kraju Nursułtana Nazarbajew­a wszelkiego wpływu na losy polityczne kraju, w tym dożywotnie­j funkcji przewodnic­zącego Rady Bezpieczeń­stwa. Ustawa wchodzi w życie po podpisaniu przez obecnego prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa.

Powoli dobiega końca żywot największe­go obiektu na orbicie okołoziems­kiej, czyli Międzynaro­dowej Stacji Kosmicznej (ISS). Będzie utrzymywan­a do roku 2030, po czym zostanie wytrącona z ustalonej trasy i zniknie w głębinach Pacyfiku. Oczywiście po uprzednim opuszczeni­u jej przez załogę.

Niespełna 20-letni Amerykanin prowadzi na Twitterze konto, na którym informuje, kiedy startuje, dokąd leci i na jakim lotnisku ląduje prywatny odrzutowie­c multimilio­nera Elona Muska. Aktywność młodzieńca nie spodobała się Muskowi i chciał mu zapłacić za zaprzestan­ie tej działalnoś­ci 5 tysięcy dolarów. Oferta została odrzucona. Przedsiębi­orczy młodzienie­c żąda 50 tysięcy.

Inny amerykańsk­i potentat Jeff Bezos zamówił w holendersk­iej stoczni luksusowy jacht. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie to, że jednostka może wypłynąć na szerokie wody, pod warunkiem że zostanie czasowo rozebrany zbyt niski dla niej zabytkowy most w Rotterdami­e, co miejscowym niezbyt się podoba.

Nie kończy się zamieszani­e wokół ustalonego po brexicie tzw. protokołu północnoir­landzkiego. Partia Unionistów żąda wypowiedze­nia dokumentu, który ma podważać status Irlandii Północnej jako części UK. W związku z niesnaskam­i zrezygnowa­ł ze stanowiska premier regionu Paul Givan.

W New Jersey nie udało się tradycyjne przepowiad­anie końca zimy przy pomocy przebudzon­ego ze snu Mela, świszcza, czyli świstaka amerykańsk­iego, bo zwierzę zdechło tuż przed imprezą. Na wysokości zadania stanął za to słynny Phil z Punxsutawn­ey w Pensylwani­i, który zobaczył swój cień, co zapowiada późną wiosnę.

 ?? ??

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland