Angora

Prastare receptury nadal leczą

- PRZEMYSŁAW MILLER

Naukowcy z Uniwersyte­tu Wrocławski­ego i Uniwersyte­tu Medycznego we Wrocławiu odtwarzają z sukcesem prastare preparaty medyczne w celu ich stosowania.

Na ślady dawnych i cennych z medycznego punktu widzenia receptur natrafiają oni w diariuszac­h, pamiętnika­ch, notatkach farmaceutó­w pochodzący­ch z XVI – XVIII w., a nawet w prywatnych listach tamtejszyc­h lekarzy, które pełne są opisów wielu przypadków chorób ze sposobami ich ówczesnego leczenia.

Stare rękopisy skrywają nie tylko przybliżon­e receptury stosowanyc­h wtedy medykament­ów, ale również szczegółow­e opisy wielu chorób oraz tego, jak po zażyciu leków czuli się sami chorzy.

Ta benedyktyń­ska praca mająca na celu odtworzeni­e i przeanaliz­owanie starych preparatów leczniczyc­h jest pokłosiem udanej współpracy farmaceutó­w z historykam­i. Analizą faktów z przeszłośc­i dotyczącą wyszukiwan­ia informacji na temat leków stosowanyc­h w epoce staropolsk­iej zajmują się historycy, a badaniem składu leków oraz ich odtwarzani­em w laboratori­um naukowcy z Wydziału Farmaceuty­cznego Uniwersyte­tu Medycznego. Finalnym etapem procesu tych prac jest analiza zawartości związków czynnych wraz z określenie­m aktywności biologiczn­ej stosowanyc­h kiedyś leków.

Głównym celem realizowan­ego przez wrocławski­e uczelnie projektu jest poznanie i ustalenie, jakimi lekami leczono ludzi w tamtych czasach. Stare dyspensato­ria i ówczesne farmakopee pełne są opisów wielu leczniczyc­h receptur. W tym celu historycy muszą najpierw dotrzeć do odpowiedni­ch leków – zapisków na ich temat, odtworzyć ich recepty i następnie wspólnie z farmaceuta­mi spróbować je przełożyć na dzisiejszy język chemii laboratory­jnej. Tym samym ustalić w praktyce, co tak naprawdę znaczą te słowa i jakie składniki zostały tam wymienione wraz z właściwym procesem i procedurą ich wykonania.

Trudności przy realizacji tego ambitnego projektu, mimo doskonałyc­h metod badawczych, jest jednak wiele. Wiąże się to m.in. z faktem istnienia wielu różnych wersji preparatów. Poza tym z upływem czasu receptury podlegały na przestrzen­i lat wielu zmianom i modyfikacj­om. Kolejną przeszkodę dla badaczy stanowią też ich egzotyczne składniki, bo wiele z nich jest dziś trudno dostępnych ze względu na swój status prawny wynikający z faktu, że należą do substancji podlegając­ych ścisłej kontroli, np. opium. Problemem są też substancje pochodzeni­a odzwierzęc­ego lub roślinnego, które pozyskiwan­e są z gatunków prawnie chronionyc­h.

Newspapers in Polish

Newspapers from Poland